Praha – Oslavy 28. října na Hradě nebojkotují jen politici, ale i představitelé církví. Po kardinálu Miroslavu Vlkovi, který odsoudil „kšeftování" se státními vyznamenáními v aféře kolem ocenění Jiřího Bradyho, podobně zareagoval i plzeňský biskup Tomáš Holub nebo Federace židovských obcí.
Už o víkendu vydal výzvu katolický kněz Tomáš Halík, který vyzval, aby se pozvaní hosté nezúčastnili slavnostního večera. Vyznamenaní mají také podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění „beze studu" přijmout. V úterý se k němu přidal někdejší pražský biskup kardinál Vlk, který dodal, že by do budoucna měli lidé lépe vybírat prezidentské kandidáty.
Psali jsme: Kardinál Vlk tvrdě udeřil: Kšeftaření se symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu Halík vyzval, aby lidé nechodili pro státní vyznamenávání na Hrad„Bohužel za současné situace nemohu přijmout pozvání 28.10. na Hrad. Své rozhodnutí jsem dnes sdělil svým spolubratřím sídelním biskupům," uvedl v úterý také plzeňský biskup a bývalý generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.
Předávání ocenění se nezúčastní ani zástupci české židovské obce. „Představitelé Federace židovských obcí se 28.10. na hrad nedostaví. Je smutné až neuvěřitelné, že může být úřad prezidenta zneužíván takovýmto způsobem. Pana Bradyho rádi přijmeme na Federaci židovských obcí a těšíme se na jeho návštěvu," uvedla federace na své facebookové stránce.
A nepřijde ani synodní senior Českobratské církve evangelické Daniel Ženatý. „Že pozvání na hrad 28.10. odmítnu jsem věděl hned, jak dorazilo. Hrůzná manipulace s hrdinstvím pana Bradyho jen urychlila toto zveřejnění," napsal na Twitteru.
I přesto se najdou duchovní, kteří na Hrad přijdou. „Na četné dotazy chci odpovědět, že se zúčastním všech obvyklých oslav státního svátku 28. října - tedy na Vítkově, přísahy vojáků a udělování státních vyznamenání. Účast na oslavách státního svátku, který je svátkem celého národa a našich spoluobčanů není důvodem, aby se v tento den řešily politické spory a politické chyby. Přikládám stanovisko předsedy KDU-ČSL pana Bělobrádka, který řekl: 'Odmítám tuto koncepci, že to jestli někdo na Hrad půjde nebo nepůjde, je výrazem politického postoje'," vzkázal z maďarské Šoproně kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka.
Související
Trump se nechal vyobrazit jako Ježíš. Teď tvrdí, že to bylo jinak
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
Církev , 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu , Pražský Hrad
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
před 1 hodinou
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
před 2 hodinami
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
před 2 hodinami
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
před 3 hodinami
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
před 4 hodinami
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
před 4 hodinami
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
před 5 hodinami
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
před 6 hodinami
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
před 6 hodinami
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
před 7 hodinami
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
před 8 hodinami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 8 hodinami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 9 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 10 hodinami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 11 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
Světová zdravotnická organizace (WHO) připustila, že na palubě nizozemské výletní lodi MV Hondius, kde v uplynulých dnech zemřeli tři lidé, mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka. Virus se obvykle šíří prostřednictvím hlodavců, avšak v tomto specifickém případě se odborníci domnívají, že k infekci mohlo dojít mezi osobami v „mimořádně blízkém kontaktu“. WHO zároveň zdůraznila, že celkové riziko pro širší veřejnost zůstává nízké.
Zdroj: Libor Novák