Kdo bojuje za IS? Politik prozradíl víc

Praha - Doba, kdy se teroristé skrývali za maskami a kryli svou totožnost je dávno pryč. V současné době se cizinci bojující v řadách teroristické organizace Islámský stát hrdě ukazují, a podle člena grémia hnutí Úsvit přímé demokracie za Středočeský kraj Radka Rozvorala se nejedná pouze o nevyrovnané mladíky. Skutečnost je mnohem děsivější.

Podle expertů se počet cizinců, kteří bojují za Islámský stát, pohybuje okolo tří tisíc a ve větší míře se jedná o příznivce pocházející ze západní Evropy. "Zřejmě nejvíce západoevropských rekrutů Islámského státu pochází z Francie a to zhruba tisícovka a nejde přitom jen o potomky muslimských přistěhovalců, někteří z nich mají dokonce i židovské kořeny. 550 lidí se do bojů v Sýrii a Iráku zapojilo také z Německa a kolem 500 bojovníků v řadách Islámského státu má i britské občanství," popisuje Rozvoral.

Pokud si ale někdo myslí, že do Sýrie odcházejí bojovat převážně nevyrovnaní mladíci z řad přistěhovalců, tak je podle politika na velkém omylu. "Skutečnost je mnohem složitější a podle francouzské vládní komise to mohou být i mladé dívky, které se dobře učí ve škole a chodí do tanečního kroužku. Tyto dívky z nenadání změní své oblékání i styl života a odvrhnou své přátelé," tvrdí Rozvoral.

Dodává, že rekruti přijíždějící na místo jsou prý při iniciačním ceremoniálu rychle konfrontováni s brutalitou prostředí, načež jsou donuceni získat čtyři nebo pět svých kamarádů prostřednictvím sociálních sítí. "Je zjevné, že jsou tito cizinci ze Západu využívány hlavně k propagandě a do budoucna to může být pro Evropu velký problém," varuje.

Západoevropské země se nyní snaží hledat různé způsoby, jak se tomuto nebezpečí bránit. Jak popisuje Rozvoral, některé země uvažují o tom, že by takovéto osoby mohli přijít o občanství, Němci například chystají zákon, který by umožňoval lidem podezřelých z podpory terorismu odebrat pas a nově také označit občanský průkaz, na který mohou Němci cestovat do Turecka. Britské úřady by pro změnu mohly takovým osobám nařídit přestěhování do jiné části země. Toto opatření ale podle člena Úsvitu budí značné kontroverze.

"Česká republika má v tomto směru prozatím velkou výhodu, jelikož do současné doby nebyly zaznamenány žádné informace, které by dokazovaly, že by v řadách Islámského státu bojovali nějací naši bojovníci. Je k tomu ale potřeba dodat slovo zatím, protože chování některých našich vládních politiků a celé Evropské unie ohledně imigrace spěje k tomu, že ten čas zřejmě nadejde také – bohužel," dodává Rozvoral.

Související

Sídlo BIS

Politici hodnotí BIS kladně. Musí ustát tlak proruského Zemana, udeřil pirát Lipavský

Pozitivní hodnocení Bezpečnostní informační služby (BIS) převládá ve vyjádřeních poslanců, kteří se věnují kontrole této tajné služby v příslušné sněmovní komisi. Podle Marka Bendy (ODS) zlepšil práci i prezentaci BIS nástup současného ředitele Michala Koudelky v roce 2016. Poslanec Jan Lipavský (Piráti) ČTK v anketě u příležitosti 25. výročí účinnosti zákona o zpravodajských službách řekl, že kontrarozvědka musí ustát tlak proruského a pročínského prezidenta Miloše Zemana.
Prezident Miloš Zeman

Inaugurace Zemana? Každý normální člověk by se měl dnes ze žalu opít. Politici se o akci nevyjadřují právě lichotivě

Praha - Miloš Zeman dnes na Pražském hradě složí svůj druhý prezidentský slib. Na společné schůzi poslanců a senátorů se tak ujme prezidentského úřadu na dalších pět let. Slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále začne ve 14:00. Pozvánku na čtvrteční inauguraci obdrželi také nakonec všichni hejtmani a rektoři. Řada politiků dává najevo, že se ceremoniálů zúčastní jen z povinnosti.

Více souvisejících

Radek Rozvoral Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy