Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začal zabývat případem předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše, který čelí obžalobě z podněcování nenávisti, hanobení národa a popírání a schvalování genocidy. Soud byl nakonec z důvodu dalšího dokazování odročen na 12. října letošního roku.
Ve svých projevech a článcích Bartoš podle spisu podsouval negativní pohled na Židy, obdobně se vyjadřoval o imigrantech z Blízkého východu a severní Afriky. Vydával prý také protižidovské knihy.
Bartoš se už dříve hájil svobodou projevu, na tu se v tiskové zprávě odvolává i jeho obhájce Robert Cholenský. Své projevy Bartoš považuje za "investigativní žurnalistiku, přičemž jeho investigativní činnost by měla požívat širší ochrany". Výroky, kvůli kterým je obžalován, jsou podle něj vytrženy z kontextu.
Justice už Bartoše potrestala roční podmínkou za protižidovský text, který zanechal u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. V aktuální kauze mu hrozí až tři roky vězení a Bartoš potvrdil, že se bude bránit všemi justičními prostředky.
U soudu byl kromě něj přítomný i hudebník Petr Hannig, který včera oznámil prezidentskou kandidaturu.„Ten soud by vůbec neměl být,“ uvedl Hannig pro EuroZprávy.cz. Přišel proto, aby Adama Bartoše morálně podpořil, stejně jako několik dalších lidí. Jeden z nich prohlásil, že "je hrozné, že Bartoše oslovují obžalovaný".
Bartoš podle obžaloby od května 2013 do dubna 2015 cíleně říkal negativní věci o židech. Podle soudu například tvrdil, že "židé nadsazují počty mrtvých v holocaustu" a zpochybňoval formy jejich vraždění.
Státní zástupce v obhajobě vyjmenoval Bartošovy publikace a projevy, ve kterých projevoval antisemitismus. "Bartoš cíleně předstíral a podsouval negativní pohled na imigranty zejména muslimského vyznání. A to zejména kvůli jejich muslimskému vyznání. Imigrantům přisuzoval pouze negativní vlastnosti a varoval před nimi. Prý mají být uzavřeni do táborů a lidé se proti nim mají bránit se zbraní v ruce," uvedl. O migrantech podle soudu například tvrdil, že jsou "negři, parazité nebo negramoti".
Bartoš na sociální síti Facebook dále podle soudu zveřejnil příspěvek, který obsahoval fotku propasti Macocha a napsal, že "správce propasti je schopen přijmout 24 000 migrantů." Státní zástupce vyjmenoval i další Bartošovy příspěvky na sociálních sítích, ve kterých se podle obžaloby provinil proti zákonu.
Místo výpovědi příběhy z minulosti
Sám Bartoš odmítl vypovídat, souhlasil pouze s tím, že se vyjádří k obžalobě. Na dotazy, proč výpověď odmítl, později odpověděl, že na to má právo. Bartoš se ve svém projevu přirovnal k americkému studentovi Otto Warmbierovi a k procesům, které probíhaly za komunismu. Zdůraznil, že si nemyslí to, co všem podsouvají média, a to je důvod, proč stojí před soudem. Opakovaně upozornil na svobodu projevu.
Soudkyně pak na žádost Bartošova obhájce přečetla veškeré výpovědi svědků. Bartoš k žádné z výpovědi neměl námitky. Pozorně poslouchal, občas se pousmál a měl nějakou poznámku ke svému právníkovi.
Bartošova obhajoba trvala na dokazování přečtením veškerých knih obžalovaného. Soudkyně návrh zamítla pro nadbytečnost. Obhájce se možnost opakovaně dožadoval a byl odmítnut. Později prohlásil, že toto zamítnutí považuje za naprosto neslučitelné s právním státem a se svým klientem bude zvažovat obranu proti takovému postupu. Hlavní líčení se z důvodu pokračování dokazování odročuje na 12. října.
O své nevinně je přesvědčen
Po ukončení prvního líčení se Bartoš chvilku zdržel a podal vyjádření: „Vše jsem přirovnával k procesům z minulosti, protože i ten komunistický režim v případě o kterém jsem hovořil od stíhání upustil.Věřím, že dnes v demokratickém zřízení máme soudy lepší, takže nikdo snad nemůže být odsouzen za to, že napsal knihu,“ komentoval Bartoš.
Na dotazy novinářů, zda tedy skutečně nemá rád židy odpověděl předseda pravicové Národní demokracie, že je to naprostý nesmysl a nesmyslný dotaz. Poté zdůraznil, že je přesvědčený o své nevinně a ačkoliv jsou soudy časově i finančně náročné, stojí mu za to se bránit všemi prostředky.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Opozice vyzývá Babiše ke stažení stavebního zákona: Je to nekoncepční hybrid
Trest pro Adama B. Bartoše platí. V textech šířil nenávist k židům i muslimům
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek