V Liberci hoří sklad hořlavých kapalin Severochemy, škody půjdou do milionů

Liberec - Část areálu podniku Severochema v Liberci je v plamenech. Hasiči vyhlásili vysoký, třetí stupeň poplachu. Požár zasáhl sklad hořlavých kapalin, řekla dnes ČTK krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Záchranná služba zatím z areálu odvezla jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin.

Hasiči se o požáru dozvěděli ve 12:23, na místě zasahuje 21 jednotek s 32 kusy požární techniky. Z továrny šlehaly plameny a stoupal hustý tmavý kouř, který ale postupně slábl. "Na některých místech je stále plamenné hoření, i tak se dá ale říci, že máme požár pod kontrolou. Nicméně nemůžeme vyloučit nějaké nenadálé komplikace," uvedla po 14:00 Štrauchová.

Požár v areálu podniku Severochema v Liberci je pod kontrolou, materiální škody půjdou do milionů. Přesnější odhady budou až v úterý, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva Roman Oberer. "Měřením nebyly ve vzduchu zjištěny žádné jedy," řekla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. Na místě byla podle ní speciální chemická laboratoř hasičů ze středních Čech.

Oheň zasáhl sklad hořlavých kapalin a také část výroby. "Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo, zasažena je technologie, sklad hotových výrobků snad zasažen nebyl," řekl Oberer. Víc bude podle něj jasné až v úterý, kdy se do zasaženého prostoru budou moci zástupci podniku podívat. Teprve pak bude také podle něj možné posoudit skutečný rozsah škod a dopad na výrobu. "Zatím ani nevíme, jestli nebyla požárem narušena statika budov, moudřejší budeme zítra (v úterý)," dodal.

Z místa požáru se ozvalo také několik detonací. "Šlo o sudy s hořlavými kapalinami," řekla Štrauchová. V areálu jsou podle ní i velké nádrže s hořlavými kapalinami, ty ale požár naštěstí nezasáhl. "Podařilo se nám je ochránit," dodala mluvčí hasičů.

Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema bylo založeno v roce 1953. Nosným programem je chemická výroba, do níž spadají podpalovače, ředidla a technické kapaliny a čisticí prostředky. Podnik vyrábí i škroby a kosmetiku se solí z Mrtvého moře. Nejznámějším produktem je pevný podpalovač PE-PO, který zná v Česku téměř každý a Severochema ho vyrábí od roku 1964.

Podle výroční zprávy firma předloni hospodařila s rekordními tržbami 332 milionů korun. Zisk vzrostl na 15,8 milionu korun z předchozích pěti milionů korun. Export do zahraničí překonal 75 milionů korun, firma vyváží zejména do Maďarska a na Slovensko.

Související

Liberec

Policie zasahovala v budově radnice v Liberci

Policie v úterý zasahovala na radnici v Liberci. Konkrétně se jednalo o kriminalisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jejichž zásah potvrdil i primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Důvod policejní razie nesdělil. Na magistrátu přesto fungovala všechna pracoviště. 

Více souvisejících

Liberec Požáry požár skladu hořlavých kapalin Severochemy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy