Kraus varuje Čechy před problémy: Nevěřte úplně všemu!

Moderátor Jan Kraus se ve své show se zaměřil na informace, které lidé čerpají z médií. varoval, že ne všechny jsou tak pravdivé, jak se tváří. U jedné konkretní zprávy to prý ale neplatí.

Kraus na úvod své show poznamenal, že nikdy v dějinách lidstva nebylo možné mít tolik informací jako dnes – a z tolika zdrojů. „Ale je čím dál těžší zjistil, co je vlastně pravda. Dřív to bylo jednoduché – měli jste dvě zprávy a mohli jste si vybrat, jestli jim věříte nebo ne. Dneska je těch zdrojů tolik, že je ohromný problém zjistit, co je pravda a co ne,“ postěžoval si moderátor.

Druhou věcí pak podle něj je s pravdou jako takovou. „Ono se nám to trošku zvrtává v to, že jedni říkají, že je to vpravo nebo vlevo, druzí že je to černé nebo bílé. Ona pravda někdy nemá tak jednoznačnou barvu, někdy bývá spíš uprostřed,“ vysvětloval Kraus divákům.

Sám prý přišel na metodu, jak zprávy z všemožných médií posuzovat. „Já to dělám tak, že když se něco dozvím, tak si dávám pozor na to, z jakého je to zdroje. Pokud novináři tuto informaci uvedou – což často nedělají. A pak si vždycky řeknu, že nebudu dělat rychlé soudy. To znamená, že si ještě počkám, jak se to vyvrbí a jestli se neobjeví další informace k té první informaci. Pak na to většinou zapomenu, protože přijde další zpráva, která mě zaujme. Když zapomenu na tu první, se tím pak už nezaobírám a přemýšlím nad druhou, kde si řeknu: hlavně žádný spěch,“ popisoval Kraus.

Zmínil také Velkou Británii. „Guardian zjistil, že britské noviny – a dá se říct, že Británie má v žurnalistice svou tradici - převzaly přes 100 článků z ruské agentury, která se jmenuje Agentura pro výzkum internetu, který byly všechny podvrženy s nějakým zájmem. Tak jich britská média otiskla 100 – včetně BBC, Daily Telegraph i samotného Guardianu. Tak si to představte tady – my máme trošku horší tradici. Čili s informacemi je třeba dnes nakládat daleko opatrněji než dřív, protože se může ukázat, že každá z nich má jinou hodnotu ve své pravdě, než se na první pohled zdá,“ upozornil Čechy.

„Co se nemění, je novinka, kterou jsem s nadšením objevil odpoledne. National Geographic udělal průzkum – dva tisíce mužů z 80 zemí hlasovalo, ve kterém městě jsou nejkrásnější ženy. Vyhrál Tel Aviv, druhá je Praha. Chtěl bych poděkovat o Slovenkám, co sem dojíždějí. Druhá je Praha, přátelé. To je pravda, tam není o čem pochybovat. Tuhle zprávu jsem přijal za svou a rád ji potvrzuji,“ dodal Kraus.

Související

Více souvisejících

Jan Kraus

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy