Kajínek prozradil pikantní detaily ze života ve vězení. Jak vypadají intimní chvíle trestanců?

Praha – Jiří Kajínek ve druhém díle kontroverzního dokumentárního seriálu Já, Kajínek televize Prima promluvil o podmínkách ve vězení i o tom, jak se mu podařilo utéct. Prozradil také některé intimní detaily ze živote českých vězňů.

Kajínek hned v úvodu zavzpomínal na to, kterými věznicemi prošel. Kromě Mírova a Pankráce si poseděl třeba v Hradci Králové, Na Pouchově, v Ruzyni, na Borech v Karviné i v Rýnovicích, odkud byl nakonec propuštěn. V řadě těchto zařízení přitom pobýval opakovaně.

Prozradil také, že ředitel mírovské věznice Milan Kohoutek mu hned při příjezdu řekl, že si o Kajínkovi myslí, že je nevinný. A vzápětí dodal, že o to víc si ho bude hlídat, protože má mnohem větší motivaci k útěku. Sám Kohoutek už ale tato slova potvrdit nebo vyvrátit nemůže, v prosinci 2004 vypadl z okna své kanceláře - podle policie spáchal sebevraždu. „Ještě než jsem utekl z vězení, tak jsem byl ten nejhlídanější vězeň v republice. Všichni vězni byli na vycházce, volně se pohybovali. Jen já chodil se svázanýma rukama a nohama,“ postěžoval si Kajínek.

Přísnější v jeho případě prý byly i prohlídky cely. Celou dobu prý u sebe neměl ni fotografie svých blízkých, aby mu je dozorci nebrali a nesmáli se jim. Dostával také celou řadu dopisů, na které se snažil do 14 dnů odpovědět. Když tak učinil, roztrhal je a spláchl do záchoda. Toto opatření dělal od doby, kdy jeden takový dopis hodil roztrhaný do koše a ten se přesto později objevil slepený v médiích.

„Chodily mi fotografie žen, které byly oblečené i neoblečené. Jsem heterosexuální muž, pro něhož není popudlivé, když mu žena pošle nahou fotku. Nevidím na tom nic špatného,“ vysvětloval Kajínek. Ve vězení podle něj běžně vznikaly homoseuxální vztahy. „Dělaly se tam i svatby. Proti homosexuálům nemám nic a proti heterosexuálům, kteří se homosexuálně chovají, nemám taky nic. Ale nemusím se na to dívat, nemusím to čuchat,“ přiznal.

Jednou prý přímo v akci ve své cele přistihl svého spoluvězně s jiným mužem. Následně se pohádali a Kajínek je podle svých slov zbil tak, že oba skončili na jednotce intenzivní léče. „Krev byla všude, i na stropě,“ řekl. „Jediné, co jsem chtěl, ať to dělají někde, kde nejsem já. Bachaři se homosexuálním chováním vězňů baví. Dokonce jsem viděl bachaře, který dával vězňům drogy, aby je mohl š*kat sám,“ komentoval bývalý vězeň život za mřížemi. On sám byl prý celých 23 let odkázán na masturbaci, protože na rozdíl od ostatních nikdy nedostal povolení přijmout pětihodinovou nestandardní návštěvu, při které mohlo docházet k intimnímu styku. 

Mluvil také o cestách, jak se do věznic dostávají mobilní telefony a drogy. Drtivá většina drog i mobilů podle něj pochází od Vězeňské služby. Kajínek prý na vlastní oči viděl, jak bachaři házejí balíky přes zeď na místa, kam vězni nemůžou, a odkud si je pak zase vyzvedávali a dál distribuovali mezi vězně.

Do detailů také popisoval, jak probíhal jeho slavný útěk z Mírova. Do věznice si prý nechal přinést pilku, kterou přepiloval mříže. K útěku si pak od vězňů, kteří pracovali na výrobně žaluzií, kupoval provázek. Vše prý shromažďoval asi půl roku, pilku schovával v kovové skříni, kde ji nebylo možné odhalit, provázky si zašíval do matrace, kterou mu jako jednu z mála věcí v cele dozorci pravidelně neměnili. 

Utéct s ním měl ještě jeden vězeň – Martin Vlasák. Ten byl prý ale zbabělý a měl strach, že se ručně vyrobené lano utrhne. Takže nakonec zůstal v cele. Na útěk měl 20 Kajínek vteřin – stihnout se to prý dalo, ale on se zdržel úpravou lana, takže se vrátil bachař z pochůzky a viděl ho. Pak po něm začal střílet. „Já byl rozhodnutej, že tam radši umřu, než abych tam zůstal,“ vzpomíná.

Když se dostal za zeď věznice, měl na jednom místě připravenou zbraň, kterou prý mohl dozorce zastřelit, ale neudělal to. Na silnici pak na něj čekalo auto, které jej odvezlo do Prahy. Když tedy v televizi ukazovaly záběry, jak jej psovodi hledají v okolí věznice, Kajínek už vše sledoval právě z hlavního města.

Související

Prezident Miloš Zeman

Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory. Vysvětloval jim také, jak se rozhoduje při udílení milostí. Hájil své rozhodnutí omilostnit odsouzeného vraha Jiřího Kajínka a uvedl, že milost by nikdy nedal tunelářům.

Více souvisejících

Jiří Kajínek Kauza: Kájínek Rýnovická věznice Věznice

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy