Kauza muslimských šátků nekončí, tvrdí Křeček a jde proti Šabatové

Praha - Nedávná zpráva, že ombudsmanka Anna Šabatová schvaluje nošení muslimských šátků v českých školách, má další pokračování. Tentokrát z pera jejího zástupce Stanislava Křečka, podle kterého by se s novou vlnou antidiskriminace mělo zacházet velmi opatrně.

Podle Křečka nejde o to, zda se ředitelka jedné zdravotní školy tím respaktováním školního řádu dopustila dopustila diskriminace náboženského přesvědčení žákyň či nikoli. Veřejná ochránkyně práv ale soudí, že ano a ve svém stanovisku podle citace Křečka uvádí: "Bylo by vhodné, kdyby školní řád výslovně uvedl, že zákaz nošení přikrývek hlavy se nevztahuje na náboženské symboly".

"Ale proč jen symboly náboženské?" ptá se zástupce. "Žádný náš právní předpis nestanoví "náboženské symboly" nad ostatní symboly lidské činnosti a identifikace, když § 2 odst. 3 antidiskriminačního zákona (zák.č.198/2009 Sb.) výslovně uvádí, že nikoho nelze omezovat „z důvodů rasy, etnického původu, pohlaví, sex. orientace, věku zdravotního postižení, národnosti, vyznání, víry či světového názoru"," zamýšlí se v deníku Právo Křeček.

Pokud by se nemělo nabádat k nové diskriminaci, měl by výše uvedený názor podle Křečka znít znít takto: "Bylo by vhodné, kdyby školní řád výslovně uvedl, že zákaz nošení pokrývekhlavy se nevztahuje na symboly rasy, etnického původu,......národnosti, vyznání,víry či světového názoru"." Pak by se ale žáci s roztodivnými pokrývkami hlavy reprezentující nejrůznější národnosti mohli právěm ohradit proti své „diskriminaci". 

Šabatová ve své zprávě dále uvádí, že "Plošný zákaz tedy nepochybně představuje zásah do náboženské svobody a jednání ředitelky školy bylo v rozporus antidiskriminačním zákonem". To podle Křečka nelze vyloučit, ale v právním státě není možné, aby občan nerespektoval právní předpis jen proto, že je podle jeho názoru v rozporu s jiným zákonem nebo s Ústavou.

"Ani soud nemůže v takových případech takto postupovat, ale musí řízení přerušit a požádat o stanovisko Ústavní soud. Požadovat proto na ředitelce školy, která školní řád respektovala, aby sama posuzovala jeho platnost je, domnívám se, mimo realitu našeho právního řádu," tvrdí zástupce ombudsmanky.

Jak upozorňuje Křeček, z celé diskuse nad tímto problémem se vytratil fakt, že původně nešlo o šátky, ale o to, zda ředitelka školy porušila zákon, a o chování nezletilých školaček. "A navíc o chování žákyň ve třídě v době školního vyučování, takže poukazování nato, že „naše babičky také nosily šátek" a že „dámy ve společnosti nemusí pokrývku hlavy sundávat", jsou zcela nepřípadné. Tam, kde naše babičky a dámy nosily a nosí šátek nikdo nebrání nikomu mít na hlavě cokoliv," píše Křeček v Právu.

Závěrem by neměla zůstat bez pozornosti ani skutečnost, že přihlášení se k extremní formě islámského náboženství je přihlášení se ke zvláštnímu způsobu života. "K netoleranci a k agresivnímu pohrdání jinými, nejen náboženskými názory a vyznáními. A to u některých občanů může vyvolávat a také vyvolává odpor astrach. Ať se to našim muslimům líbí či nikoliv," uzavřel Křeček s tím, že diskuze o těchto problémech ještě není ukončena.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček Anna Šabatová Muslimové

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy