Praha - Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém zasedání na konci března rozhodla o pokračování režimu tzv. devizových intervencí, které mají za cíl udržet korunu poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň však její šéf Jiří Rusnok připustil upuštění od intervencí kdykoliv v průběhu dubna. Toto oznámení vzbudilo diskuzi, jaké dopady bude opuštění od intervenční politiky banky mít.
Původně se předpokládalo ukončení umělého oslabování koruny někdy v polovině letošního roku. ČNB udržuje režim oslabené měny od listopadu 2013. Od té doby do letošního ledna tak docházelo k intervencím v celkovém objemu až 1,3 bilionu korun, informovala ČTK.
Podle statistika Richarda Hindlse však tato měnová politika ČNB byla hrubým zásahem, který do ekonomiky nepatří. Předpokládané opuštění intervencí vnímá negativně. „Předpokládám fluktuaci koruny, chaos,“ řekl pro Český rozhlas. Zmínil také to, že vliv na další stabilitu měny může mít vzrůstající cena ropy. Nelíbí se mu ani fakt, že ČNB ukončení nezveřejní ještě před rozhodnutím. Stanovisko, že k ukončení dojde někdy během dubna chápe jako faktor, který pouze zvyšuje nejistotu.
Intervence měly zvýšit konkurenceschopnost i mzdy
ČNB si od intervencí slibovala zejména přesměrování poptávky z dováženého na domácí zboží. Intervence totiž způsobily zvýšení dovozních cen a potažmo i finálních cen dováženého zboží. Přínosem měly být výhodnější podmínky pro český export, který se stává konkurenceschopnějším. To vede k větším investicím českých firem, které oživují výrobu a v konečném důsledku tak mohou růst mzdy zaměstnancům těchto firem.
Po ukončení intervencí se však situace může změnit. „Exportéři a importéři jsou teď na stejné lodi a nebudou si jisti vůbec ničím. Ti, kdo se vůči měnovým výkyvům pojistili, mohou být klidnější“ poznamenal Hindls.
V případě nestabilní koruny ČNB opět zasáhne
ČNB očekává, že oznámí ukončení intervencí na jednom ze svých řádných měnových zasedání bankovní rady. V případě očekávaného kolísání kurzu koruny je prý banka připravena tlumit nestabilitu intervencemi. Pokud by koruna oslabila, může například ČNB zvýšit úrokové sazby.
Vývozci ve spojitosti s předpokládaným ukončením intervencí očekávají, že měsíc po ukončení se bude kurz koruny pohybovat někde mezi 26,00 až 26,50 korunami za euro. Většina jich očekává oznámení o ukončení v polovině dubna, konkrétně podle průzkumu Asociace exportérů 13. dubna. I vývozci však připouštějí, že koruna může být nestabilní a na čas i oslabená přes 27 korun za euro. Asociace dále uvádí, že intervence skutečně pomohly českému exportu. Vývoz na začátku letošního roku stoupl meziročně o 6,7 % a dovoz se loni snížil o 0,2 %.
Podle Otty Daňka z Asociace exportérů bude mít kromě ukončení intervencí vliv na stabilitu koruny také vyšší cena ropy nebo zatím ne zcela známá ochranářská politika Trumpovy administrativy. Důsledek ukončení intervencí nevidí jako bezproblémový. „Posílení koruny vůči euro o 1 korunu ročně připraví exportéry o 147 miliard korun a HDP Česka o 18 miliard. Na druhé straně přinese dovozcům 129 miliard korun,“ uvedl pro finanční portál Patria.
Levněji bude na e-shopech a v cestovních kancelářích
Koruna zaznamenala zvýšenou volatilitu již včera, před dnešním pravidelným jednáním bankovní rady ČNB, které může, ale nemusí rozhodnout o ukončení intervencí.
Do jaké míry pocítí ukončení intervencí lidé ve svých peněženkách, není jasné. Podle ekonomů budou dopady vesměs malé, posílení koruny bude totiž spíše omezené. Výraznější posílení koruny a s ním spojené zlevnění dovozu se očekává až v roce 2018. Lidé tak mohou postupné snižování cen zpočátku pocítit alespoň na zahraničních e-shopech.
Předpokládá se, že dojde také k oživení zájmu o dovolené v cizině. Důležité je, zda bude posílení koruny dlouhodobé. Pokud ano, zájezdy by měly postupně zlevňovat. Češi si ale budou muset zvyknout na to, že bude kurz koruny vůči euru spíše nestálý.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní
Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
ČNB , Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , intervence , kurzy měn , Asociace exportétů , peníze
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek