Kajínek rozděluje společnost. Pro jedny může být hrdinou, pro jiné zůstane zločincem

Zatímco novináři už několik dní vartují u bran jablonecké věznice Rýnovice, odkud by měl být po avizované milosti prezidenta Zemana propuštěn momentálně asi nejmedializovanější vězeň Jiří Kajínek, lidé si na různých úrovních sdělují názory na tento případ.

O Kajínkově životě a případu, který vedl k jeho uvěznění, existuje nejen několik dokumentů, ale i celovečerní film Petra Jákla ml., podle scénáře, který sepsal on sám a Marek Dobeš. Už v době jeho uvedení se hovořilo o zajímavém námětu, za kterým samo zpracování značně kulhalo. Světlo světa spatřila i publikace Pravda o Kajínkovi (ve stejném roce jako film, tedy 2010), v níž dvojice zkušených autorů Josef Klíma a Janek Kroupa znovu celý případ probrali.

Jiří Kajínek proslul především útěkem z věznice Mírov a od té doby se zájem o jeho případ postupně zvedal. Stále častěji se hovořilo o tom, že musel "padnout" kvůli vyšším zájmům, zrovna tak se tvrdilo, že jeho kauza prorůstala do hodně vysokých kruhů a Kajínek se stal pouze obětním beránkem. Bohužel neprávem se z něj postupně stával "lupič gentleman", ačkoliv se o něm v žádném případě takovým tónem mluvit nedá. Kajínek svou kriminální minulost má, jenom by bylo nespravedlivé, aby pykal za něco, co doopravdy nespáchal.

Podobně to vnímá i veřejnost - není divu, že lidé pohybující se na hranici zákona a často i za ní mohou sdílet pochybný obdiv. Ostatně velice dobře do ve svém filmu Takoví normální zabijáci (Natural Born Killers, 1994) vystihl Oliver Stone. Není to ale pouze o držení palců nespravedlivě odsouzenému, roli tu hraje podvědomý odpor k autoritám a mnohdy i nesouhlas s vládní politikou, který pro takové lidi muži mimo zákon mohou představovat. 

Pokud bychom si shrnuli některé názory, které jsme za posledních pět dní posbírali, vzorek určité části veřejnosti udělení milosti a propuštění Kajínka vnímá jako věc správnou, protože v samotném případě dvojnásobné vraždy panuje velké množství nejasností. Jenže zároveň se tito lidé obávají, že propuštěním mediálně známého vězně případ tiše a nenápadně vyšumí do ztracena, nebude zájem se o něj dále zajímat.

Další část pak vnímá Kajínka jako chronického zločince, který nejspíš nevraždil. Připouštějí, že v tomto případě měla dávno proběhnout revize procesu, ale stejně jako první skupina se domnívají, že jsou ve hře vyšší cíle a šetření by mohlo skončit nepříjemným odhalením. Na rozdíl od předchozí názorové skupiny se ale domnívají, že si odsouzený a každou chvíli omilostněný muž nezaslouží takovou publicitu a vnímají ji jako důkaz úpadku společnosti. 

Poslední názorová oblast vnímá Kajínka jako nebezpečného pachatele, který - ať už vraždil nebo ne - může znamenat nové a poměrně dost vážné potíže. Nejde jenom o možnost, že by se mstil, což by měla zmírnit sedmiletá "ochranná" podmínka (jako by něco takového skutečného kriminálníka mohlo zastavit). Jsou tu ale ještě jiné varianty - pokud Kajínek skutečně doplatil něčí zradu, může dojít k situaci vice versa: v ohrožení se může ocitnout on, protože jeho propuštění může vést k dalšímu prověřování případu, v němž by Kajínek hrál roli korunního svědka. Jsou i tací, kteří Kajínka berou jako obratného a trpělivého manipulátora, který postupně a po malých krůčcích směřuje za svým cílem. 

Kdo může s čistým svědomím říci, jaká je pravda? Lze zcela vyloučit, jednu, druhou, třetí či čtvrtou variantu? Ostatně ze světa a historie známe případy, kdy se mnozí vysoce postavení politici bili v prsa a dávali v sázku svou čest, aby se pak dozvěděli, že byli hanebně oklamáni. Případ Johna Fitzgeralda Kennedyho a profesora Borghoorna můžeme vybrat jako jeden z mnoha, kdy byla situace zpočátku zcela jasná a posléze se diametrálně změnila...

Související

Prezident Miloš Zeman

Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory. Vysvětloval jim také, jak se rozhoduje při udílení milostí. Hájil své rozhodnutí omilostnit odsouzeného vraha Jiřího Kajínka a uvedl, že milost by nikdy nedal tunelářům.

Více souvisejících

Jiří Kajínek film Kajínek Josef Klíma Rýnovická věznice

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy