Účtenková loterie v Česku: Uspět může, zkušenosti ale ukazují opak

KOMENTÁŘ - Účtenková loterie má svého provozovatele. Jak ji Češi přijmou a jak se jí daří na nám podobných trzích? Storyous zanalyzoval situaci na Slovensku, v Polsku a v Chorvatsku. Z ní vyplývá, že účtenková loterie nemůže dlouhodobě fungovat pro všechny skupiny zákazníků. A pokud bude český trh kopírovat slovenský model, dá se očekávat, že do soutěže v dlouhodobém hledisku bude registrováno jen kolem 5 milionů účtenek – tedy jen nepatrný zlomek z těch, které jsou vydány. Dnes si účtenku bere zhruba každý šestý zákazník a to může loterie změnit jen nárazově.

Podle Petra Filipce, provozního ředitele Storyous, bude záležet především na jednoduchosti registrace účtenky do soutěže: „Pokud mám vycházet ze zkušeností ze světa, nikde dlouhodobě zájem zákazníků nevydržel. Záležet však bude především na jednoduchosti, s jakou bude možné se přihlásit o případnou cenu a pak pochopitelně jaká cena to bude. Nadále však nevěřím, že se dlouhodobě podaří zájem o účtenky zvýšit.” Za dobré rozhodnutí naopak Storyous považuje skutečnost, že od jednoho obchodníka bude možné registrovat jen jednu účtenku denně.

Jak fungují loterie jinde v Evropě?

Slovensko: Na Slovensku byla spuštěna v roce 2013, za první dva dny po spuštění v ní byl zaregistrován takřka jeden milion účtenek. Minimální částka byla omezena na jedno euro (aby se zamezilo zbytečným "rohlíkovým" dokladům), doklady se registrují pomocí webu nebo SMS. Do loterie, kterou provozuje soukromý subjekt, se postupně zapojili i velcí retailoví partneři (jako třeba TESCO). Dnes po třech letech loterie stále funguje, zájem však opadl - měsíčně je registrováno asi 2,5 milionu účtenek a počet hráčů se snížil na okruh těch pravidelných.

Polsko: Zde startovala v říjnu roku 2015. Minimální suma pro hru je v přepočtu něco málo přes 60 korun. Účtenky je možné registrovat pouze na webu, pravidelně se hraje především o auto nebo elektroniku (zejména tablety). Loterii provozuje Ministerstvo financí. Doposud bylo zaregistrováno necelých 150 milionů paragonů, aktuálně necelých 5 milionů paragonů měsíčně. Obecně se má za to, že loterie neplní svůj účel. Oficiálně byla "prodloužena o půl roku" oproti původnímu plánu, což znamená, že asi bude ukončena v letošním roce. Loterii neprospěl ani skandál, kdy hlavní cenu vyhráli příbuzní vicepremiéra strany, která ovládá i provozovatele - tedy Ministerstvo financí.

Chorvatsko: V Chorvatsku zase měla loterie „Za nagradnu igru - A kde je účet?“ posloužit především pro výběr daní v turistické sezoně - každoročně je zde komunikace cílená také na turisty včetně Čechů. V roce 2015 byla dokonce uzpůsobena přímo pro Čechy - pokud zaregistrují 20 účtenek ze svého pobytu, mohou vyhrát až 50 000 Kč. Právě cílení na konkrétní skupiny zákazníků z ní dovoluje dělat poměrně efektivní nástroj.Národní loterie pokračuje i letos, hlavní cenou je momentálně vůz Audi A4. Ve velkém se do ní zapojují i komerční značky, které dávají vlastní ceny do soutěže.

Jak to bude v České republice:

Ročně budou výhercům účtenkové loterie rozděleny peněžité i věcné výhry ve výši 65 milionů korun. Počet výher se bude pohybovat okolo 25 tisíc měsíčně. Losování bude probíhat každý měsíc, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období. Zákazník může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze od konkrétního obchodníka jen jednu účtenku.

Související

Placení, tržby, ilustrační foto

Slovensko po téměř osmi letech ruší účtenkovou loterii

Slovensko po téměř osmi letech ruší účtenkovou loterii, kterou zavedlo jako jedno z opatření na potírání daňových úniků. Oznámil to dnes ejí provozovatel, národní loterijní firma Tipos. Ministr financí Eduard Heger uvedl, že stát má lepší nástroje na odhalování daňových úniků při evidenci tržeb. V Česku podobná loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) skončila loni.

Více souvisejících

Účtenkovka elektronická evidence tržeb EET Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy