Návrat ke komunismu? Část lidí by si ho přála, ukazuje průzkum

Praha - Češi nejsou 25 let po Sametové revoluci zcela spokojeni s fungováním demokracie v zemi. Národ je téměř přesně rozpolcen a počet lidí, kteří by si přáli návrat komunismu, se zvýšil. Ukazuje to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.

Celkově spokojena je s fungováním demokracie necelá polovina lidí. Konkrétně pouze 48 %, z čehož jen 7 % svou odpověď specifikovalo jako "rozhodně spokojen", zbytek pak uvedl "spíše spokojen".

Nespokojeno je pak 47 % dotázaných, společnost je tedy očividně rozpolcena. Zbylých 5 % pak uvedlo, že neví.

Spokojenost s fungováním demokracie v ČR klesá s rostoucím věkem a zvyšuje se spolu s nejvyšším stupněm dokončeného vzdělání. Častěji ji rovněž vyjadřují lidé považující životní úroveň své domácnosti za dobrou, studenti, podnikatelé a živnostníci, obyvatelé Prahy, lidé, kteří se na škále politické orientace sami řadí k pravici či pravému středu, respondenti, kteří uvedli, že by ve volbách odevzdali svůj hlas ODS, TOP 09 či ANO a občané, kteří důvěřují vládě.

Nespokojenost se naopak častěji pojí se špatnou životní úrovní domácnosti, je častější u lidí nezaměstnaných, důchodců, obyvatel Libereckého kraje a lidí, kteří nedůvěřují vládě. Nespokojenost s fungováním demokracie v ČR vyslovili také častěji lidé řadící se sami na levou stranu politického spektra a potenciální voliči Úsvitu přímé demokracie či KSČM, případně rozhodnutí nevoliči.

Výsledek průzkumu ukazuje výrazný nárůst spokojených lidí oproti roku 2013. Tehdy bylo s fungováním demokracie spokojeno pouhých 33 %, jde tedy o nárůst celých 15 %.

Návrat komunismu?

Výzkum se také zajímal názory občanů na nedemokratické formy vlády. Podle 17 % lidí bychom se měli vrátit ke komunistickému způsobu vlády, který naopak 77 % lidí odmítá. Autoritářský režim v čele s jedním silným vůdcem by uvítalo 15 % lidí. Vojenskou diktaturu pak podporuje vůbec nejmenší počet lidí, pouhá 3 %.

Ve srovnání s listopadem 2004 je evidentní nárůst pro-komunistického smýšlení. Před deseti lety se ke komunismu chtělo vrátit o 5 % méně lidí, než dnes.

Tyto výsledky jsou ovlivněny i stranickými preferencemi. Celých 67 % respondentů, kteří by uvítali návrat komunistické vlády, jsou podle očekávání voliči KSČM. Na druhém místě jsou pak voliči Úsvitu s 16% zastoupením, za nimi voliči sociální demokracie v poměru 10 %.

Podobně dopadly stranické preference u souhlasné odpovědi na otázku autoritářského režimu se silným vůdcem. Voliči komunistů zastupují 34 % takto odpovídajících, voliči Úsvitu 21 %, voliči ČSSD 14 %.

Výzkum byl proveden v říjnu 2014 za účasti 1045 respondentů ve věku od 15 let výše, respondenti byli vybráni kvótní metodou.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie průzkumy 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy