EU se brzy rozpadne, hranice překračují miliony migrantů. V Česku vznikla domobrana, která chce bránit vlast

Praha – Česko má svou Národní domobranu. Ta vznikla v létě 2015 v reakci na migrační krizi pod hlavičkou strany NE Bruselu - Národní demokracie (ND), která je v poslední zprávě o extremismu řazena ke krajní pravici. Teď se domobrana osamostatnila a do jejího čela byla ustanovena tříčlenná rada, do které patří mimo jiné také bývalý vojenský lékař Marek Obrtel. Ten se proslavil tím, že vrátil válečná vyznamenání, kvůli tomu že NATO považuje za „zločineckou organizaci“ se „zrůdnými zájmy“.

Vznik Národní domobrany iniciovala Národní demokracie v létě 2015. Reagovala tak nazhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě. „Evropská unie a většina evropských vlád, včetně vlády České republiky, nebyly ochotny této invazi čelit a situaci razantně a podle zákona řešit. Proto Národní demokracie vyzvala občany České republiky, aby začali zakládat domobranecké skupiny a připravili se na obranu svých domovů. Strana následně začala propojovat první zájemce o Národní domobranu a učinila některé kroky k urychlení celého procesu a jeho budoucí formalizaci," uvádí ND s tím, že aktivity jednotlivých skupin domobrany nikdy nebyly ND řízeny a ani nebyly přímo součástí strany.

V čele Národní domobrany stojí vedle Obrtela podnikatelka Nela Lisková a etnograf a voják ve výslužbě František Krejča. Domobrana se prezentuje jako „nezávislá, veřejně apolitická a nadstranická iniciativa občanů, jejíž existence a konání je plně v souladu se zákony České republiky".

„Hlavním úkolem Národní domobrany je bránit domovy občanů České republiky, jejich životy, zdraví a majetek, jakož i pomáhat udržení společenského klidu, stability a zákonnosti v případě, že zákonodárné sbory a bezpečnostní složky státu nebudou ochotny nebo schopny vykonávat svou činnost v souladu s přísahou a povinností, kterou jim ukládá zákon," vysvětluje ve svém prohlášení skupina.

Kromě toho je prý úkolem domobrany bránit územní integritu a existenci České republiky v případě, že dojde k závažnému selhání, paralýze nebo zhroucení státní moci a nebude možné jiným způsobem účinně bránit její státní svrchovanost a suverenitu. „V takových případech je morálním i ústavním právem a povinností občanů čelit fyzickému ohrožení i rozpadu státu," říká domobrana.

Deklarace rady Národní domobrany:

„My, občané České republiky, vědomi si závažnosti probíhajících zahraničních i domácích dějů, v okamžiku nelegálního překračování hranic evropských států milióny migrantů, v předvečer rozpadu Evropské unie a jejích domácích struktur, v časech velkých nebezpečí hrozících našim domovům a našemu státu, nedůvěřujíc vládě nedbající hlasu lidu a nehájící naši bezpečnost, s pocitem, že žádné osobní nepohodlí a oběti nejsou dost velké jde–li o bezpečí našich domovů, zdraví a životy našich rodin, vyjadřujíc nezlomné přesvědčení, že všem hrozbám přítomným i budoucím je třeba odhodlaně a statečně čelit, ustavujeme radu Národní domobrany, abychom napomohli rozvoji a úspěchu domobranectví v České republice. Nechť je náš čin inspirací všem vlastencům dneška i zítřka a tato nadějná zvěst pronikne do všech koutů naší země. Národní domobrana je otevřena všem občanům připraveným bránit domovinu, všem, kteří se chtějí vydat na nesnadnou, ale správnou cestu za bezpečnou, svobodnou a svrchovanou Českou republikou!"

Související

Více souvisejících

NE Bruselu - Národní demokracie Národní domobrana Lidé

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy