Vrací se duch normalizace, tvrdí chartista Palouš

Praha - Do české zahraničí politiky se 25 let po pádu komunismu vkrádá duch normalizace a vytrácí se z ní odvaha stát si za svou pozicí. V rozhovoru pro ČTK to řekl bývalý signatář a mluvčí Charty 77, spoluzakladatel Občanského fóra a později diplomat Martin Palouš.

Aktivní politika lidských práv, která byla jedním z plodů sametové revoluce a jejímž výrazným aktérem byl exprezident Václav Havel, podle Palouše není v rozporu s podporou obchodu, o který usilují současní čeští představitelé.

Současný ředitel Nadace Knihovny Václava Havla působil po listopadu 1989 jako velvyslanec ve Spojených státech a při OSN a dvakrát byl náměstkem na ministerstvu zahraničí. V dobách své diplomatické kariéry i dnes se hodně věnuje situaci na komunistické Kubě. Nynější snahy Česka o navazování obchodních kontaktů s kontroverzními režimy na úkor vystupování na obranu lidských práv v těchto zemích sleduje prý s malým nadšením.

"Mně ta dnešní debata připadá nešťastná zejména proto, že se vytváří dojem jakýchsi dvou ostře proti sobě postavených alternativ," uvedl čtyřiašedesátiletý rodák z Prahy. Podle něj tento rozpor neplatí a i v případě nyní silně diskutované Číny se podle něj ukazovalo, že obhajoba lidských práv na množství vývozu do nejlidnatější země vliv neměla.

"Mezi aktivní politikou lidských práv a politikou podpory obchodu spíš existuje pozitivní synergie, ale politika lidských práv vyžaduje odvahu, vyžaduje schopnost se za něco postavit, a ne furt se něčemu přizpůsobovat," soudí syn významného filozofa a rovněž bývalého chartisty Radima Palouše. "Mně se zdá, že pod tou politikou ekonomickou se spíš sem 'vpližuje' jakýsi normalizační duch a vytrácí se étos, schopnost aktivně přemýšlet, zformulovat pozici a stát si za ní," dodal.

Palouš prý nemá problém s požadavkem současného vedení české zahraniční politiky na přezkoumání jejích základních pilířů zformulovaných během 90. let, ani s případným "strháváním pomníků". "Kde mám poněkud rozpaky, tak tam, kde se pod těmito hesly šíří ten normalizační duch a neschopnost dostát tradici Václava Havla v tom nejpodstatnějším...být schopen solidarity a podpory těm, kteří podporu potřebují," říká.

Související

Více souvisejících

Martin Palouš 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy