Kajínek rozděluje společnost. Pro jedny může být hrdinou, pro jiné zůstane zločincem

Zatímco novináři už několik dní vartují u bran jablonecké věznice Rýnovice, odkud by měl být po avizované milosti prezidenta Zemana propuštěn momentálně asi nejmedializovanější vězeň Jiří Kajínek, lidé si na různých úrovních sdělují názory na tento případ.

O Kajínkově životě a případu, který vedl k jeho uvěznění, existuje nejen několik dokumentů, ale i celovečerní film Petra Jákla ml., podle scénáře, který sepsal on sám a Marek Dobeš. Už v době jeho uvedení se hovořilo o zajímavém námětu, za kterým samo zpracování značně kulhalo. Světlo světa spatřila i publikace Pravda o Kajínkovi (ve stejném roce jako film, tedy 2010), v níž dvojice zkušených autorů Josef Klíma a Janek Kroupa znovu celý případ probrali.

Jiří Kajínek proslul především útěkem z věznice Mírov a od té doby se zájem o jeho případ postupně zvedal. Stále častěji se hovořilo o tom, že musel "padnout" kvůli vyšším zájmům, zrovna tak se tvrdilo, že jeho kauza prorůstala do hodně vysokých kruhů a Kajínek se stal pouze obětním beránkem. Bohužel neprávem se z něj postupně stával "lupič gentleman", ačkoliv se o něm v žádném případě takovým tónem mluvit nedá. Kajínek svou kriminální minulost má, jenom by bylo nespravedlivé, aby pykal za něco, co doopravdy nespáchal.

Podobně to vnímá i veřejnost - není divu, že lidé pohybující se na hranici zákona a často i za ní mohou sdílet pochybný obdiv. Ostatně velice dobře do ve svém filmu Takoví normální zabijáci (Natural Born Killers, 1994) vystihl Oliver Stone. Není to ale pouze o držení palců nespravedlivě odsouzenému, roli tu hraje podvědomý odpor k autoritám a mnohdy i nesouhlas s vládní politikou, který pro takové lidi muži mimo zákon mohou představovat. 

Pokud bychom si shrnuli některé názory, které jsme za posledních pět dní posbírali, vzorek určité části veřejnosti udělení milosti a propuštění Kajínka vnímá jako věc správnou, protože v samotném případě dvojnásobné vraždy panuje velké množství nejasností. Jenže zároveň se tito lidé obávají, že propuštěním mediálně známého vězně případ tiše a nenápadně vyšumí do ztracena, nebude zájem se o něj dále zajímat.

Další část pak vnímá Kajínka jako chronického zločince, který nejspíš nevraždil. Připouštějí, že v tomto případě měla dávno proběhnout revize procesu, ale stejně jako první skupina se domnívají, že jsou ve hře vyšší cíle a šetření by mohlo skončit nepříjemným odhalením. Na rozdíl od předchozí názorové skupiny se ale domnívají, že si odsouzený a každou chvíli omilostněný muž nezaslouží takovou publicitu a vnímají ji jako důkaz úpadku společnosti. 

Poslední názorová oblast vnímá Kajínka jako nebezpečného pachatele, který - ať už vraždil nebo ne - může znamenat nové a poměrně dost vážné potíže. Nejde jenom o možnost, že by se mstil, což by měla zmírnit sedmiletá "ochranná" podmínka (jako by něco takového skutečného kriminálníka mohlo zastavit). Jsou tu ale ještě jiné varianty - pokud Kajínek skutečně doplatil něčí zradu, může dojít k situaci vice versa: v ohrožení se může ocitnout on, protože jeho propuštění může vést k dalšímu prověřování případu, v němž by Kajínek hrál roli korunního svědka. Jsou i tací, kteří Kajínka berou jako obratného a trpělivého manipulátora, který postupně a po malých krůčcích směřuje za svým cílem. 

Kdo může s čistým svědomím říci, jaká je pravda? Lze zcela vyloučit, jednu, druhou, třetí či čtvrtou variantu? Ostatně ze světa a historie známe případy, kdy se mnozí vysoce postavení politici bili v prsa a dávali v sázku svou čest, aby se pak dozvěděli, že byli hanebně oklamáni. Případ Johna Fitzgeralda Kennedyho a profesora Borghoorna můžeme vybrat jako jeden z mnoha, kdy byla situace zpočátku zcela jasná a posléze se diametrálně změnila...

Související

Prezident Miloš Zeman

Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory. Vysvětloval jim také, jak se rozhoduje při udílení milostí. Hájil své rozhodnutí omilostnit odsouzeného vraha Jiřího Kajínka a uvedl, že milost by nikdy nedal tunelářům.

Více souvisejících

Jiří Kajínek film Kajínek Josef Klíma Rýnovická věznice

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy