Schwarzenberg: Zesnulý Jiří Dienstbier je symbolem statečnosti

Praha - Jiří Dienstbier je symbol statečnosti, symbol nového Československa, člověk, který bude vedle Jana Masaryka vzorem pro všechny budoucí ministry zahraničí a diplomaty, prohlásil v pátek šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) během pietního aktu v Senátu.

"Provázela ho skromnost, láska a otevřenost. Byl opravdu otevřené a široké liberální mysli," řekl o Jiřím Dienstbierovi Schwarzenberg. Právě proto byl podle něj uctíván a také proto zanechal u všech, kteří ho zažili jako ministra zahraničí, tak hlubokou památku a požíval velké úcty. Schwarzenberg mimo jiné vyzdvihl Dienstbierovo vlastenectví. "Ztratil jsem přítele, kterého jsem si vážil," řekl.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) si u zesnulého kolegy vážil pracovitosti a odbornosti. "Z jeho práce těží ministerstvo zahraničí dodnes," uvedl Štěch. Úmrtí Dienstbiera je podle něj obrovskou ztrátou pro celý Senát, nejen pro klub sociální demokracie. "Měl schopnost sbližovat díky své přirozené autoritě a respektu," uvedl.

Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) ve svém smutečním projevu mluvil přímo k Dienstbierovi a vzpomínal na společné zážitky. Dienstbier podle něj celý život odmítal lepší nabídky a místo toho se vždy vracel tam, kde na něj čekalo riziko: "Vracel ses domů, abys českému národu otevíral svět."

Pithart zesnulému senátorovi také poděkoval za to, že měl tu čest být jeho dlouholetým přítelem. "Za celoživotní odvahu a důslednost setrvat jsem se ti vždy obdivoval. Za tvé umění nenosit v srdci zášť tě budu vždy ctít," uzavřel svůj projev místopředseda horní komory parlamentu.

Slovenský vicepremiér Rudolf Chmel ocenil Dienstbierovu statečnost a odvahu. "Jiří Dienstbier byl státníkem neopakovatelného osudu, zastáncem svobody a bytostným demokratem," řekl. Svět podle něj přišel o výjimečného státníka a intelektuála. "Na tvůj odkaz nezapomeneme," zakončil.

Osobní přítel zesnulého senátora bývalý šéf německé diplomacie Hans-Dietrich Genscher uvedl, že Dienstbier byl "velký Evropan" a vyzdvihnul jeho lidskost. "Nikdy nezapomeneme na tebe, tvou lidskost a vizi Evropy, kterou někteří na Západě považovali za naivní," řekl.

"Dělal svět lepším a setkání s Jiřím dělalo člověka lepším. Ztělesňoval to nejfantastičtější duchovno Česka," uvedl ve svém projevu šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Také on patřil k osobním přátelům Dienstbiera.

Pietní akt začal v poledne státní hymnou. S projevy postupně vystupili přední osobnosti politického a veřejného života v Česku i zahraničí.

Kromě rodiny se rozloučení se senátorem zúčastnil také prezident České republiky Václav Klaus, jeho předchůdce ve funkci hlavy státu Václav Havel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), premiér Petr Nečas (ODS) nebo apoštolský nuncius a zároveň doyen diplomatického sboru Diego Causero či slovenský ministr zahraničních věcí Mikuláš Dzurinda.

Mezi zúčastněnými byli také senátoři, socioložka Jiřina Šiklová, režisér Jan Kačer či herec Jan Potměšil.

V sále zazněl také Dienstbierův hlas prostřednictvím nahrávky jeho rozhlasového rozhovoru z loňského listopadu. Pietní akt zakončily čestné salvy.

Během dopoledne se s prvním polistopadovým ministrem zahraničí rozloučila veřejnost, do Valdštejnského paláce si našlo cestu na pět set lidí, kteří se mohli zapsat do kondolenční listiny.

Pohřeb se bude konat odpoledne po smutečním aktu v Senátu. Na přání rodiny není určený pro veřejnost.

Jiří Dienstbier zemřel po vážné nemoci v sobotu 8. ledna. V Senátu působil od roku 2008 jako předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Původní profesí byl novinář. Až do roku 1968 byl zahraničněpolitickým komentátorem Československého rozhlasu, pak byl vyhozen ze zaměstnání i z komunistické strany. Až do listopadu 1989 nemohl vykonávat novinářskou profesi a živil se jako noční hlídač a topič. V letech 1979 až 1982 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) vězněn za "podvracení republiky".

Byl také jedním z prvních signatářů Charty 77, pracoval jako redaktor ilegálního časopisu Čtverec, spoluzaložil Československý helsinský výbor a napsal několik knih.

Související

Děti

Česko bude mít dětského ombudsmana? Babiš oprášil roky starý návrh

Vláda se chystá jmenovat koordinátora pro agendu ohrožených dětí. Měl by zastřešit opatření v péči, která je roztříštěná mezi víc resortů. Následovat by měla příprava zřízení pozice dětského ombudsmana. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), které dnes po svém setkání s vládní zmocněnkyní Helenou Válkovou (ANO) zveřejnil na twitteru. O dětském ombudsmanovi jednala už v minulém volebním období vláda ČSSD, ANO a lidovců, post ale nezřídila.
Karel Schwarzenberg

Medaile Za zásluhy o diplomacii: Petříček vyznamenal Schwarzenberga či Vašáryovou

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes vyznamenal 12 osobností medailí Za zásluhy o diplomacii. Devět lidí včetně prvního porevolučního ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího bylo oceněno za rozvoj polistopadové diplomacie a zahraniční politiky. Další tři, mezi nimiž je i někdejší německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, získali medaili za přínos k česko-německým vztahům. Sedm oceněných, včetně Dienstbiera a Kinkela, bylo vyznamenáno in memoriam.

Více souvisejících

Jiří Dienstbier Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy