Český helsinský výbor pobouřen hrubostmi policie na Šumavě

Praha - Policejní zákroky proti aktivistům bránícím kůrovcem zasaženého dřeva na Šumavě jsou nepřiměřené a policie by měla prostor národního parku vyklidit. Agentuře Mediafax to v neděli řekla předsedkyně Českého helsinského výboru (ČHV) Anna Šabatová, která Šumavu tento týden navštívila.

"Viděla jsem několik excesivních zákroků policie, které byly nepřiměřené a způsobovaly újmu lidem. Sebrala jsem svědectví o újmě těmto lidem," řekla Šabatová Mediafaxu. "Myslím si, že jednání policie by se mělo prošetřit a politici by měli policejní ochranu kácení úplně odebrat," dodala. Zásah policie v tiskovém prohlášení odsoudil i celý ČHV. Ten shromáždil výpovědi o chování některých policistů, kteří měli údajně použít i velmi bolestivých donucovacích prostředků. Jednu aktivistku měli například přinutit vyháknout bolestivě ruce z trubky, kterou se připoutala ke stromu. Při vynášení blokujících se pak někteří policisté údajně chovají neurvale, záměrně působí bolest či schválně pokládají neseného tváří do kaluže. Například jeden policista měl záměrně opakovaně dusit jednoho účastníka blokády přivázaného ke stromu a sypat mu za krk mravence. Předsedkyně ČHV dodala, že byla v parku jeden den a pohybovala se v okruhu jediného místa. "Věci jsem zatím popisovala v obecné rovině. Uvidíme, jaká na ně bude reakce a zda se budou chtít jmenovitě přihlásit jednotliví poškození," zmínila Šabatová. Helsinský výbor sdílí názor aktivistů, že správa národního parku jedná protiprávně, když kácí na místech, kde jsou k tomu nutné výjimky. O nich se má rozhodnout až v probíhajícím správním řízení. "Nabízí se otázka, zda policie neposkytuje ochranu protiprávnímu jednání," uvádí ČHV ve svém stanovisku. Jednání s konkrétními politiky kvůli situaci na Šumavě Šabatová nicméně následující týden nepředpokládá. "Prohlášení ČHV trpí závažným nedostatkem informací, z nichž představitelé výboru následně vyvozují mylné závěry," reagoval mluvčí Správy Národního parku Šumava Pavla Pechoušek. ČHV se podle mluvčího správy parku mýlí především v tom, když tvrdí, že pro asanaci kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném je nutné udělení výjimky ze zákona a že příslušné správní řízení nebylo dosud ukončeno. "Český helsinský výbor zcela zjevně nemá dostatek informací, nebo má informace jednostranné a neúplné. Skutečnost je právě opačná: řízení, které v této věci vedla Česká inspekce životního prostředí, bylo pravomocně ukončeno před několika týdny a jeho závěr byl jednoznačný - v předmětné lokalitě není pro zásahy výjimka potřebná," zmínil Pechoušek. Podle mluvčího parku je politováníhodné, když se respektovaná instituce jakou je ČHV propůjčuje ke kategorickým výrokům opřeným výhradně o tendenční názory jedné ze stran sporu. Proto Pechoušek pozval zástupce výbory k návštěvě celého parku, nejen lokality Na Ztraceném, aby získali detailní pohled na situaci s kůrovcovou kalamitou na Šumavě. Nevládní organizace ČHV vznikla v roce 1988 v návaznosti na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Kromě předsedkyně výboru Šabatové v ČHV působí jako místopředsedové Michael Kocáb a František Valeš.

Související

Táňa Fischerová

Od herectví k charitě. Život Táni Fischerové změnilo narození postiženého syna

Táňa Fischerová proslula před kamerou i na jevišti křehkým a oduševnělým hereckým projevem, kromě divadla a filmu se také intenzivně věnovala charitě a cizí jí nebyl ani svět politiky. Výrazná osobnost nejen české kultury, která zemřela ve věku 72 let, byla čtyři roky poslankyní, před šesti roky se jako nezávislá ucházela o prezidentský úřad. V posledních letech byla nejaktivnější jako předsedkyně Českého helsinského výboru (ČHV).
Vláda

Neziskovky píšou dopis Babišovi: Nerušte ministra pro lidská práva

Praha - Nevládní organizace Český helsinský výbor, Česká ženská lobby a Lumos žádají Andreje Babiše, aby jako premiér nerušil funkci ministra pro legislativu a lidská práva. Problematika by se podle předsedy ANO přesunout pod ministerstvo spravedlnosti, které nyní vede Robert Pelikán z ANO. Ministrem pro lidská práva je nyní Jan Chvojka (ČSSD).

Více souvisejících

český helsinský výbor šumava policie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 49 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy