Schwarzenberg: Zesnulý Jiří Dienstbier je symbolem statečnosti

Praha - Jiří Dienstbier je symbol statečnosti, symbol nového Československa, člověk, který bude vedle Jana Masaryka vzorem pro všechny budoucí ministry zahraničí a diplomaty, prohlásil v pátek šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) během pietního aktu v Senátu.

"Provázela ho skromnost, láska a otevřenost. Byl opravdu otevřené a široké liberální mysli," řekl o Jiřím Dienstbierovi Schwarzenberg. Právě proto byl podle něj uctíván a také proto zanechal u všech, kteří ho zažili jako ministra zahraničí, tak hlubokou památku a požíval velké úcty. Schwarzenberg mimo jiné vyzdvihl Dienstbierovo vlastenectví. "Ztratil jsem přítele, kterého jsem si vážil," řekl.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) si u zesnulého kolegy vážil pracovitosti a odbornosti. "Z jeho práce těží ministerstvo zahraničí dodnes," uvedl Štěch. Úmrtí Dienstbiera je podle něj obrovskou ztrátou pro celý Senát, nejen pro klub sociální demokracie. "Měl schopnost sbližovat díky své přirozené autoritě a respektu," uvedl.

Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) ve svém smutečním projevu mluvil přímo k Dienstbierovi a vzpomínal na společné zážitky. Dienstbier podle něj celý život odmítal lepší nabídky a místo toho se vždy vracel tam, kde na něj čekalo riziko: "Vracel ses domů, abys českému národu otevíral svět."

Pithart zesnulému senátorovi také poděkoval za to, že měl tu čest být jeho dlouholetým přítelem. "Za celoživotní odvahu a důslednost setrvat jsem se ti vždy obdivoval. Za tvé umění nenosit v srdci zášť tě budu vždy ctít," uzavřel svůj projev místopředseda horní komory parlamentu.

Slovenský vicepremiér Rudolf Chmel ocenil Dienstbierovu statečnost a odvahu. "Jiří Dienstbier byl státníkem neopakovatelného osudu, zastáncem svobody a bytostným demokratem," řekl. Svět podle něj přišel o výjimečného státníka a intelektuála. "Na tvůj odkaz nezapomeneme," zakončil.

Osobní přítel zesnulého senátora bývalý šéf německé diplomacie Hans-Dietrich Genscher uvedl, že Dienstbier byl "velký Evropan" a vyzdvihnul jeho lidskost. "Nikdy nezapomeneme na tebe, tvou lidskost a vizi Evropy, kterou někteří na Západě považovali za naivní," řekl.

"Dělal svět lepším a setkání s Jiřím dělalo člověka lepším. Ztělesňoval to nejfantastičtější duchovno Česka," uvedl ve svém projevu šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Také on patřil k osobním přátelům Dienstbiera.

Pietní akt začal v poledne státní hymnou. S projevy postupně vystupili přední osobnosti politického a veřejného života v Česku i zahraničí.

Kromě rodiny se rozloučení se senátorem zúčastnil také prezident České republiky Václav Klaus, jeho předchůdce ve funkci hlavy státu Václav Havel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), premiér Petr Nečas (ODS) nebo apoštolský nuncius a zároveň doyen diplomatického sboru Diego Causero či slovenský ministr zahraničních věcí Mikuláš Dzurinda.

Mezi zúčastněnými byli také senátoři, socioložka Jiřina Šiklová, režisér Jan Kačer či herec Jan Potměšil.

V sále zazněl také Dienstbierův hlas prostřednictvím nahrávky jeho rozhlasového rozhovoru z loňského listopadu. Pietní akt zakončily čestné salvy.

Během dopoledne se s prvním polistopadovým ministrem zahraničí rozloučila veřejnost, do Valdštejnského paláce si našlo cestu na pět set lidí, kteří se mohli zapsat do kondolenční listiny.

Pohřeb se bude konat odpoledne po smutečním aktu v Senátu. Na přání rodiny není určený pro veřejnost.

Jiří Dienstbier zemřel po vážné nemoci v sobotu 8. ledna. V Senátu působil od roku 2008 jako předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Původní profesí byl novinář. Až do roku 1968 byl zahraničněpolitickým komentátorem Československého rozhlasu, pak byl vyhozen ze zaměstnání i z komunistické strany. Až do listopadu 1989 nemohl vykonávat novinářskou profesi a živil se jako noční hlídač a topič. V letech 1979 až 1982 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) vězněn za "podvracení republiky".

Byl také jedním z prvních signatářů Charty 77, pracoval jako redaktor ilegálního časopisu Čtverec, spoluzaložil Československý helsinský výbor a napsal několik knih.

Související

Děti

Česko bude mít dětského ombudsmana? Babiš oprášil roky starý návrh

Vláda se chystá jmenovat koordinátora pro agendu ohrožených dětí. Měl by zastřešit opatření v péči, která je roztříštěná mezi víc resortů. Následovat by měla příprava zřízení pozice dětského ombudsmana. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), které dnes po svém setkání s vládní zmocněnkyní Helenou Válkovou (ANO) zveřejnil na twitteru. O dětském ombudsmanovi jednala už v minulém volebním období vláda ČSSD, ANO a lidovců, post ale nezřídila.
Karel Schwarzenberg

Medaile Za zásluhy o diplomacii: Petříček vyznamenal Schwarzenberga či Vašáryovou

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes vyznamenal 12 osobností medailí Za zásluhy o diplomacii. Devět lidí včetně prvního porevolučního ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího bylo oceněno za rozvoj polistopadové diplomacie a zahraniční politiky. Další tři, mezi nimiž je i někdejší německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, získali medaili za přínos k česko-německým vztahům. Sedm oceněných, včetně Dienstbiera a Kinkela, bylo vyznamenáno in memoriam.

Více souvisejících

Jiří Dienstbier Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy