Slavné trenky získal kupec za 7 korun. Budou v Národní galerii?

Praha - Slavné rudé trenky z Pražského hradu mají zajímavý osud. Zatím zůstávají uložené v krabici u soudu, ale už byly prodány. Kupec je získal za symbolických sedm korun - ovšem pod podmínkou, že je daruje Národní galerii. Zjistili to redaktoři MF Dnes, kteří si mohli trenky i prohlédnout a vyfotit.

Nejznámější trenky v Česku momentálně odpočívají v obyčejné papírové krabici, na níž je nalepen obrázek mužského spodního prádla. Trenýrky o velikosti 1,5 krát 1,4 metru, které loni v září zavlály nad Pražským hradem, jsou coby předmět doličný uloženy u soudu. Redaktoři MF DNES dostali možnost je detailně prozkoumat.

Jsou ušité ze dvou kusů červené látky, tvůrci je opatřili stužkou s národními barvami. Na jedné straně mají tkanici, pomocí které je zřejmě členové skupiny Ztohoven připevnili na ocelové lanko a vytáhli na stožár. Trenky jsou součástí trestního spisu a jejich další osud je nejistý. Podle původního záměru umělců měly skončit v Národní galerii, je však možné, že se tam nikdy nedostanou, píše list.

Ještě před začátkem procesu s třemi obviněnými členy skupiny Ztohoven je koupil Patrik Šimon za jeden milion korun. Součástí kupní smlouvy je však dohoda, že pokud nový vlastník trenýrky poskytne Národní galerii, získá slevu ve výši 999 993 korun. Šimon za ně už údajně zaplatil zálohu, korunu pro každého ze sedmi tvůrců.

Trenky však nakonec mohou propadnout státu. Obvodní soud pro Prahu 1 dospěl k závěru, že vyvěšení trenek nad Hradem bylo jen přestupkem. Státní zástupkyně se proti tomuto rozhodnutí odvolala a případ tak stále není u konce. Pokud by odvolací soud rozhodl stejně, stále to nebude znamenat, že se trenky automaticky vrátí k jejich výrobcům. Propadnutí tohoto kusu prádla státu může nařídit i úřad, který bude projednávat přestupek. Pak by jejich další osud závisel na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, připomíná MF Dnes.

"Majetek, který je ještě k něčemu využitelný, nabídneme ostatním státním institucím," uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka. Pokud by o trenky žádné instituce zájem neměly, nabídl by trenky případným zájemcům v aukci.

Související

Ztohoven

U Stalina zaplály ohně: Skupina Ztohoven zapálila bronzové mísy na Letné

To místo je prokleté. Stávala tam kdysi, v letech 1955-1962, socha Josefa Vissarionoviče Stalina. Dnes ráno tam zaplály ohně – ve dvou postranních bronzových mísách. Za performancí, která poděsila několik Pražanů, stojí umělecká skupina Ztohoven, proslulá hned několika předchozími akcemi, naposledy vyvěšením červených trenýrek na Pražském hradě.

Více souvisejících

Ztohoven

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy