Veřejnost se rozloučí s Jiřím Dienstbierem

Praha - Představitelé státu, zahraniční hosté a veřejnost se v pátek v sídle horní parlamentní komory Valdštejnském paláci rozloučí se senátorem a prvním polistopadovým ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem. Pohřbu se zúčastní i bývalý západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher.

Veřejnost bude mít do hlavního sálu Valdštejnského paláce přístup od 8.30 do 10.30 hodin. Lidé se zde mohou zapisovat do kondolenčních listin a osobně položit v hlavním sále květinové dary.

Pietní akt začne v poledne státní hymnou. Poté vystoupí s projevy předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a také místopředseda Senátu Petr Pithart (ODS).

Následně zavzpomínají na svého kolegu a přítele slovenský vicepremiér Rudolf Chmel, německý exministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher a šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza a někdejší disident Adam Michnik.

Na závěr promluví pražský arcibiskup Dominik Duka a asistent Jiřího Dienstbiera a zároveň jeho přítel Tomáš Prášek. Poté zazní ve Valdštejnském paláci hlas zesnulého politika ze záznamu jeho loňského rozhovoru s moderátorem Václavem Moravcem.

Pietní shromáždění zhruba po hodině ukončí minuta ticha a čestné salvy.

Mezi pozvanými hosty jsou také prezident České republiky Václav Klaus, jeho předchůdce ve funkci hlavy státu Václav Havel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), premiér Petr Nečas (ODS) nebo apoštolský nuncius a zároveň doyen diplomatického sboru Diego Causero či slovenský ministr zahraničních věcí Mikuláš Dzurinda. Pohřeb se bude konat odpoledne po smutečním aktu v Senátu. Na přání rodiny nebude určen pro veřejnost.

Jiří Dienstbier zemřel po vážné nemoci v sobotu 8. ledna. V Senátu působil od roku 2008 jako předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Původní profesí byl novinář. Až do roku 1968 byl zahraničněpolitickým komentátorem Československého rozhlasu, pak byl vyhozen ze zaměstnání i z komunistické strany. Až do listopadu 1989 nemohl vykonávat novinářskou profesi a živil se jako noční hlídač a topič. V letech 1979 až 1982 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) vězněn za "podvracení republiky".

Byl také jedním z prvních signatářů Charty 77, pracoval jako redaktor ilegálního časopisu Čtverec, spoluzaložil Československý helsinský výbor a napsal několik knih.

Související

Děti

Česko bude mít dětského ombudsmana? Babiš oprášil roky starý návrh

Vláda se chystá jmenovat koordinátora pro agendu ohrožených dětí. Měl by zastřešit opatření v péči, která je roztříštěná mezi víc resortů. Následovat by měla příprava zřízení pozice dětského ombudsmana. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), které dnes po svém setkání s vládní zmocněnkyní Helenou Válkovou (ANO) zveřejnil na twitteru. O dětském ombudsmanovi jednala už v minulém volebním období vláda ČSSD, ANO a lidovců, post ale nezřídila.
Karel Schwarzenberg

Medaile Za zásluhy o diplomacii: Petříček vyznamenal Schwarzenberga či Vašáryovou

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes vyznamenal 12 osobností medailí Za zásluhy o diplomacii. Devět lidí včetně prvního porevolučního ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího bylo oceněno za rozvoj polistopadové diplomacie a zahraniční politiky. Další tři, mezi nimiž je i někdejší německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, získali medaili za přínos k česko-německým vztahům. Sedm oceněných, včetně Dienstbiera a Kinkela, bylo vyznamenáno in memoriam.

Více souvisejících

Jiří Dienstbier

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy