První kolo volby generálního ředitele ČT je tady. Scénárista odmítá kritiku a hájí současného ředitele Dvořáka

Praha – Včera se na půdě Senátu konala konference o roli České televize, pořádaná předsedou Strany práv občanů Janem Velebou. Na ní zazněla i kritická slova prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Režisér a bývalý předseda KSČM Jiří Svoboda instituci ČT hájí. Dnes se na půdě Poslanecké sněmovny bude konat první kolo volby nového generálního ředitele ČT.

Režisér a dlouholetý scénárista České televize se na blogu serveru Aktuálně.cz vyjádřil ke kritice poměrů v této instituci. Bývalý předseda KSČM se domnívá, že on, jakožto nejstarší aktivní tvůrce televize má jistou kompetenci k vyvrácení oné kritiky.

Jako klíčovou vnímá také volbu nového generálního ředitele ČT. Již dnes proběhne na půdě Poslanecké sněmovny první kolo volby nového ředitele. Do výběrového řízení se přihlásilo 12 zájemců, včetně současného Petra Dvořáka. O post se uchází i bývalý ředitel TV Prima Martin Konrád. Podle Svobody je důležité, aby se neopakoval scénář z minulosti, kdy kompetentní ředitelé byly nahrazeni odborně neorientovanými. Jako příklad uvedl výměnu Iva Mathé v roce 1998 J. Puchalským a následně D. Chmelíčkem.

„Uvedené volby byly přehlídkou manipulace členů Rady ČT nezodpovědnými politickými tlaky a různými podnikatelskými zájmovými skupinami,“ dodává. Pro vnitřní chod instituce to prý mělo neblahé důsledky.

Svoboda se snaží i tlumit kritiky ČT, kteří se zaměřují pouze na hodnotově sporné zpravodajství a publicistiku. Objektivita a vyváženost je již tradičním terčem kritiky těchto formátů. Dle Svobody ale tito kritici opomíjejí oblast, která zabírá většinu objemu vysílacího času ČT. Jedná se o hranou a dokumentární tvorbu či tvorbu pro děti.

Zmínění nekompetentní ředitelé pak systém jednotlivých tvůrčích skupin podle Svobody destruovali. „Vrátili ČT systémově do normalizačních dob centralistického rozhodování,“ napsal doslova.

Sám Svoboda preferuje znovuzvolení dosavadního ředitele Petra Dvořáka. Ten prý plnil úkol, který vyplývá pro ČT ze zákona. Vrátil se ke kreativním skupinám a cíleně začal podporovat projekty hraných filmů, které se často zabývají kořeny české národní kultury. Dnešní kritici koncesionářských poplatků a stavu ČT prý opomíjejí, že dnes existuje úspěšný dětský kanál ČT-D a kulturní ČT-Art. Současné vedení prý také oživilo zapomenutou mezinárodní spolupráci s evropskými televizemi. 

„Osobně jsem přesvědčen, že Petr Dvořák prokázal, že má v ČT v překotné proměně mediálního prostředí koncepčně co nabídnout,“ myslí si Svoboda.

Související

Petr Dvořák, generální ředitel České televize pro EuroZprávy.cz

Generální ředitel České televize Petr Dvořák bude obhajovat funkci

Současný generální ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák bude obhajovat funkci. Serveru Seznam Zprávy sdělil, že před veřejnoprávní televizí jsou nové výzvy, kterých se chce účastnit. Dvořák stojí v čele televize druhé volební období, které mu vyprší na konci září. Rada České televize vyhlásila výběrové řízení na šéfa ČT v polovině února. Uzávěrka přihlášek je 17. dubna, vybírat ředitele s mandátem do roku 2029 budou radní v červnu.

Více souvisejících

Petr Dvořák Jiří Ovčáček Česká televize KSČM Jan Veleba

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy