Policie má občany chránit, ne korigovat jejich názory. Fiala se zastal FAMU kvůli tibetské vlajce

Praha – Návštěva čínského prezidenta má dohru. Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU) požaduje prošetření incidentu, při kterém policisté v civilu zajímali o tibetskou vlajku vyvěšenou na bude fakulty v době návštěvy prezidenta Si Tin-pchinga.

„Na základě iniciativy akademické obce FAMU se vedení FAMU pro dobu návštěvy generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Čínské lidové republiky, prezidenta Si Ťin-pchinga a čínské obchodní delegace v Praze a na zámku v Lánech ve dnech 28.–30. 3. 2016, připojilo k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu," uvádí na svých facebookových stránkách akademický senát FAMU.

Psali jsme:
FAMU vyvěsila tibetskou vlajku a kritizuje čínského Krtka
 

N děkanát FAMU pak prý přišla dvojice mužů, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie a svou přítomnost zdůvodnili údajnou stížností na vyvěšení tibetských vlajek na budově FAMU. „Akademický senát FAMU pokládá tento počin za bezprecedentní narušení Práva na svobodu vyjadřování. Požadujeme proto od Policejního prezidia České republiky a od Ministerstva vnitra České republiky řádné prošetření a veřejné vysvětlení tohoto incidentu; tibetské vlajky budou ponechány na budově školy jako symbolická připomínka, že Česká republika se deklaruje jako demokratický stát, k jehož základním pilířům patří respektování lidských práv a svobod," žádá akademický senát fakulty.

FAMU se zastal i šéf ODS a někdejší rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. „Policie má občany chránit, ne korigovat jejich názory. Je nepřijatelné, aby policie na akademické půdě řešila vyvěšení tibetské vlajky, jak se to stalo v případě FAMU. Policie má chránit naši bezpečnost a naši svobodu. Česká policie není agentura prosazující čínské zájmy. Nebo si někdo spletl slova český a čínský? Pokud nyní do agendy policistů v civilu, kteří na FAMU přišli, patří korigovat názory lidí, potom se vracíme do temných dob normalizace. Je správné rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou. Nesmíme ale slevit z vlastních hodnot, mezi které patří svoboda projevu a možnost projevit svůj názor. Policie musí tyto hodnoty hájit. V opačném případě neslouží občanům a zájmům České republiky," uvedl na sociálních sítích Fiala.

Související

Film, ilustrační foto

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) prověřuje policie. Podnik na webu uvedl, že natáčení, pro které potřebuje mladé tancující jako komparz, se plánuje každou noc od 28. září. Tvrdil, že půjde o projekt studentů FAMU a Prague Film School, FAMU se od něj ale distancovala. Restaurace a bary musí od čtvrtka zavírat ve 22:00.
ministerstva

"Těší mě reprezentovat Česko." Ruska Kaščejevová si vyřizuje trvalý pobyt, její film má šanci na Oscara

Studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva), jejíž film Dcera byl nominován na Oscara v kategorii krátký animovaný film, může získat trvalý pobyt v České republice. Předtím ale musí získat dlouhodobý pobyt, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kaščejevová, která má ruské občanství, je nyní v ČR na studijním pobytu.

Více souvisejících

FAMU návštěva činského prezidenta v ČR Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy