Praha – Po útocích na redakci francouzského magazínu Charle Hebdo se hlasitě mluvilo o svobodě slova a tisku, Uplynulo asi 15 měsíců a situace se naprosto změnila. Teď chtějí politici zakazovat „proruské weby“ a prošetřit, jestli nejsou odpůrci islámu „napojeni na Rusko“, zlobí se na sociálních sítích zástupce ombudsmanky a advokát Stanislav Křeček.
Křeček připomíná události z Paříže, které podle něj zasáhly téměř celé lidstvo. „Nešlo však pouze o pochopitelné rozhořčení nad tím, že bylo zavražděno několik novinářů týdeníku Charlie Hebdo, ale bylo nám tvrzeno - a upřímně: řečeno radostně jsme to přijali - že šlo o útok na jedno z universálních lidských práv, na svobodu vyjadřovat vlastní názor, která nezná žádné tabu. Nadšené davy na náměstí Place de la Republique zvedly nad hlavy propisky, pera a tužky, aby daly najevo, že teroristy porazíme svobodou vyjadřování, svobodou tisku, svobodou odvážné kritiky a satiry neznající rozdíl mezi zesměšněním Muhammada, Ježíše Krista, Jehovy nebo Obamy a Putina," vzpomíná advokát s tím, že se do prvních řad demonstrantů tlačili také světoví politici. „I u nás se kde kdo prohlašoval za Charlieho a 'Je suis Charlie' se stalo heslem oněch dní...." připomíná.
Po roce a čtvrt je ale vše jinak. „Máme tu poslance (zákonodárce!), kteří požadují prošetřit zda odpůrci islámu nejsou 'napojeni na Rusko', požadující zakázat 'proruské weby' a kteří tak spíše než zastánce svobody připomínají onoho ministra obrany USA, o kterém se říkalo, že v padesátých letech prý tak podlehl vlastní propagandě, že s výkřikem 'Rusové přicházej', vyskočil z okna Pentagonu," napsal na Facebooku zástupce ombudsmanky.
„Máme zde rádoby politika stíhaného státním zástupcem proto, že na sociálních sítích uveřejnil blábol prý 'hlásající nenávist'. A zejména tu máme zbrusu nový 'bruselský' zákon podle kterého mají být trestáni ti, kteří 'hanobí' způsob života třídy, tedy určitého společenství lidí. A hned za našimi hranicemi máme stát, který se považuje za lídra Evropské unie, oprávněného kdekoho poučovat, a který dá souhlas se stíháním novináře Jana Bohmermanna proto, že básničkou 'urazil' tureckého presidenta," připomíná jen některé události posledních dní Křeček.
Sám přiznává, že slova Martina Konvičky, vůdce Bloku proti islámu, nepovažuje za chytrý ani moudrá, nesouhlasí ani s usilováním o „zákaz islámu". „Ale táži se, o co méně jeho výroky pobuřují občany více než pobuřovali karikatury kde koho – věřící i nevěřící, muslimy nebo křesťany – v Charlie Hebdo, jehož stránky byly před časem mnohými za výkladní skříň svobody slova pokládány? Oč jsou tato sdělní více odpudivá? A co si – jako dědici 'Charlieho' - počneme s tím, že podle nového 'bruselského' zákona - o kterém naše ministerstvo spravedlnosti soudí, že sice svobodu trochu omezuje, ale z dobrých důvodů – bude moci být i nadále v našem tisku publikováno že náš president je 'rusko-čínský šváb', jak jsem se dočetl, ale napsat, že všichni presidenti jsou hlupáci bude asi už za hranicí trestního práva? Třídu 'presidentů' totiž pomlouvat bude patrně zakázáno, asi stejně tak jako 'třídu' šmejdů, zneužívačů sociálních dávek, nemakačenků atd.," nechápe Křeček.
Související
Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji
Křeček prověří délku soudního řízení v případu pádu mostu ve Studénce
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák