Trest smrti pro Terezu H.? Možná se na svobodu už nepodívá. Jak žije v krutém vězení?

Praha - Za pašování drog jsou v Pákistánu obvykle velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti. Toho se ale Češka Tereza H., kterou zadrželi 10. ledna celníci na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu, zřejmě bát nemusí. Je ale možné, že si v zemi pobude další desítky let.

Dívka byla po zadržení umístěna do vazby ve věznici v Láhauru, odkud by měla být dnes předvedena před soud. Ten bude rozhodovat o dalším pokračování vazby.

Pákistánští celníci ženu 10. ledna zadrželi údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Devět kilogramů drogy našli v jejím kufru.

Za pašování drog jsou v Pákistánu obvykle velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti. Ten se ale podle českého ministerstva zahraničních věcí zpravidla neuplatňuje vůči cizincům.

Může ale nastat výjimka, pokud se prokáže,že byla dívka členem rozsáhlého a organizovaného gangu, či spíše její hlavou. To ale zřejmě není případ zadržené Češky.

Co jí naopak hrozí je velmi vysoký trest. Je možné, že na svobodu se dostane až za 25 let, nebo také vůbec. Pákistán drogový obchod trestá velmi přísně a podmínky v tamních věznicích jsou pro Čechy nepředstavitelně kruté.

Češka totiž aktuálně pobývá na jednom z nejhorších míst světa, v pákistánském vězení. Jaký je denní vězeňský režim v této zemi a proč je pro Evropany tak těžké v těchto věznicích přežít?

Pákistánský právník Čaudhrí Džavád Zafar popsal, jak žije Tereza H. v pákistánském vězení. V cele je s dalšími 15 až 20 ženami a musí vstávat v pět hodin ráno.

Na podmínky si podle Blesku Tereza nestěžovala, vadí jí jen, že musí ráno vstávat po páté. V cele je s dalšími cizinkami některé ženy navíc neumí anglicky.

Tereza si nestěžovala ani na jídlo a může si dokonce koupit potraviny v kantýně. To je ale možné pouze za vlastní peníze, které si však ve věznici vydělat nemůže.

Podle právníka strava v pákistánské věznici obsahuje hodně chleba, takže asi kvůli tomu ztloustne. V cele navíc nosí oblečení, které si do Pákistánu přivezla.

Podle Zafara dívka netrpí depresemi a dozorkyně jsou většinou ženy, takže se nemusí bát sexuálního obtěžování. Má dokonce povolenou poštu, a tak může dostávat dopisy i balíčky od rodiny.

Ačkoliv je režim ve věznici přísný a podmínky nejsou ideální, jde podle právníka o nejbezpečnější místo na světě. Tereze navíc hodně pomohlo, že spolupracuje od počátku s policií.

Zafar také tvrdí, že by mohla být osvobozena. "Velmi tu záleží na schopnostech právníka. Pokud uspěji s obhajobou a podaří se mi prokázat, že o drogách nevěděla, tak by ji mohli osvobodit. To ale nebude snadné dokázat," uvedl.

O tom, jestli existuje šance na její vydání a jaké podmínky panují v pakistánských věznicích panují, si povídal i server EuroZprávy.cz, s bezpečnostním analytikem a někdejším šéfem vojenské tajné služby Andorem Šándorem.

Šándor pro EuroZprávy.cz uvedl, že v pákistánských věznicích obecně panují velmi špatné podmínky a že Tereza H. To bude mít mezi tamními muslimskými trestankyněmi velmi obtížné. „Obzvláště, když tam může strávit i desítky let. Mají tam málo jídla i vody, hygiena je špatná. A není to tak, že by jí někdo z rodiny mohl přinést něco na přilepšenou, jako by seděla v českém vězení,“ vysvětluje bezpečnostní expert.

Související

Tereza H. zadržená v Pákistánu

Češka Tereza Hlůšková může odletět domů, rozhodl soud v Pákistánu

Češka Tereza Hlůšková, která byla v roce 2019 v Pákistánu odsouzena kvůli pašování drog a loni v listopadu zproštěna obžaloby, bude moci zemi opustit. Pákistánský nejvyšší soud ve středu zamítl odvolání celního úřadu, který s vycestováním nesouhlasil. Češka by se měla vydat do vlasti 23. dubna, informoval dnes pákistánský server The Current.
Tereza H. zadržená v Pákistánu

Češka Tereza H. zadržená s drogami v Pákistánu se může vrátit

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, se může vrátit do České republiky. Nejvyšší soud v Islámábádu vydal písemný příkaz, který jí dovoluje opustit Pákistán, informuje server Blesk.cz.

Více souvisejících

Tereza H. zadržená v Pákistánu Pákistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy