Školská tripartita vyzvala ministerstvo k zajištění testů do škol

Zástupci školských odborů, zaměstnavatelů a ministerstva školství dnes vyzvali ministerstvo vnitra k urychlenému zakoupení a distribuci testů na covid-19 do škol. Zároveň také apelovali na ministerstvo zdravotnictví, aby urychlilo schvalování testů k samoodběru bez asistence zdravotníka. Po jednání školské tripartity to dnes ČTK řekli ministr školství Robert Plaga (za ANO) a předseda školských odborů František Dobšík.

Robert Plaga
doporučujeme

Testování ve školách by podle vlády mělo začít od 1. března, kdy by se měli do lavic vrátit žáci posledních ročníků středních škol. V současnosti jsou kvůli epidemii otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní se učí na dálku. Ministerstvo vnitra dnes oslovilo dodavatele a výrobce šesti typů testů, které by se od března mohly používat. Mělo by jít o antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které by si mohli žáci dělat sami. V současnosti ale žádné takové testy v Česku nemají pro samoodběr povolení ministerstva zdravotnictví, musí o to požádat jejich výrobce.

"Tripartita přijala usnesení, ve kterém vyzývá ministerstvo vnitra k urychlenému zakoupení a distribuci testů do škol pro návrat žáků posledních ročníků základních a středních škol a ministerstvo zdravotnictví k urychlení procesu schválení testů k samoodběru bez asistence zdravotníka," uvedl dnes Plaga. Podle Dobšíka považují odboráři samoodběry za jednu z hlavním podmínek pro testování ve školách. "Pokud (ministři) chtějí a slíbili to, že od 1. března by mělo být toto spuštěno, tak to někdo musí urychlit," řekl.

Na to, že všechny testy na trhu v ČR, vyžadují nyní asistenci zdravotníka, a nejsou tedy schválené pro takzvané samoodběry, upozornil dnes i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj je potřeba, aby si výrobce požádal o výjimku ministerstva zdravotnictví, že testy mohou používat lidé sami. "To já pokládám za naprostou prioritu a budu rád, když to rychle vyřešíme a testy budou k dispozici," řekl.

Tripartita se podle Plagy a Dobšíka také shodla na tom, že testování žáků společně s dalším vývojem epidemie jsou podmínkou návratu dětí do škol. Kromě toho je podle Dobšíka potřeba také vybavení škol respirátory a postupné očkování zaměstnanců škol. Plaga zopakoval, že školy dostanou tři miliony respirátorů ze zásob Správy státních hmotných rezerv.

Ministr doplnil, že i po otevření škol s testováním tam zůstanou v platnosti další opatření, jako větrání a nošení roušek. Upozornil na to, že počet nakažených v Rakousku, kde školy otevřely minulý týden, se zásadně liší od situace v Česku. Zatímco devítimilionové Rakousko ohlásilo za poslední den 1427 nových případů covidu-19, v ČR s deseti miliony obyvatel potvrdily testy dalších 8745 nakažených. "Úspěšný návrat do škol závisí na tom, jak bude celá společnost dodržovat jednotlivá opatření," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš nemá rozhodovat o maturitách, tvrdí zástupci škol

04.03.2021 15:50 Aktualizováno O případných úpravách v maturitách by podle školských asociací a spolků neměl rozhodovat předseda…

Zástupci škol nesouhlasí s návrhem Babiše na úřední maturity

03.03.2021 21:04 Zástupci středních škol nesouhlasí se záměrem premiéra Andreje Babiše (ANO) prosadit pro letošní…

Babiš odpískal maturitní zkoušky. Navrhne, aby se žákům počítal průměr za…

03.03.2021 17:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak…

V Praze se pro děti pracovníků IZS otevře až 70 škol

01.03.2021 15:39 Pražský magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama