Češi to přehnali? Drsné útoky na HateFree: Denně mi vyhrožují oběšením, tvrdí koordinátor

Praha - Nevraživost některých Čechů nezná mezí. Své o tom ví koordinátor vládní kampaně HateFree Lukáš Houdek, který tvrdí, že neonacistické nápisy na výlohách posprejovaných podniků mohly být jen symbolickým gestem. Denně se sám potýká s výhrůžkami.

Prodejna Správná podprsenka se bezprostředně po víkendových útocích rozhodla z projektu "HateFree zón" vystoupit. "Kolega, který má síť HateFree Zone na starosti, s majitelkou prodejny několikrát komunikoval. Včera obchod navštívil a obecně se snažíme prodejnu podpořit, ať už je jejich rozhodnutí jakékoliv. Majitelka zatím vystupovat nechce, uvidí, jak se věc vyvrbí, až opadnou emoce," svěřil se Houdek serveru Aktuálně.cz a dodal, že to je přesně to, o co útočníkům šlo.

"Po útocích jsme všechny zóny kontaktovali, snažili se jim vyjádřit podporu, upozornit na možnost napadení a přidali jsme i případné instrukce, kdyby se tak stalo. S obavami se nám zatím žádná z nich nesvěřila, což ale neznamená, že je nemají. Nutno však podotknout, že se nám od napadení přihlásilo téměř třicet nových míst po celém Česku," dodal.

Jeho týmu je prý na sociálních sítích vyhrožováno v podstatě každý den. "Skoro denně se objeví někdo, kdo nám hrozí oběšením. Někteří internetoví uživatelé jdou dál a píší nám také maily nebo soukromé zprávy na Facebooku. Některé z výhrůžek jsme konzultovali s policií, zejména v souvislosti s plánovanými akcemi, abychom zajistili bezpečí návštěvníků," podotkl koordinátor.

Podle něj se nenávist z online prostoru začíná přesouvat na ulici. Ukazují to prý nejen podobné útoky, jaké se staly o víkendu, ale také výpovědi muslimů, se kterými jsou v kontaktu. "Ti se čím dál více bojí opouštět své domovy, protože se často setkávají s různými nepříjemnostmi. Přijde mi také, že se postupně posouvá práh toho, co je legitimní. A někteří z politiků tomu svými vyjádřeními napomáhají," varuje.

Nepopírá, že se česká společnost rozděluje, lidé jsou k tomu prý často nuceni, jak médii, tak různými hnutími. "Člověk může mít pocit, že si musí nutně vybrat, že musí být nutně pro něco, nebo proti něčemu, že není možné, aby byl někde uprostřed. To může řadu lidí dost frustrovat. Pak už se jen velmi těžko hledají nějaké mosty mezi dvěma domnělými tábory," tvrdí.

Související

Soudy, ilustrační fotografie

Kauza HateFree: Za nenávistné nápisy a rasistické symboly uložil soud podmínky

Praha - Pět lidí, kteří loni posprejovali pražské HateFree kavárny a obchody, dostalo podmíněné tresty vězení od dvou do devíti měsíců a povinnost uhradit v rámci jejich možností část škody. Rozhodl tak dnes Obvodní soud pro Prahu 3. Proti trestnímu příkazu mohou obžalovaní podat odpor. Pokud to udělají, soud bude kauzu projednávat ve veřejném hlavním líčení.

Více souvisejících

HateFree Lidé Násilí

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy