Jsme na tom dost špatně, tvrdí o Češích expolitik. Nejsme xenofobní, ale...

Praha - Češi jako národ nejsou z hlediska své povahy xenofobní. Neměli však historickou příležitost zbavit se strachu. V pořadu Pro a proti to uvedl bývalý předseda vlády a bývalý předseda Senátu Petr Pithart.

Podle něj nejde ve vztahu k uprchlíkům o nenávist, ale o překvapení, údiv, obavy. "Také o strach, a někdy i o tu nejhorší formu, rasismus. Proto je třeba snažit se slovu xenofobie spíše rozumět než podle něho soudit,"  řekl Českému rozhlasu.

"My Češi jsme na tom dost špatně, máme to ztíženo proti ostatním. Žili jsem přes 1000 let vždy v nějakém soustátí, které mělo různé tvary, různá jména a různé panovníky, ale nikdy jsem nežili sami," tvrdí s tím, že příležitostí poznávat jiné a zbavovat se strachu máme mnohem méně než ostatní.

"Ztráceli jsme postupně Židy, ty nám sebrali nacisté, pak jsme se vzdali Rusínů, ty daroval Beneš Stalinovi, pak jsme vyhnali Němce, a pak jsme se rozešli se Slováky a Maďary. A jsme úplně sami. Poprvé. Jsme etnicky nejvyčištěnější národ v Evropě... Mám proto jisté pochopení, že to našim lidem bude trvat trochu déle než jiným, než se toho rodícího strachu budou zbavovat," podotkl a dodal, že xenofobie není Čechům vlastní.

Publicista Petr Žantovský s jeho slovy souhlasí. "My teď vnímáme jen tu nejvyostřenější podobu, kterou vidíme každý den zejména v médiích, které to ale samozřejmě dramatizují, což je v jejich zájmu, aby své obsahy dobře prodaly," uvedl.

Podle něj se jedná pouze o určitou obavu z neznámého a hrozbou tak není xenofobie, ale nevědomost. "To, že nevíme, z nás činí více ostražité, a možná i více agresivní," dodal.

"Od roku 1992 a odchodu Slováků nás ale potkala zase spousta velmi pozitivních a pozoruhodných zkušeností jako byl příchod Balkánců v době války, poměrně masový příchod Ukrajinců a od dob totality fungující příchod Vietnamců. To jsou důležité věci, protože my se na těchto spoluobčanech učíme znovu poznávat jinakost, a považuji to za neuvěřitelně pozitivní a poučné," tvrdí publicista.

Související

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 

Více souvisejících

Petr Pithart Michael Žantovský uprchlíci

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy