Praha - Policejní zákroky proti aktivistům bránícím kůrovcem zasaženého dřeva na Šumavě jsou nepřiměřené a policie by měla prostor národního parku vyklidit. Agentuře Mediafax to v neděli řekla předsedkyně Českého helsinského výboru (ČHV) Anna Šabatová, která Šumavu tento týden navštívila.
"Viděla jsem několik excesivních zákroků policie, které byly nepřiměřené a způsobovaly újmu lidem. Sebrala jsem svědectví o újmě těmto lidem," řekla Šabatová Mediafaxu. "Myslím si, že jednání policie by se mělo prošetřit a politici by měli policejní ochranu kácení úplně odebrat," dodala. Zásah policie v tiskovém prohlášení odsoudil i celý ČHV. Ten shromáždil výpovědi o chování některých policistů, kteří měli údajně použít i velmi bolestivých donucovacích prostředků. Jednu aktivistku měli například přinutit vyháknout bolestivě ruce z trubky, kterou se připoutala ke stromu. Při vynášení blokujících se pak někteří policisté údajně chovají neurvale, záměrně působí bolest či schválně pokládají neseného tváří do kaluže. Například jeden policista měl záměrně opakovaně dusit jednoho účastníka blokády přivázaného ke stromu a sypat mu za krk mravence. Předsedkyně ČHV dodala, že byla v parku jeden den a pohybovala se v okruhu jediného místa. "Věci jsem zatím popisovala v obecné rovině. Uvidíme, jaká na ně bude reakce a zda se budou chtít jmenovitě přihlásit jednotliví poškození," zmínila Šabatová. Helsinský výbor sdílí názor aktivistů, že správa národního parku jedná protiprávně, když kácí na místech, kde jsou k tomu nutné výjimky. O nich se má rozhodnout až v probíhajícím správním řízení. "Nabízí se otázka, zda policie neposkytuje ochranu protiprávnímu jednání," uvádí ČHV ve svém stanovisku. Jednání s konkrétními politiky kvůli situaci na Šumavě Šabatová nicméně následující týden nepředpokládá. "Prohlášení ČHV trpí závažným nedostatkem informací, z nichž představitelé výboru následně vyvozují mylné závěry," reagoval mluvčí Správy Národního parku Šumava Pavla Pechoušek. ČHV se podle mluvčího správy parku mýlí především v tom, když tvrdí, že pro asanaci kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném je nutné udělení výjimky ze zákona a že příslušné správní řízení nebylo dosud ukončeno. "Český helsinský výbor zcela zjevně nemá dostatek informací, nebo má informace jednostranné a neúplné. Skutečnost je právě opačná: řízení, které v této věci vedla Česká inspekce životního prostředí, bylo pravomocně ukončeno před několika týdny a jeho závěr byl jednoznačný - v předmětné lokalitě není pro zásahy výjimka potřebná," zmínil Pechoušek. Podle mluvčího parku je politováníhodné, když se respektovaná instituce jakou je ČHV propůjčuje ke kategorickým výrokům opřeným výhradně o tendenční názory jedné ze stran sporu. Proto Pechoušek pozval zástupce výbory k návštěvě celého parku, nejen lokality Na Ztraceném, aby získali detailní pohled na situaci s kůrovcovou kalamitou na Šumavě. Nevládní organizace ČHV vznikla v roce 1988 v návaznosti na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Kromě předsedkyně výboru Šabatové v ČHV působí jako místopředsedové Michael Kocáb a František Valeš.
Související
Od herectví k charitě. Život Táni Fischerové změnilo narození postiženého syna
Neziskovky píšou dopis Babišovi: Nerušte ministra pro lidská práva
český helsinský výbor , šumava , policie
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 49 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák