Částečný návrat žáků do škol se neuskuteční od pondělí 1. března, jak vláda avizovala, ale nejdříve od středy 3. března. Na posunutí termínu se dnes dohodl ministr školství Robert Plaga (za ANO) se zástupci Asociace krajů ČR.
Podle nich je třeba dát školám čas na přípravu testování na covid-19, které je podmínkou návratu žáků do lavic. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Poukázala na to, že testy pro školy mají z Číny do ČR přiletět v neděli 28. února a pak se budou muset ještě distribuovat do škol. Navíc zatím není jasné, zda začne včas platit pandemický zákon.
"Pokud má rozhodnutí vlády o návratu do škol padnout až v pátek po jednání o pandemickém zákonu a testy objednané ministerstvem vnitra dorazit v neděli 28. února a teprve být distribuovány, je z pohledu ministerstva školství prvním možným termínem, kdy je možné školy otevřít, středa 3. března," uvedla Lednová. Na potřebě dát školám čas na přípravu testování, se podle ní dnes Plaga shodl se školskou komisí Asociace krajů ČR. Mluvčí připomněla, že i v uplynulých měsících ministerstvo informovalo školy o změnách vždy zhruba s týdenním předstihem.
Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku. Podle záměru vlády z minulého týdne by se měli do lavic jako první od začátku března vrátit žáci závěrečných ročníků středních škol, po týdnu středoškoláci na praktickou výuku a po dalším týdnu i deváťáci. Do poloviny března by se měl návrat týkat 450.000 žáků.
O tom, že před otevřením škol, je třeba ještě zajistit distribuci testů a schválení pandemického zákona, hovořili v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Blatný řekl, že kabinet nadále počítá s termínem návratu části žáků od 1. března. Hamáček (ČSSD) pak doplnil, že počátek března lze jen obtížně stihnout, žádný termín ale nechtěl komentovat. Uvedl, že vláda se k tématu znovu vrátí na svém dalším jednání ve středu.
Plaga už minulý týden řekl, že školy musí mít čas na přípravu testování. Slíbil, že ministerstvo jim pošle návody a po zajištění testů vyrobí také instruktážní videa, jak při testování žáků postupovat. Účast na testování na covid-19 má být nezbytnou podmínkou pro docházku k prezenčnímu vzdělávání. Podobně jako v rakouských školách se mají v ČR používat čínské antigenní testy Lepu. Ministerstvo vnitra rozhodlo, že je bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. První dávka má přijít v neděli 28. února.
Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu částečný návrat žáků do škol od začátku března zpochybnil. Uvedl, že by si ho přál, bude podle něj ale možný jen za příznivé epidemické situace. Současnou označil za katastrofickou. Pro rychlé snížení počtu nově nakažených v současné zhoršující se epidemické situaci doporučila řada odborníků zpřísnění opatření.
Související
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Děti mohou po třech dnech volna vyhlížet vánoční prázdniny. Budou dlouhé
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Trump se vzdá vůdčí role v jednáních s Ruskem, tvrdí bývalý vyslanec. USA už poskytnou jen podporu
před 1 hodinou
Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži
před 1 hodinou
Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry
před 2 hodinami
Jsem zklamaný, Zelenskyj si mírový návrh dosud nepřečetl, prohlásil Trump
před 4 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí. Teploty místy klesnou téměř k nule
včera
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
včera
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
včera
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
včera
Turek pondělní schůzku s prezidentem Pavlem zrušil
včera
USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje
včera
Většina Čechů Turka za ministra nechce, ukázal nový průzkum
včera
Zelenskyj válku prodlužuje, Trump od ní může dát ruce pryč, prohlásil jeho syn
včera
Patrik Hezucký měl nádor, který metastázoval do jater, prozradila jeho manželka
včera
Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Trumpovu dohodu měl přijmout, píše zahraniční tisk
včera
Kvůli Turkovi na mě budou tlačit statisíce lidí. Za Pavlem v pondělí možná nedorazí, tvrdí Macinka
včera
Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila
včera
Napětí eskaluje. Čínské stíhačky namířily na japonská letadla radar navádějící střely
včera
Elon Musk vyzval ke zrušení EU. Za obří pokutu pohrozil odvetou
včera
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
včera
Mírové rozhovory o Ukrajině v Miami po třech dnech skončily. Nevyřešily prakticky nic
Mírové rozhovory o Ukrajině v Miami končí s přetrvávajícími otazníky ohledně záruk bezpečnosti a území. Jednání mezi americkými a ukrajinskými vyjednavači o navrhované mírové dohodě s Ruskem skončila tento víkend v Miami bez mnoha nových průlomů. Podle ukrajinských představitelů stále přetrvávají otázky ohledně územních záležitostí a bezpečnostních záruk.
Zdroj: Libor Novák