Schwarzenberg: Zesnulý Jiří Dienstbier je symbolem statečnosti

Praha - Jiří Dienstbier je symbol statečnosti, symbol nového Československa, člověk, který bude vedle Jana Masaryka vzorem pro všechny budoucí ministry zahraničí a diplomaty, prohlásil v pátek šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) během pietního aktu v Senátu.

"Provázela ho skromnost, láska a otevřenost. Byl opravdu otevřené a široké liberální mysli," řekl o Jiřím Dienstbierovi Schwarzenberg. Právě proto byl podle něj uctíván a také proto zanechal u všech, kteří ho zažili jako ministra zahraničí, tak hlubokou památku a požíval velké úcty. Schwarzenberg mimo jiné vyzdvihl Dienstbierovo vlastenectví. "Ztratil jsem přítele, kterého jsem si vážil," řekl.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) si u zesnulého kolegy vážil pracovitosti a odbornosti. "Z jeho práce těží ministerstvo zahraničí dodnes," uvedl Štěch. Úmrtí Dienstbiera je podle něj obrovskou ztrátou pro celý Senát, nejen pro klub sociální demokracie. "Měl schopnost sbližovat díky své přirozené autoritě a respektu," uvedl.

Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) ve svém smutečním projevu mluvil přímo k Dienstbierovi a vzpomínal na společné zážitky. Dienstbier podle něj celý život odmítal lepší nabídky a místo toho se vždy vracel tam, kde na něj čekalo riziko: "Vracel ses domů, abys českému národu otevíral svět."

Pithart zesnulému senátorovi také poděkoval za to, že měl tu čest být jeho dlouholetým přítelem. "Za celoživotní odvahu a důslednost setrvat jsem se ti vždy obdivoval. Za tvé umění nenosit v srdci zášť tě budu vždy ctít," uzavřel svůj projev místopředseda horní komory parlamentu.

Slovenský vicepremiér Rudolf Chmel ocenil Dienstbierovu statečnost a odvahu. "Jiří Dienstbier byl státníkem neopakovatelného osudu, zastáncem svobody a bytostným demokratem," řekl. Svět podle něj přišel o výjimečného státníka a intelektuála. "Na tvůj odkaz nezapomeneme," zakončil.

Osobní přítel zesnulého senátora bývalý šéf německé diplomacie Hans-Dietrich Genscher uvedl, že Dienstbier byl "velký Evropan" a vyzdvihnul jeho lidskost. "Nikdy nezapomeneme na tebe, tvou lidskost a vizi Evropy, kterou někteří na Západě považovali za naivní," řekl.

"Dělal svět lepším a setkání s Jiřím dělalo člověka lepším. Ztělesňoval to nejfantastičtější duchovno Česka," uvedl ve svém projevu šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Také on patřil k osobním přátelům Dienstbiera.

Pietní akt začal v poledne státní hymnou. S projevy postupně vystupili přední osobnosti politického a veřejného života v Česku i zahraničí.

Kromě rodiny se rozloučení se senátorem zúčastnil také prezident České republiky Václav Klaus, jeho předchůdce ve funkci hlavy státu Václav Havel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), premiér Petr Nečas (ODS) nebo apoštolský nuncius a zároveň doyen diplomatického sboru Diego Causero či slovenský ministr zahraničních věcí Mikuláš Dzurinda.

Mezi zúčastněnými byli také senátoři, socioložka Jiřina Šiklová, režisér Jan Kačer či herec Jan Potměšil.

V sále zazněl také Dienstbierův hlas prostřednictvím nahrávky jeho rozhlasového rozhovoru z loňského listopadu. Pietní akt zakončily čestné salvy.

Během dopoledne se s prvním polistopadovým ministrem zahraničí rozloučila veřejnost, do Valdštejnského paláce si našlo cestu na pět set lidí, kteří se mohli zapsat do kondolenční listiny.

Pohřeb se bude konat odpoledne po smutečním aktu v Senátu. Na přání rodiny není určený pro veřejnost.

Jiří Dienstbier zemřel po vážné nemoci v sobotu 8. ledna. V Senátu působil od roku 2008 jako předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Původní profesí byl novinář. Až do roku 1968 byl zahraničněpolitickým komentátorem Československého rozhlasu, pak byl vyhozen ze zaměstnání i z komunistické strany. Až do listopadu 1989 nemohl vykonávat novinářskou profesi a živil se jako noční hlídač a topič. V letech 1979 až 1982 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) vězněn za "podvracení republiky".

Byl také jedním z prvních signatářů Charty 77, pracoval jako redaktor ilegálního časopisu Čtverec, spoluzaložil Československý helsinský výbor a napsal několik knih.

Související

Děti

Česko bude mít dětského ombudsmana? Babiš oprášil roky starý návrh

Vláda se chystá jmenovat koordinátora pro agendu ohrožených dětí. Měl by zastřešit opatření v péči, která je roztříštěná mezi víc resortů. Následovat by měla příprava zřízení pozice dětského ombudsmana. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), které dnes po svém setkání s vládní zmocněnkyní Helenou Válkovou (ANO) zveřejnil na twitteru. O dětském ombudsmanovi jednala už v minulém volebním období vláda ČSSD, ANO a lidovců, post ale nezřídila.
Karel Schwarzenberg

Medaile Za zásluhy o diplomacii: Petříček vyznamenal Schwarzenberga či Vašáryovou

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes vyznamenal 12 osobností medailí Za zásluhy o diplomacii. Devět lidí včetně prvního porevolučního ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího bylo oceněno za rozvoj polistopadové diplomacie a zahraniční politiky. Další tři, mezi nimiž je i někdejší německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, získali medaili za přínos k česko-německým vztahům. Sedm oceněných, včetně Dienstbiera a Kinkela, bylo vyznamenáno in memoriam.

Více souvisejících

Jiří Dienstbier Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy