Praha – Jiří Kajínek ve druhém díle kontroverzního dokumentárního seriálu Já, Kajínek televize Prima promluvil o podmínkách ve vězení i o tom, jak se mu podařilo utéct. Prozradil také některé intimní detaily ze živote českých vězňů.
Kajínek hned v úvodu zavzpomínal na to, kterými věznicemi prošel. Kromě Mírova a Pankráce si poseděl třeba v Hradci Králové, Na Pouchově, v Ruzyni, na Borech v Karviné i v Rýnovicích, odkud byl nakonec propuštěn. V řadě těchto zařízení přitom pobýval opakovaně.
Prozradil také, že ředitel mírovské věznice Milan Kohoutek mu hned při příjezdu řekl, že si o Kajínkovi myslí, že je nevinný. A vzápětí dodal, že o to víc si ho bude hlídat, protože má mnohem větší motivaci k útěku. Sám Kohoutek už ale tato slova potvrdit nebo vyvrátit nemůže, v prosinci 2004 vypadl z okna své kanceláře - podle policie spáchal sebevraždu. „Ještě než jsem utekl z vězení, tak jsem byl ten nejhlídanější vězeň v republice. Všichni vězni byli na vycházce, volně se pohybovali. Jen já chodil se svázanýma rukama a nohama,“ postěžoval si Kajínek.
Přísnější v jeho případě prý byly i prohlídky cely. Celou dobu prý u sebe neměl ni fotografie svých blízkých, aby mu je dozorci nebrali a nesmáli se jim. Dostával také celou řadu dopisů, na které se snažil do 14 dnů odpovědět. Když tak učinil, roztrhal je a spláchl do záchoda. Toto opatření dělal od doby, kdy jeden takový dopis hodil roztrhaný do koše a ten se přesto později objevil slepený v médiích.
„Chodily mi fotografie žen, které byly oblečené i neoblečené. Jsem heterosexuální muž, pro něhož není popudlivé, když mu žena pošle nahou fotku. Nevidím na tom nic špatného,“ vysvětloval Kajínek. Ve vězení podle něj běžně vznikaly homoseuxální vztahy. „Dělaly se tam i svatby. Proti homosexuálům nemám nic a proti heterosexuálům, kteří se homosexuálně chovají, nemám taky nic. Ale nemusím se na to dívat, nemusím to čuchat,“ přiznal.
Jednou prý přímo v akci ve své cele přistihl svého spoluvězně s jiným mužem. Následně se pohádali a Kajínek je podle svých slov zbil tak, že oba skončili na jednotce intenzivní léče. „Krev byla všude, i na stropě,“ řekl. „Jediné, co jsem chtěl, ať to dělají někde, kde nejsem já. Bachaři se homosexuálním chováním vězňů baví. Dokonce jsem viděl bachaře, který dával vězňům drogy, aby je mohl š*kat sám,“ komentoval bývalý vězeň život za mřížemi. On sám byl prý celých 23 let odkázán na masturbaci, protože na rozdíl od ostatních nikdy nedostal povolení přijmout pětihodinovou nestandardní návštěvu, při které mohlo docházet k intimnímu styku.
Mluvil také o cestách, jak se do věznic dostávají mobilní telefony a drogy. Drtivá většina drog i mobilů podle něj pochází od Vězeňské služby. Kajínek prý na vlastní oči viděl, jak bachaři házejí balíky přes zeď na místa, kam vězni nemůžou, a odkud si je pak zase vyzvedávali a dál distribuovali mezi vězně.
Do detailů také popisoval, jak probíhal jeho slavný útěk z Mírova. Do věznice si prý nechal přinést pilku, kterou přepiloval mříže. K útěku si pak od vězňů, kteří pracovali na výrobně žaluzií, kupoval provázek. Vše prý shromažďoval asi půl roku, pilku schovával v kovové skříni, kde ji nebylo možné odhalit, provázky si zašíval do matrace, kterou mu jako jednu z mála věcí v cele dozorci pravidelně neměnili.
Utéct s ním měl ještě jeden vězeň – Martin Vlasák. Ten byl prý ale zbabělý a měl strach, že se ručně vyrobené lano utrhne. Takže nakonec zůstal v cele. Na útěk měl 20 Kajínek vteřin – stihnout se to prý dalo, ale on se zdržel úpravou lana, takže se vrátil bachař z pochůzky a viděl ho. Pak po něm začal střílet. „Já byl rozhodnutej, že tam radši umřu, než abych tam zůstal,“ vzpomíná.
Když se dostal za zeď věznice, měl na jednom místě připravenou zbraň, kterou prý mohl dozorce zastřelit, ale neudělal to. Na silnici pak na něj čekalo auto, které jej odvezlo do Prahy. Když tedy v televizi ukazovaly záběry, jak jej psovodi hledají v okolí věznice, Kajínek už vše sledoval právě z hlavního města.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka
Ovčáček prezidentem? Mluvčí představil své priority. O kandidatuře mluví i Kajínek nebo Klausové
Jiří Kajínek , Kauza: Kájínek , Rýnovická věznice , Věznice
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek