Zatímco novináři už několik dní vartují u bran jablonecké věznice Rýnovice, odkud by měl být po avizované milosti prezidenta Zemana propuštěn momentálně asi nejmedializovanější vězeň Jiří Kajínek, lidé si na různých úrovních sdělují názory na tento případ.
O Kajínkově životě a případu, který vedl k jeho uvěznění, existuje nejen několik dokumentů, ale i celovečerní film Petra Jákla ml., podle scénáře, který sepsal on sám a Marek Dobeš. Už v době jeho uvedení se hovořilo o zajímavém námětu, za kterým samo zpracování značně kulhalo. Světlo světa spatřila i publikace Pravda o Kajínkovi (ve stejném roce jako film, tedy 2010), v níž dvojice zkušených autorů Josef Klíma a Janek Kroupa znovu celý případ probrali.
Jiří Kajínek proslul především útěkem z věznice Mírov a od té doby se zájem o jeho případ postupně zvedal. Stále častěji se hovořilo o tom, že musel "padnout" kvůli vyšším zájmům, zrovna tak se tvrdilo, že jeho kauza prorůstala do hodně vysokých kruhů a Kajínek se stal pouze obětním beránkem. Bohužel neprávem se z něj postupně stával "lupič gentleman", ačkoliv se o něm v žádném případě takovým tónem mluvit nedá. Kajínek svou kriminální minulost má, jenom by bylo nespravedlivé, aby pykal za něco, co doopravdy nespáchal.
Podobně to vnímá i veřejnost - není divu, že lidé pohybující se na hranici zákona a často i za ní mohou sdílet pochybný obdiv. Ostatně velice dobře do ve svém filmu Takoví normální zabijáci (Natural Born Killers, 1994) vystihl Oliver Stone. Není to ale pouze o držení palců nespravedlivě odsouzenému, roli tu hraje podvědomý odpor k autoritám a mnohdy i nesouhlas s vládní politikou, který pro takové lidi muži mimo zákon mohou představovat.
Pokud bychom si shrnuli některé názory, které jsme za posledních pět dní posbírali, vzorek určité části veřejnosti udělení milosti a propuštění Kajínka vnímá jako věc správnou, protože v samotném případě dvojnásobné vraždy panuje velké množství nejasností. Jenže zároveň se tito lidé obávají, že propuštěním mediálně známého vězně případ tiše a nenápadně vyšumí do ztracena, nebude zájem se o něj dále zajímat.
Další část pak vnímá Kajínka jako chronického zločince, který nejspíš nevraždil. Připouštějí, že v tomto případě měla dávno proběhnout revize procesu, ale stejně jako první skupina se domnívají, že jsou ve hře vyšší cíle a šetření by mohlo skončit nepříjemným odhalením. Na rozdíl od předchozí názorové skupiny se ale domnívají, že si odsouzený a každou chvíli omilostněný muž nezaslouží takovou publicitu a vnímají ji jako důkaz úpadku společnosti.
Poslední názorová oblast vnímá Kajínka jako nebezpečného pachatele, který - ať už vraždil nebo ne - může znamenat nové a poměrně dost vážné potíže. Nejde jenom o možnost, že by se mstil, což by měla zmírnit sedmiletá "ochranná" podmínka (jako by něco takového skutečného kriminálníka mohlo zastavit). Jsou tu ale ještě jiné varianty - pokud Kajínek skutečně doplatil něčí zradu, může dojít k situaci vice versa: v ohrožení se může ocitnout on, protože jeho propuštění může vést k dalšímu prověřování případu, v němž by Kajínek hrál roli korunního svědka. Jsou i tací, kteří Kajínka berou jako obratného a trpělivého manipulátora, který postupně a po malých krůčcích směřuje za svým cílem.
Kdo může s čistým svědomím říci, jaká je pravda? Lze zcela vyloučit, jednu, druhou, třetí či čtvrtou variantu? Ostatně ze světa a historie známe případy, kdy se mnozí vysoce postavení politici bili v prsa a dávali v sázku svou čest, aby se pak dozvěděli, že byli hanebně oklamáni. Případ Johna Fitzgeralda Kennedyho a profesora Borghoorna můžeme vybrat jako jeden z mnoha, kdy byla situace zpočátku zcela jasná a posléze se diametrálně změnila...
Související
Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka
Ovčáček prezidentem? Mluvčí představil své priority. O kandidatuře mluví i Kajínek nebo Klausové
Jiří Kajínek , film Kajínek , Josef Klíma , Rýnovická věznice
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 54 minutami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 1 hodinou
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 2 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 2 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 3 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 4 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 4 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 4 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 5 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 5 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 5 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 6 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 6 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 7 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 7 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 8 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 8 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 9 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 10 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“
Zdroj: Libor Novák