Odchod ze sálu při inauguraci byl velmi silný protest, říká Forejt. Zkritizoval i zasedací pořádek

Praha - Bývalý hradní protokolista Jindřich Forejt upozornil, že odchod zákonodárců ze sálu během projevu prezidenta se v historii děl pouze velmi výjimečně. Podobný protest si prý z literatury pamatuje jen z roku 1920.

Forejt to dnes řekl ČTK. Letitému členovi hradního protokolu se nelíbilo, že se během inaugurace nekonala vojenská přehlídka a že v první řadě ve Vladislavském sále mohla sedět Alexandra Mynářová, manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Bývalý protokolář připomněl, že prezidenty republiky byly vždy silné osobnosti. „Silné osobnosti dávají silné projevy a na to jsou silné reakce," poznamenal s odkazem na projev staronového prezidenta Miloše Zemana a na odchod části opozičních zákonodárců ze sálu na protest proti jeho slovům.

Podobný odchod za 100 let existence republiky se podle něj udál „velmi zřídka". Na podobnou událost pamatuje jen z roku 1920, kdy odešli ještě před zahájením ceremoniálu kvůli nesouhlasu se zvolením prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka poslanci německých národních stran. „Odejít během projevu je velmi silný protest. To musím říct, že mě trochu překvapilo," řekl Forejt.

Protokolář, který na Hradě skončil v roce 2016, se podivil nad některými ceremoniálními záležitostmi. „Nechtěl bych, aby to vyznělo, že upozorňuji na to, že pan prezident má problémy s chůzi. To je absolutně lidská věc, kterou když někdo nepochopí, tak dává najevo pouze svou hloupost," poznamenal. Během ceremoniálu ale podle něj měl být zachován aspekt vzdání holdu armádě velitelem ozbrojených sil.

Zeman podle něj nemusel jít podél nastoupené jednotky, ale mohl kolem ní třeba projet, jak třeba činí velvyslanci po přijetí na Hradě. "Nevím, proč tam nemohla být jednotka armády, která by prezidentovi vzdávala poctu, nikoho by prostorově neomezovala, bylo velmi mnoho místa," podotkl.

Vadil mu i zvolený zasedací pořádek. „Bezradně jsem se díval na usazení v první řadě," podotkl s odkazem na to, že bývalý prezident Václav Klaus seděl přes uličku v protokolárně méně významné levé části první řady. Podle Forejta se tak stalo poprvé od roku 2003. Forejt pracuje v Institutu Václava Klause.

Podotkl také, že "s rozpakem" zjistil, že vedle dcery Zemana Kateřiny byla usazena manželka hradního kancléře. „Jestli byla pozvána předsedou Poslanecké sněmovny, tak nevím z jakého titulu. Nepředstavuje žádný segment veřejného života," podotkl. Dodal, že nerozumí tomu, proč měla „výsostné a čestné postavení před zákonodárci", kteří seděli až v dalších řadách. Zdůraznil, že představitelé ve volených funkcích mají vždy přednost před jmenovanými funkcionáři, kterým je i kancléř.

V první řadě seděla také manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika. To podle Forejta odpovídá protokolu. Protože byla přítomna manželka prezidenta, mohli s sebou vzít doprovod i nejvyšší ústavní činitelé.

Forejt se podivil také nad zvolením květinové výzdoby, kdy ve Vladislavském sále byly rozmístěny mnohobarevné tulipány. "V historii se vždy květinová výzdoba dávala do souladu s tím, co se děje," podotkl. Květiny podle něj měly být v národních barvách. Podotkl, že tulipány jsou národními květinami Nizozemska.

Související

Jindřich Forejt

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta Václava Klause Jindřich Forejt. Na Twitteru to původně oznámili exministr kultury Daniel Herman. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ale tuto informaci popřel.

Více souvisejících

Jindřich Forejt Miloš Zeman Alexandra Mynářová Vratislav Mynář

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy