Prezident Klaus znovuotevřel Národní technické muzeum

Praha - Po více než čtyřleté rekonstrukci bylo v úterý vernisáží pro pozvané osobnosti znovuotevřeno Národní technické muzeum (NTM) na pražské Letné. V předvečer oficiálního otevření muzea pro veřejnost se slavnostního aktu zúčastnil i prezident republiky Václav Klaus.

"Jsem velmi rád, že se mohu spolu s vámi zúčastnit znovuotevření Národního technického muzea po jeho bezmála pětileté rekonstrukci. Už nám chybělo,“ zahájil svůj projev prezident. Zdůraznil, že technická muzea společnost potřebuje. "Žijeme epochu, která má přídomek technologická. Žijeme v zemi, jejíž vynálezci, inženýři a vědci svým věhlasem překračovali hranice jak českého království, tak Československé či České republiky," doplnil Klaus.Podotkl, že technické obory nejsou pro dnešní generaci příliš atraktivní, což je chyba. "Doufám proto, že muzea jako je toto, mohou přitáhnout pozornost mladých lidí ke vzrušujícímu světu techniky. Nenamlouvejme si, že bude možné techniku jen dovážet. Netěšme se na chvíli, kdy se průmyslová výroba přesune do vzdálených asijských či jihoamerických destinací," dodal prezident.V prostorách NTM již odborníci připravili první interaktivní expozice a výstavy. Další budou postupně následovat. Ve středu v deset hodin dopoledne se poprvé otevřou brány návštěvníkům. Největším lákadlem bude pro ně dopravní hala mapující historii automobilové, motocyklové, letecké, lodní i železniční dopravy. Kromě toho se mohou těšit také na expozici věnovanou dějinám tiskařství, vývoji astronomie, architektury nebo fotografický ateliér.Vedení muzea si pro návštěvníky připravilo také několik unikátních exponátů. "Úplně poprvé v české historii tak budou v prostorách muzea vystaveny obě české Nobelovy ceny," upozornil ředitel muzea Karel Ksandr. Nejcennějším vystaveným exponátem je potom daguerrotypie z roku 1840. "Tento exponát je nejstarším svého druhu na světě, je to rozhodně to nejcennější, co v současné době vystavujeme," řekl v úterý ředitel.Během úterní vernisáže si novou expozici vedle prezidenta Klause prohlédli i první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) či předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).Národní technické muzeum bylo uzavřené přesně 1621 dnů. Za tu dobu prošla budova na pražské Letné náročnou rekonstrukcí. Budova, která se pro účel vystavování technických exponátů začala stavět ve 30. letech, nebyla nikdy celkově dokončena. "Stavbu přerušila 2. světová válka, poté ji užívalo například ministerstvo vnitra nebo obrany. Ještě v roce 1990 muzeum užívalo jen jednu třetinu této budovy," vysvětlil ředitel muzea.Rekonstrukce budou nadále pokračovat, zcela hotová by měla být budova hotová v roce 2012. Celá rekonstrukce, tedy včetně poslední etapy, vyjde na 370 milionů korun.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Česká muzea a další instituce nabídly uprchlíkům vstup zdarma

Česká muzea a další instituce nabízejí pomoc při záchraně sbírek, uměleckých předmětů a muzejních artefaktů z Ukrajiny. Některé instituce také nabídly, že lidé, kteří před válkou utekli do České republiky, mohou přijít do jejich expozic a na výstavy zadarmo.
Hrad Bouzov

Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny veřejnosti?

Proslulá muzea a galerie vítají své návštěvníky již desítky, ba dokonce stovky let. Je však nutné si uvědomit, že základy muzejních sbírek tvořily především původní soukromé sbírky panovníků či šlechticů. Přitom i oni sami otvírali dveře svých sídel návštěvníkům, aby se i jiní mohli podívat na unikátní exponáty sbírané po staletí dávnými předky. Kdy a jaké hrady a zámky u nás byly otevřeny veřejnosti?

Více souvisejících

muzea Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 7 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy