Vláda schválila 46.000 respirátorů pro školy ve třech okresech

Vláda dnes schválila dodání 46.000 respirátorů pro učitele i nepedagogické zaměstnance v základních, mateřských a speciálních školách v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které jsou nejhůře postižené epidemií covidu-19. Na twitteru to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vláda v uvedených okresech ve čtvrtek omezila volný pohyb osob, cestovat do nich a z nich lidé mohou jen z určených důvodů, například kvůli práci nebo při péči o příbuzné. Opatření má platit do konce nouzového stavu, tedy do neděle.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"Vláda schválila, že pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci ze základních, mateřských a speciálních škol v nejhůře postižených okresech Cheb, Sokolov a Trutnov dostanou od státu celkem 46.000 respirátorů," uvedl Plaga. Na jednoho pracovníka by tak podle podkladů ministerstva, které má ČTK k dispozici, mělo od 15. února do 5. března připadnout deset respirátorů. Jejich distribuci zajistí hasiči ve spolupráci s příslušnými kraji, dodal. Kromě mateřských a speciálních škol a prvních a druhých tříd základních škol jsou školy v ČR zavřené a děti se povinně učí na dálku.

V okresech Cheb, Sokolov a Trutnov se nákaza v poslední době šíří nejrychleji v zemi. Počet nakažených v nich je podle ministerstva zdravotnictví třikrát až čtyřikrát vyšší než ve zbytku země. Nemocnice mají plné kapacity a musejí pacienty převážet jinam.

Vláda proto ve čtvrtek rozhodla, že tam lidé musí povinně nosit respirátor typu FFP2 nebo přinejmenším chirurgickou roušku na všech veřejných místech či ve veřejné dopravě. Opatření má platit do konce nouzového stavu, pro jehož prodloužení ale vláda ve čtvrtek večer nenašla ve Sněmovně podporu, a který tak skončí v neděli. Vláda proto dnes jedná o tom, jaký další postup zvolí. Mohla by některá opatření proti šíření koronaviru převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhlásit nový nouzový stav, což ale někteří právníci označují za obcházení ústavy.

Už ve čtvrtek vláda rozhodla také o tom, že stát pošle do Královéhradeckého a Karlovarského kraje po půl milionu jednorázových roušek ze zásob Správy státních hmotných rezerv. Budou určeny k tomu, aby je hejtmanství zdarma rozdala sociálně slabým občanům v dotčených okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Podobně jako v případě respirátorů pro školy zabezpečí distribuci ochranných roušek do krajů hasiči.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řada ředitelů škol a školek v Praze by zavření uvítala

26.02.2021 22:00 Aktualizováno Možné uzavření škol, které zvažuje vláda, by mnozí ředitele pražských škol, vzhledem k…

Uzávěra 1. a 2. tříd bude potíž hlavně pro rodiče, míní zástupci škol

26.02.2021 12:07 Uzavření prvních a druhých tříd bude podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala…

Epidemie se šíří i ve školách, dočasné uzavření je namístě, říká šéf odborů

25.02.2021 14:19 Školské odbory jsou s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci pro dočasné uzavření dosud…

Školy se na začátku března neotevřou, opatření se naopak zpřísní

24.02.2021 22:00 Aktualizováno Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama