Návrat ke komunismu? Část lidí by si ho přála, ukazuje průzkum

Praha - Češi nejsou 25 let po Sametové revoluci zcela spokojeni s fungováním demokracie v zemi. Národ je téměř přesně rozpolcen a počet lidí, kteří by si přáli návrat komunismu, se zvýšil. Ukazuje to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.

Celkově spokojena je s fungováním demokracie necelá polovina lidí. Konkrétně pouze 48 %, z čehož jen 7 % svou odpověď specifikovalo jako "rozhodně spokojen", zbytek pak uvedl "spíše spokojen".

Nespokojeno je pak 47 % dotázaných, společnost je tedy očividně rozpolcena. Zbylých 5 % pak uvedlo, že neví.

Spokojenost s fungováním demokracie v ČR klesá s rostoucím věkem a zvyšuje se spolu s nejvyšším stupněm dokončeného vzdělání. Častěji ji rovněž vyjadřují lidé považující životní úroveň své domácnosti za dobrou, studenti, podnikatelé a živnostníci, obyvatelé Prahy, lidé, kteří se na škále politické orientace sami řadí k pravici či pravému středu, respondenti, kteří uvedli, že by ve volbách odevzdali svůj hlas ODS, TOP 09 či ANO a občané, kteří důvěřují vládě.

Nespokojenost se naopak častěji pojí se špatnou životní úrovní domácnosti, je častější u lidí nezaměstnaných, důchodců, obyvatel Libereckého kraje a lidí, kteří nedůvěřují vládě. Nespokojenost s fungováním demokracie v ČR vyslovili také častěji lidé řadící se sami na levou stranu politického spektra a potenciální voliči Úsvitu přímé demokracie či KSČM, případně rozhodnutí nevoliči.

Výsledek průzkumu ukazuje výrazný nárůst spokojených lidí oproti roku 2013. Tehdy bylo s fungováním demokracie spokojeno pouhých 33 %, jde tedy o nárůst celých 15 %.

Návrat komunismu?

Výzkum se také zajímal názory občanů na nedemokratické formy vlády. Podle 17 % lidí bychom se měli vrátit ke komunistickému způsobu vlády, který naopak 77 % lidí odmítá. Autoritářský režim v čele s jedním silným vůdcem by uvítalo 15 % lidí. Vojenskou diktaturu pak podporuje vůbec nejmenší počet lidí, pouhá 3 %.

Ve srovnání s listopadem 2004 je evidentní nárůst pro-komunistického smýšlení. Před deseti lety se ke komunismu chtělo vrátit o 5 % méně lidí, než dnes.

Tyto výsledky jsou ovlivněny i stranickými preferencemi. Celých 67 % respondentů, kteří by uvítali návrat komunistické vlády, jsou podle očekávání voliči KSČM. Na druhém místě jsou pak voliči Úsvitu s 16% zastoupením, za nimi voliči sociální demokracie v poměru 10 %.

Podobně dopadly stranické preference u souhlasné odpovědi na otázku autoritářského režimu se silným vůdcem. Voliči komunistů zastupují 34 % takto odpovídajících, voliči Úsvitu 21 %, voliči ČSSD 14 %.

Výzkum byl proveden v říjnu 2014 za účasti 1045 respondentů ve věku od 15 let výše, respondenti byli vybráni kvótní metodou.

Slevy až 40 %

Přidáváme vyšší slevy. Objevte slevy až 40 % na povlečení, prostěradla a další.
Reklama

Oprava trhlin budovy

Opravy domů i historických budov se specializací na statiku. Poptejte nás nezávazně.
Reklama

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie průzkumy 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

včera

Biden v posledních minutách prezidenství rozdal další milosti. Bojí se rodinu

Dosluhující prezident USA Joe Biden na poslední chvíli udělil preventivní milost členům své rodiny, včetně bratrů a sestry. Podle jeho slov jsou terčem útoků a výhružek. Označil to za nejhorší druh stranické politiky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy