Známý herec promluvil: Na Zemana jsme se těšili, byl vtipný a inteligentní. Jenže dnes...

Praha - Ondřej Kepka, český režisér, scenárista, moderátor a herec, kterého si Češi pamatují především díky jeho dětským rolí, se na sociálních sítích vyjádřil k výsledkům voleb. Přestože dřív měl prý Miloše Zemana rád, protože byl vtipný a inteligentní, jenže dnes se chová naprosto jinak.

„Sedím u televize a s napětím připomínající hokejové finále v Naganu sleduji TV vysílání a počítám hlasy. Tehdy v Japonsku šlo ale jen o sport a o pocit, že 'jsme v něčem dobří' - teď šlo o víc. Tehdy jsme těsně vyhráli a dnes - podle mne - těsně prohráli. Jakkoliv bylo tehdejší vítězství úžasné, tato prohra je podle mne bolavá. Je mě to moc líto, ale to je tak to jediné, co s tím mohu dělat,“ hodnotí výsledky voleb Kepka.

Společnost je podle jeho názoru rozdělená a on sám prý zřejmě patří mezi „pražskou kavárnu". „I když tomu termínu vůbec nerozumím, protože do kavárny chodím jen občas. Patřím asi mezi pražskou kavárnu - a přitom spolu s Karlem Čapkem věřím v sílu a moudrost 'obyčejného člověka'. Snažím se nepovyšovat nad ostatní a věřím ve všechny poctivé lidi, kteří dělají svoji práci - ať už cokoliv - s pokorou a hlavně profesionálně," uvádí.

„V demokratických zemích v prezidentských volbách většinou proti sobě stojí dva silní a téměř rovnocenní kandidáti.(Nemyslím zrovna ty poslední, americké…). Ať už vyhraje kdokoliv, může si pak druhá strana být jistá, že se nic zásadního nestalo - protože oba dva kandidáti jsou zárukou dobré reprezentace své země. Obávám se, že u nás tomu tak letos není,“ posteskl si na sociálních sítích představitel Honzíka v populárních seriálech o Arabele. 

Poukazuje na to, že se Zeman dříve choval úplně jinak. „Vzpomínám si na Miloše Zemana, jak jsme se na něj těšili, když chodil počátkem 90.let do zábavných pořadů - byl vtipný, inteligentní - hýřil energií a bonmoty. A teď vidím, jak ihned po zvolení uráží redaktora České televize, zesměšnuje jeho barvu hlasu a srovnává ho s 'mutantem' - a přitom se dotyčný redaktor snažil jen nahlas položit otázku - navíc otázku nekonfliktní,“ připomíná jeden ze sobotních povolebních momentů filmař.

„Celý sál se směje a mě je trapně. Možná, že pro někoho je to dobrá 'frajeřina'. Pro Evropu je to ale trapas - už jen taková 'maličkost' by byla pro pokročilou Evropu skandálem. A já chci být Evropan - a věřím tomu že většina z nás - ať už sedíme v hospodě na vesnici nebo v pražské pizzerii - nebo třeba ve vinárně v Ústí. Snad chceme patřit mezi západní Evropu - a teď vůbec nemluvím o Evropské unii - ale o principech a původu naši kulturnosti,“ vysvětluje Kepka na facebooku.

Tyto volby podle něj rozdělily „elitu" a „národ". Jenže jeden bez druhého se prý neobejde. „Elita potřebuje svůj národ a národ svoji elitu. Aby nám ta elita nakonec neutekla někam jinam - někam, kde si váží inteligence a netleskají urážkám a hrubosti. Možná, že si někdo řekne - ať jdou - my je nepotřebujeme! Ale národ bez své elity zanikne,“ varuje.

„Možná, že teď si někdo řekne - pokud dočetl až sem - běž s tím už někam! Mně je to všechno jedno - vždyť je to 'všechno jedno' a oni si to 'tam nahoře' stejně udělají jako budou oni chtít ...a dopije svoje pivo do dna… A pak už nezbývá - aby ho z jeho klidu probudily až cizácké tanky - stejně - jak to narežíroval Hynek Bočan v seriálu Zdivočelá země - kde do okna místní hospody vjelo dělo ruského tanku,“ píše Kepka.

Pak přidal i zprávu, kterou dostal ze Slovenska a která prý přesně vystihuje jeho názor. „Pravdupovediac, málokedy si odpustím bratské rýpnutie do bratov Čechov keď sa im nezadarí. Ale dnes nemám vôbec chuť byť Ironický. Hlavne keď vidím, že z krajiny, ktorá nám mohla byť v demokracii i kultúre mnohokrát vzorom, sa stávajú Babovřesky 2,“ cituje Kepka a za sebe pak dodává: „Omlouvám se Ti, Zdenku Troško, můj kamaráde. Jinak se Tě vážím jako režiséra - především Tvých dřívějších filmů a pohádek.“

Související

Více souvisejících

Ondřej Kepka (herec a režisér) prezidentské volby 2018 Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy