Savčenková je kreatura, individuum s fašistickými symboly, napsal exministr vnitra. A schytal to i Sobotka

Praha – Čeští politici se napříč politickým spektrem převážně shodnou na postoji ke kauze ukrajinské pilotky a poslankyně Nadi Savčenkové. Přesto se najdou tací, kteří se k výzvám za její propuštění připojit nehodlají. Kromě komunistů, kteří vetovali návrh TOP 09, podle kterého by čeští poslanci přidali podpis pod dopis polských a ukrajinských intelektuálů evropským lídrům, aby se zasadili o propuštění Savčenkové, se proti propuštění Ukrajinky staví například i někdejší ministr vnitra Martin Pecina.

K propuštění Savčenkové vyzval například šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek, který její případ označil za „odporný a prefabrikovaný". Potvrdil také, že by Česká republika podpořila případné návrhy na rozšíření sankcí EU na ty občany Ruska, kteří se podílejí na perzekuci. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek pak kvůli pilotce napsal dopis přímo ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Plánoval jej poslat prostřednictvím velvyslanectví.

Téma Savčenkové přednesl na posledním summitu EU také premiér Bohuslav Sobotka. Uvedl, že navrhl do závěrů summitu zařadit formulaci, kterou by se prezidenti a premiéři osmadvacítky postavili nejen za Savčenkovou, ale především za naplnění principu z minských mírových dohod o výměně zajatců a propuštění nelegálně zadržovaných osob. „Ta formulace bohužel narazila na odpor některých členských zemí, jiné ji podpořily," poznamenal Sobotka. Podle médií se takto postavená věc nelíbila Německu a Francii.

Naprosto opačně ale vidí situaci právě někdejší ministr vnitra Pecina. „Já jen doufám, že to co se píše je to jen další fáma. Pokud je to pravda, pak je to docela hrozné. Pokud se náš premiér zastává toho individua, pak je mi z toho fakt smutno," okomentoval Sobotkovy snahy exministr.

Na svém facebookovém profilu sdílel také rozhovor magazínu Týden s Jiřím Dienstbierem, ve kterém mimo jiné uvedl, že prezident Miloš Zeman pomáhá vytvořit podhoubí pro fašizaci. „To je moc pěkné prohlášení. A náš pan premiér tento týden žádá o propuštění ženské, která chodí k soudu s fašistickými symboly na triku. Fašizaci podporuje ten, kdo podporuje fašisty pane ministře. Ne ten, kdo mluví pravdu. Pravda k fašizaci nikdy nevedla a nepovede," komentoval exministr rozhovor.

Před nedávnem Pecina také zveřejnil video, na kterém Savčenková u soudu skrze mříže dělá vulgární gesta. „Já bych byl moc rád, kdyby se k tomuto videu vyjádřili všichni ti, kteří vyzývají k propuštění této osoby. Jestli podobné kreatury budeme považovat za politické vězně Putinova režimu, pak Bůh s námi. To jak se toto individuum chová asi neobkecají ani všichni obránci lidských práv co jich v Česku máme..." dodal k tématu propuštění Savčevkové.

Související

Naděžda Savčenková navštívila Prahu (12. ledna 2017)

Savčenková utržila zdrcující porážku, ve volbách získala jen osm hlasů

Drtivou ránu politické kariéře bývalé armádní důstojnice a někdejší vězeňkyně v Rusku Nadije Savčenkové zasadily nedávné parlamentní volby, v nichž kontroverzní ukrajinská politička jako nezávislá kandidovala v Doněcké oblasti na východě země. Do parlamentu se nejen nedostala, ale její kandidaturu podpořilo pouhých osm voličů. Vyplývá to z protokolů o volebních výsledcích.
Naděžda Savčenková

Savčenková byla propuštěna z vazby. Neuteču, slibuje kontroverzní politička

Kontroverzní ukrajinská politička, bývalá armádní důstojnice a někdejší vězeňkyně v Rusku Nadija Savčenková vyšla v Ukrajině na svobodu, protože jí v noci na dnešek skončila vyšetřovací vazba, která nebyla prodloužena. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na příslušné rozhodnutí soudu. Generální prokurátor Jurij Lucenko označil propuštění Savčenkové za signál, že ukrajinská justice je "těžce nemocná", a připomněl, že obvinění poslankyně nebyla zrušena.

Více souvisejících

Naděžda Savčenková (ukrajinská pilotka) Martin Pecina Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy