S otcem Krtečka, Zdeňkem Milerem, se loučila Patrasová i soudce Rychetský

Praha - Desítky lidí se v pátek přišly do krematoria v pražských Strašnicích rozloučit s výtvarníkem Zdeňkem Milerem. Vedle rakve stála postavička, která k umělci neodmyslitelně patřila, a to figurka Krtečka.

Na pohřeb dorazilo mnoho slavných tváří, například herec Jan Potměšil, Chantal Poullain, Dagmar Patrasová či šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský. Přišli i zástupci americké ambasády.Všichni vzpomínali na to, jak je dětstvím provázel nejen Krteček, ale i další postavičky kreslených filmů. "Odešel muž, který prožil plnohodnotný život, v němž rozdal hodně radosti," uvedla autorka dokumentu o výtvarníkově životě Pavla Petráková-Slancová.Zdeněk Miler zemřel ve věku 90 let poslední listopadový den v sanatoriu Na Pleši.Kladenský rodák začínal ve zlínských filmových atelierech a od roku 1945 spolupracoval v barrandovském studiu Bratři v triku s legendárním Jiřím Trnkou.

Kromě postavy Krtečka přivedl na svět spoustu dalších postaviček z kreslených filmů nebo seriálů, například zvířecí postavičky Cvrčka a Štěňátka a ilustroval řadu knih pro děti, například Cesty formana Šejtročka nebo Kubula a Kuba Kubikula.

Nejvíce ho však proslavil legendární Krteček. Ten letos zažil velikou slávu, téměř 50 let po svém vzniku. Hned dvě jeho postavičky totiž přivezl do Česka americký astronaut Andrew Feustel, který je vzal sebou na misi do vesmíru. Nápad přibrat Krtečka do vesmíru na předposlední misi raketoplánu Endeavour a propagovat vědu mezi dětmi měla astronautova manželka Indira, která má české předky.

Přímo ve vesmíru zanechal Miler vlastní stopu. Jeho jméno nese od letošního dubna ve vesmíru planetka číslo 20364 Zdeněkmiler, kterou objevili astronomové z Observatoře Kleť.

Jako ilustrátor pracoval pro nakladatelství Albatros.

Milerův odkaz ale bude kromě spousty pohádkových postaviček žít i v nadaci nesoucí jeho jméno. Její vznik oznámila vnučka Kateřina Milerová v době kreslířova úmrtí.

Nadace se bude zabývat činností související s pomocí dětem a s podporou jejich vzdělávání. Zaměřuje se především na školky, základní školy, speciální školy, dětské domovy a nemocnice v České republice. Jejím cílem je zlepšit a celkově zpříjemnit výuku dětí moderními alternativními metodami a zútulnit prostředí, ve kterém se pohybují. Bude se tak dít pomocí příspěvků na opravu škol a nemocnic, nákupem nových přístrojů a poskytnutím tabletů a hraček dětem.

Nadace se má také zaměřit na speciální školy, které pomáhají handicapovaným dětem s integrací do normálního prostředí.

Související

Soud, ilustrační foto

Milerova vnučka stáhla dovolání ve sporu o licenci ke Krtečkovi

Vnučka výtvarníka Zdeňka Milera Karolína stáhla dovolání proti rozhodnutí o neplatnosti licenční smlouvy, na jejímž základě poskytovala povolení k výrobě produktů s pohádkovým Krtečkem. ČTK to dnes sdělil Jiří Matzner, právník správkyně Milerova dědictví Mileny Fischerové. Podle jeho informací uzavřeli umělcovi dědicové ohledně rozdělení dědictví včetně práv ke Krtečkovi dohodu, jejíž obsah ale Matzner nezná.
Nejvyšší soud České republiky

Tahanice o Krtečka: Nejvyšší soud odmítl dovolání dcery Zdeňka Milera

Nejvyšší soud odmítl dovolání výtvarnice Kateřiny Milerové, které obecné soudy zakázaly dále vydávat její knihu Krtek na návštěvě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Milerová se dovoláním domáhala zrušení rozhodnutí pražského vrchního soudu z loňského září, podle kterého není platná licenční smlouva uzavřená mezi výtvarnicí a jejím otcem, autorem kresleného Krtečka Zdeňkem Milerem.

Více souvisejících

Zdeněk Miler

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 34 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy