Návrat ke komunismu? Část lidí by si ho přála, ukazuje průzkum

Praha - Češi nejsou 25 let po Sametové revoluci zcela spokojeni s fungováním demokracie v zemi. Národ je téměř přesně rozpolcen a počet lidí, kteří by si přáli návrat komunismu, se zvýšil. Ukazuje to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.

Celkově spokojena je s fungováním demokracie necelá polovina lidí. Konkrétně pouze 48 %, z čehož jen 7 % svou odpověď specifikovalo jako "rozhodně spokojen", zbytek pak uvedl "spíše spokojen".

Nespokojeno je pak 47 % dotázaných, společnost je tedy očividně rozpolcena. Zbylých 5 % pak uvedlo, že neví.

Spokojenost s fungováním demokracie v ČR klesá s rostoucím věkem a zvyšuje se spolu s nejvyšším stupněm dokončeného vzdělání. Častěji ji rovněž vyjadřují lidé považující životní úroveň své domácnosti za dobrou, studenti, podnikatelé a živnostníci, obyvatelé Prahy, lidé, kteří se na škále politické orientace sami řadí k pravici či pravému středu, respondenti, kteří uvedli, že by ve volbách odevzdali svůj hlas ODS, TOP 09 či ANO a občané, kteří důvěřují vládě.

Nespokojenost se naopak častěji pojí se špatnou životní úrovní domácnosti, je častější u lidí nezaměstnaných, důchodců, obyvatel Libereckého kraje a lidí, kteří nedůvěřují vládě. Nespokojenost s fungováním demokracie v ČR vyslovili také častěji lidé řadící se sami na levou stranu politického spektra a potenciální voliči Úsvitu přímé demokracie či KSČM, případně rozhodnutí nevoliči.

Výsledek průzkumu ukazuje výrazný nárůst spokojených lidí oproti roku 2013. Tehdy bylo s fungováním demokracie spokojeno pouhých 33 %, jde tedy o nárůst celých 15 %.

Návrat komunismu?

Výzkum se také zajímal názory občanů na nedemokratické formy vlády. Podle 17 % lidí bychom se měli vrátit ke komunistickému způsobu vlády, který naopak 77 % lidí odmítá. Autoritářský režim v čele s jedním silným vůdcem by uvítalo 15 % lidí. Vojenskou diktaturu pak podporuje vůbec nejmenší počet lidí, pouhá 3 %.

Ve srovnání s listopadem 2004 je evidentní nárůst pro-komunistického smýšlení. Před deseti lety se ke komunismu chtělo vrátit o 5 % méně lidí, než dnes.

Tyto výsledky jsou ovlivněny i stranickými preferencemi. Celých 67 % respondentů, kteří by uvítali návrat komunistické vlády, jsou podle očekávání voliči KSČM. Na druhém místě jsou pak voliči Úsvitu s 16% zastoupením, za nimi voliči sociální demokracie v poměru 10 %.

Podobně dopadly stranické preference u souhlasné odpovědi na otázku autoritářského režimu se silným vůdcem. Voliči komunistů zastupují 34 % takto odpovídajících, voliči Úsvitu 21 %, voliči ČSSD 14 %.

Výzkum byl proveden v říjnu 2014 za účasti 1045 respondentů ve věku od 15 let výše, respondenti byli vybráni kvótní metodou.

Související

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Více souvisejících

demokracie průzkumy 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie volí ve druhém kole parlament. Účast je extrémně vysoká

Druhého kola francouzských parlamentních voleb se do nedělního poledne zúčastnilo přibližně 26,63 procenta voličů, což je více než v prvním kole a nejvýše od roku 1981. Vysoký zájem o hlasování potvrdili představitelé tamního ministerstva vnitra, uvedl server France 24.

včera

včera

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Nizozemci dokázali otočit duel s Tureckem a po 20 letech slaví postup do semifinále

Až do posledního čtvrtfinále si fotbaloví fanoušci museli počkat na konečně atraktivnější zápas. Ve večerním Berlíně se o něj v sobotu postarali nejen Nizozemci, ale i Turci svou bojovnost, která vedla jak k nečekanému otevření skóre z jejich strany, o což se ve 35. minutě po rohovém kopu postaral Akaydin a která pak taktéž vedla k hektickému a zajímavému závěru zápasu, kdy svěřenci kouče Ronalda Koemana dělali všechno, co mohli, aby ubránili své jednobrankové vedení. K němu „oranžoví“ dospěli díky De Vrijovi a Müldürově vlastnímu gólu. I proto si tak Nizozemci po dvaceti letech zahrají na fotbalovém Euru v semifinále. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Anglie opět svým fotbalem nenadchla, poprvé od roku 1996 ale uspěla v penaltovém rozstřelu a postoupila

Stejně jako v předešlých zápasech na tomto evropském šampionátu tak ani tentokrát ve čtvrtfinále fotbalisté Anglie nikterak fotbalovou veřejnost svým výkonem neoslnili. Po většinu duelu se Švýcarskem se jednalo z obou stran o statické taktické šachy, přičemž se na první gól čekalo až do 75. minuty. To otevřeli skóre Švýcaři zásluhou Embola, ovšem jen pět minut na to se Angličanům podařilo srovnat díky Sakovi. I třetí čtvrtfinále tak šlo do prodloužení a stejně jako páteční duel Portugalska s Francií, tak i tentokrát nakonec o postupujícím musely rozhodnout penalty. Ty i díky Akanjiho neúspěchu zvládli Angličané, kteří se tak radovali z prvního postupu přes penalty na velkém turnaji od roku 1996. 

včera

včera

včera

Josef Šlerka

Soumrak mediálního trhu. O úspěchu českých vydavatelů už dávno nerozhodují čtenáři

Český mediální trh se pomalu ale jistě stává světovým unikátem. Jednička na trhu, Seznam.cz, dal díky své službě Newsfeed vzniknout plejádě více či méně zajímavých webů, které by se jinak na běžném a férovém trhu kvůli masivní konkurenci neprosadily. Oproti tomu stojí Nadační fond (údajně) nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který se snaží danou změť webů korigovat a rozhodovat o tom, který je kvalitní a který nikoliv. Nyní spolu oba subjekty spolupracují a mediální trh tak ovládají, jak se jim zlíbí. Jako samozvané regulační orgány bez sebemenšího dozoru. Tím vzniká situace, která ve světě nemá obdoby.

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Ve Francii odstartovalo druhé kolo parlamentních voleb

V neděli v 8:00 se ve Francii otevřely volební místnosti pro druhé kolo předčasných parlamentních voleb, které by mohly představovat významný moment v historii země a ovlivnit evropskou politiku, uvedl server France24.

včera

včera

včera

Počasí bude příští týden tropické. Teploty vyrostou na 35 stupňů

Česko má před sebou tropický týden. Podle ČHMÚ.cz vyrostou denní maxima až na 35 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy