Praha - Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém zasedání na konci března rozhodla o pokračování režimu tzv. devizových intervencí, které mají za cíl udržet korunu poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň však její šéf Jiří Rusnok připustil upuštění od intervencí kdykoliv v průběhu dubna. Toto oznámení vzbudilo diskuzi, jaké dopady bude opuštění od intervenční politiky banky mít.
Původně se předpokládalo ukončení umělého oslabování koruny někdy v polovině letošního roku. ČNB udržuje režim oslabené měny od listopadu 2013. Od té doby do letošního ledna tak docházelo k intervencím v celkovém objemu až 1,3 bilionu korun, informovala ČTK.
Podle statistika Richarda Hindlse však tato měnová politika ČNB byla hrubým zásahem, který do ekonomiky nepatří. Předpokládané opuštění intervencí vnímá negativně. „Předpokládám fluktuaci koruny, chaos,“ řekl pro Český rozhlas. Zmínil také to, že vliv na další stabilitu měny může mít vzrůstající cena ropy. Nelíbí se mu ani fakt, že ČNB ukončení nezveřejní ještě před rozhodnutím. Stanovisko, že k ukončení dojde někdy během dubna chápe jako faktor, který pouze zvyšuje nejistotu.
Intervence měly zvýšit konkurenceschopnost i mzdy
ČNB si od intervencí slibovala zejména přesměrování poptávky z dováženého na domácí zboží. Intervence totiž způsobily zvýšení dovozních cen a potažmo i finálních cen dováženého zboží. Přínosem měly být výhodnější podmínky pro český export, který se stává konkurenceschopnějším. To vede k větším investicím českých firem, které oživují výrobu a v konečném důsledku tak mohou růst mzdy zaměstnancům těchto firem.
Po ukončení intervencí se však situace může změnit. „Exportéři a importéři jsou teď na stejné lodi a nebudou si jisti vůbec ničím. Ti, kdo se vůči měnovým výkyvům pojistili, mohou být klidnější“ poznamenal Hindls.
V případě nestabilní koruny ČNB opět zasáhne
ČNB očekává, že oznámí ukončení intervencí na jednom ze svých řádných měnových zasedání bankovní rady. V případě očekávaného kolísání kurzu koruny je prý banka připravena tlumit nestabilitu intervencemi. Pokud by koruna oslabila, může například ČNB zvýšit úrokové sazby.
Vývozci ve spojitosti s předpokládaným ukončením intervencí očekávají, že měsíc po ukončení se bude kurz koruny pohybovat někde mezi 26,00 až 26,50 korunami za euro. Většina jich očekává oznámení o ukončení v polovině dubna, konkrétně podle průzkumu Asociace exportérů 13. dubna. I vývozci však připouštějí, že koruna může být nestabilní a na čas i oslabená přes 27 korun za euro. Asociace dále uvádí, že intervence skutečně pomohly českému exportu. Vývoz na začátku letošního roku stoupl meziročně o 6,7 % a dovoz se loni snížil o 0,2 %.
Podle Otty Daňka z Asociace exportérů bude mít kromě ukončení intervencí vliv na stabilitu koruny také vyšší cena ropy nebo zatím ne zcela známá ochranářská politika Trumpovy administrativy. Důsledek ukončení intervencí nevidí jako bezproblémový. „Posílení koruny vůči euro o 1 korunu ročně připraví exportéry o 147 miliard korun a HDP Česka o 18 miliard. Na druhé straně přinese dovozcům 129 miliard korun,“ uvedl pro finanční portál Patria.
Levněji bude na e-shopech a v cestovních kancelářích
Koruna zaznamenala zvýšenou volatilitu již včera, před dnešním pravidelným jednáním bankovní rady ČNB, které může, ale nemusí rozhodnout o ukončení intervencí.
Do jaké míry pocítí ukončení intervencí lidé ve svých peněženkách, není jasné. Podle ekonomů budou dopady vesměs malé, posílení koruny bude totiž spíše omezené. Výraznější posílení koruny a s ním spojené zlevnění dovozu se očekává až v roce 2018. Lidé tak mohou postupné snižování cen zpočátku pocítit alespoň na zahraničních e-shopech.
Předpokládá se, že dojde také k oživení zájmu o dovolené v cizině. Důležité je, zda bude posílení koruny dlouhodobé. Pokud ano, zájezdy by měly postupně zlevňovat. Češi si ale budou muset zvyknout na to, že bude kurz koruny vůči euru spíše nestálý.
Související
Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní
Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
ČNB , Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , intervence , kurzy měn , Asociace exportétů , peníze
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák