Praha – Kontroverze kolem songu Miloš a zubatá písničkáře Jaroslava Hutky nekončí. Píseň, ve které se zpívá o smrti Zemana, vyvolala vlnu kritiky. Hutky se ale zastal například Marek Hilšer, své si k tomu řekl i sám autor skladby
„Pusto a prázdno jde po Česku, lid zalez kamsi do sklepa. Země se změnila v grotesku a z Hradčan už je jen žumpa. Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, člověku je z toho hanba,“ pěje písničkář ve své písni. Zeman nebyl jediný, koho Hutka v písní jmenovitě zmínil. „Sprosťák a ožrala, blemci blemt, tlučhuba, vidlák a chvástal, Vždyť to byl náš český prezident, arcibiskup Duka zalkal,“ zpívá s odkazem na českého arcibiskupa Dominika Duku.
„Lebka praskla, mozek odkryla, kladivo, srp, rudá hvězda. Na maják šplouchala tequila, v podvěsku kremelská brázda, Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, hotovo, konec a basta. Andělé šťastní a radostní, zpívají václavský chorál, zubatá na káře pohřební, dělá po dláždění randál. Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud. Zubatá mává nám nazdar,“ zpívá také Hutka.
Přestože Hutka sklidil za svou píseň o Zemanovi především kritiku, našli se i tací, kteří se jej zastali. „Když prezident Zeman tvrdil Putinovi, že by se novináři měli likvidovat, mnohým to nevadilo. Někteří ho za to dokonce chválili. Kardinál Duka mlčel. Když se nyní písničkář Jaroslav Hutka vyjádřil, byť v básnické metafoře, stejně nekorektně o prezidentovi, mnozí mu spílají a odsuzují ho,“ poukazuje na dvojí metr někdejší prezidentský kandidát a současný kandidát do Senátu Marek Hilšer.
„Tato situace ukazuje na to, co se začne odehrávat ve společnosti, když hlava státu začne být nekorektní. Je třeba říci, že se sprostotou začal Miloš Zeman, a nyní sklízíme její plody. Nepřeji si, aby tento šílený stav řešila zubatá jako v písničce J. Hutky, ale abychom se tomu postavili v našich duších,“ dodal Hilšer.
Podle jeho slov má prezident pokřivenou morálku. „Nejprve hlásá akci čisté ruce, pak se spojí s Klausem. Později se o Babišovi vyjadřuje, jako o zločinci a nakonec ho velebí, jak je skvělý chlap. Nejdřív komunisty kritizuje, nakonec je pozve do vlády, a tak dále a tak dále. To je jeho morálka, jak mu to a jeho kumpánům vyhovuje. A Vy mu to baštíte i s navyjákem. Nic pro Vás neudělal, jen mlátí prázdnou slámu,“ vysvětloval Zemanovým příznivcům lékař.
„Když mluví prezident jako kanál, chce likvidovat novináře, tak to nevadí. To je v pořádku, protože je to prezident. Jako v pohádce císařovy nové šaty. Když obyčejný písničkář vyjádří svůj názor naprosto stejným způsobem, tak by upalovali. Tak to dopadá, když zemi vede zlý dědeček,“ tvrdí Hilšer.
K reakcím na svou píseň se vyjádřil i sám Hutka: „Mně to docela baví, jak ti pitomci napnutě čekají na každou příležitost se moralisticky rozdurdit, ale tady jsou nějak vedle. To neleze terorista s bombou přes hranice, ani nikdo neznásilnil malou holčičku, to je jen písnička a ještě ke všemu veselá, ale neposedná. Skočila kam neměla a tak vylekala nejisté nerváky, že dokonce i pan kardinál mě odsoudil úplně nekonečnou větou, zatímco já mu věnoval jen jeden veršík,“ rýpnul si do Duky písničkář.
Tím ale neskončil. „Už mi jdou na nervy ti podvodníci s podomním obchodováním s korektností. Tvrdí, že kazíme svět přehnanou slušností, tedy korektností. Tak jsem je poslechl, a napsal jsem tedy nekorektní píseň. A to jim najednou vadí. Hmm,“ podivuje se Hutka.
„Když jsem byl poprvé zadržen na 48 hodin kvůli písni Havlíčku, Havle, tak estébáci potřebovali přiznání, že je to o Havlovi, já trval na tom, že o Havlíčkovi. A v jedné chvíli to na mě zkusili podobně: ‚O vás disidentech se říká, že jste pravdomluvní, a vy nám tady lžete...‘ To mě v těch nejistých chvílích docela pobavilo, ano, jsem pravdomluvný, ale nejsem blbej, abych byl korektní před politickou policií. Zeman může být nekorektní prase a já to mám korektně akceptovat. Tak v tomhle nejedu, ani v těch kecech o pokleslé umělecké hodnotě. Předpokládám, že kritici jsou zarytí posluchači Radia Impuls,“ napsal na facebooku Hutka.
Související

Proti Babišovi demonstrovalo až 300 tisíc lidí. Zpíval Hutka, dav si vyžádal přídavek

Historikové se postavili za Hutku: Spolupráce Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli u soudu
Jaroslav Hutka , Miloš Zeman , Marek Hilšer
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák