Češi a neschopenky? Takhle na tom jsme

Praha - Během 118 434 kontrol dodržování režimu dočasně práce neschopných pojištěnců, které provedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve třetím čtvrtletí roku 2015, padlo 2 671 postihů za jeho porušení. Zkontrolován byl zhruba každý desátý pojištěnec, jemuž lékař vypsal tzv. neschopenku.

Režim dočasně práceneschopného pojištěnce stanovuje ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku pracovní neschopnosti. Kontroly provádí pověření pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení, v Praze Pražské a v Brně Městské správy sociální zabezpečení – dále jen OSSZ.

Jste-li na tzv. neschopence, měli byste vědět, že:

ošetřujícímu lékaři, který vystavuje tzv. neschopenku, jste povinni sdělit platnou adresu místa pobytu během nemoci, na které mohou dodržování zákonem stanoveného režimu dočasně práce neschopných pojištěnců zkontrolovat pověření pracovníci OSSZ,
máte povinnost zdržovat se na uvedeném místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu lékařem povolených vycházek, (zpravidla v celkovém rozsahu max. 6 hodin denně, v době od 7 h do 19 h, v jednom nebo více intervalech), musíte umožnit kontrolu a poskytnout nezbytnou součinnost k jejímu provedení (mj. mít funkční a označený zvonek),
v době, kdy vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy (tj. v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti), může sám kontrolovat dodržování stanoveného režimu (pokud o to nepožádá OSSZ), porušíte-li léčebný režim, může vám OSSZ nemocenské snížit nebo zcela odebrat, obdobně může postupovat v prvních 14 kalendářních dnech nemoci zaměstnavatel, kontroloři OSSZ mají povinnost prokázat se „průkazem kontrolora" a do tzv. neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že vás při kontrole nezastihnou na uvedené adrese nebo pokud jim neposkytnete nezbytnou součinnost k provedení kontroly, písemným oznámením vás vyzvou, abyste kontaktovali OSSZ.

O 214 767 více nemocných, kteří prostonali o 4 667 486 větší počet dní, ale k vyléčení potřebovali v průměru o 5 dní méně. Tak dopadlo srovnání aktuálních ukazatelů dočasné pracovní neschopnosti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) ke třetímu čtvrtletí roku 2015 s údaji za stejné období roku 2014.

Z údajů ČSSZ vyplývá, že nejvíce nemocných bylo ve Středočeském kraji (131 789 ukončených případů dočasných pracovních neschopností) a v Praze (131 455 případů). V hlavním městě pojištěnci na tzv. neschopence strávili nejkratší dobu – zhruba 33 dní, nejdéle se léčili lidé ve Zlínském kraji a v kraji Moravskoslezském – tam průměrná délka jednoho případu dočasné pracovní neschopnosti mírně překročila dobu 50 dní (celorepublikový průměr byl ve sledovaném období přibližně 42 dní).

Za nejvíce případů dočasné pracovní neschopnosti mohou nemoci dýchací soustavy. Přesně 451 375 tzv. neschopenek totiž ukončili lékaři ve třetím čtvrtletí roku 2015 z této „diagnostické skupiny onemocnění". Pojištěnci přitom nejčastěji stonali s akutními infekcemi dýchacích cest (361 971 případů) a s chřipkou (66 388 případů).

Druhým nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti pojištěnců byly potíže s pohybovou soustavou. Podle aktuálních informací České správy sociální zabezpečení (ČSSZ) se jednalo o 206 336 případů onemocnění, s tím, že v této skupině nemocí lidi nejvíce potrápila páteř (137 023 tzv. neschopenek). Přes stotisícovou hranici se počet dočasných pracovních neschopností vyšplhal u úrazů a otrav – celkem to bylo ve 134 095 případech.

Lidé průměrně stonali 42 dní, přitom se nejlépe zotavovali z chřipky (zhruba 13 dní). Nemoci pohybového aparátu zpravidla vyžadovaly průměrně 70denní léčbu, úrazy a otravy kolem 50 dní.

Časově nejnáročnější léčbu podle údajů ČSSZ měla tuberkulóza (průměrně 191 dní), dlouhá byla rovněž léčba onkologických onemocnění – v průměru trvala 178 dní.

Související

Více souvisejících

čssz nemocenská nemoci

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy