Praha - Jiří Dienstbier je symbol statečnosti, symbol nového Československa, člověk, který bude vedle Jana Masaryka vzorem pro všechny budoucí ministry zahraničí a diplomaty, prohlásil v pátek šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) během pietního aktu v Senátu.
"Provázela ho skromnost, láska a otevřenost. Byl opravdu otevřené a široké liberální mysli," řekl o Jiřím Dienstbierovi Schwarzenberg. Právě proto byl podle něj uctíván a také proto zanechal u všech, kteří ho zažili jako ministra zahraničí, tak hlubokou památku a požíval velké úcty. Schwarzenberg mimo jiné vyzdvihl Dienstbierovo vlastenectví. "Ztratil jsem přítele, kterého jsem si vážil," řekl.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) si u zesnulého kolegy vážil pracovitosti a odbornosti. "Z jeho práce těží ministerstvo zahraničí dodnes," uvedl Štěch. Úmrtí Dienstbiera je podle něj obrovskou ztrátou pro celý Senát, nejen pro klub sociální demokracie. "Měl schopnost sbližovat díky své přirozené autoritě a respektu," uvedl.
Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) ve svém smutečním projevu mluvil přímo k Dienstbierovi a vzpomínal na společné zážitky. Dienstbier podle něj celý život odmítal lepší nabídky a místo toho se vždy vracel tam, kde na něj čekalo riziko: "Vracel ses domů, abys českému národu otevíral svět."
Pithart zesnulému senátorovi také poděkoval za to, že měl tu čest být jeho dlouholetým přítelem. "Za celoživotní odvahu a důslednost setrvat jsem se ti vždy obdivoval. Za tvé umění nenosit v srdci zášť tě budu vždy ctít," uzavřel svůj projev místopředseda horní komory parlamentu.
Slovenský vicepremiér Rudolf Chmel ocenil Dienstbierovu statečnost a odvahu. "Jiří Dienstbier byl státníkem neopakovatelného osudu, zastáncem svobody a bytostným demokratem," řekl. Svět podle něj přišel o výjimečného státníka a intelektuála. "Na tvůj odkaz nezapomeneme," zakončil.
Osobní přítel zesnulého senátora bývalý šéf německé diplomacie Hans-Dietrich Genscher uvedl, že Dienstbier byl "velký Evropan" a vyzdvihnul jeho lidskost. "Nikdy nezapomeneme na tebe, tvou lidskost a vizi Evropy, kterou někteří na Západě považovali za naivní," řekl.
"Dělal svět lepším a setkání s Jiřím dělalo člověka lepším. Ztělesňoval to nejfantastičtější duchovno Česka," uvedl ve svém projevu šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Také on patřil k osobním přátelům Dienstbiera.
Pietní akt začal v poledne státní hymnou. S projevy postupně vystupili přední osobnosti politického a veřejného života v Česku i zahraničí.
Kromě rodiny se rozloučení se senátorem zúčastnil také prezident České republiky Václav Klaus, jeho předchůdce ve funkci hlavy státu Václav Havel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), premiér Petr Nečas (ODS) nebo apoštolský nuncius a zároveň doyen diplomatického sboru Diego Causero či slovenský ministr zahraničních věcí Mikuláš Dzurinda.
Mezi zúčastněnými byli také senátoři, socioložka Jiřina Šiklová, režisér Jan Kačer či herec Jan Potměšil.
V sále zazněl také Dienstbierův hlas prostřednictvím nahrávky jeho rozhlasového rozhovoru z loňského listopadu. Pietní akt zakončily čestné salvy.
Během dopoledne se s prvním polistopadovým ministrem zahraničí rozloučila veřejnost, do Valdštejnského paláce si našlo cestu na pět set lidí, kteří se mohli zapsat do kondolenční listiny.
Pohřeb se bude konat odpoledne po smutečním aktu v Senátu. Na přání rodiny není určený pro veřejnost.
Jiří Dienstbier zemřel po vážné nemoci v sobotu 8. ledna. V Senátu působil od roku 2008 jako předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
Původní profesí byl novinář. Až do roku 1968 byl zahraničněpolitickým komentátorem Československého rozhlasu, pak byl vyhozen ze zaměstnání i z komunistické strany. Až do listopadu 1989 nemohl vykonávat novinářskou profesi a živil se jako noční hlídač a topič. V letech 1979 až 1982 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) vězněn za "podvracení republiky".
Byl také jedním z prvních signatářů Charty 77, pracoval jako redaktor ilegálního časopisu Čtverec, spoluzaložil Československý helsinský výbor a napsal několik knih.
Související
Česko bude mít dětského ombudsmana? Babiš oprášil roky starý návrh
Medaile Za zásluhy o diplomacii: Petříček vyznamenal Schwarzenberga či Vašáryovou
Jiří Dienstbier , Karel Schwarzenberg
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák