Soudce Sváček, "Klausův kůň": My jsme nezávislí

Praha - Předseda městského pražského soudu a odmítnutý kandidát na ústavního soudce Jan Sváček v Dvacet minut Radiožurnálu řekl, že soudnictví je v českých zemích nezávislé na politické moci. To samé ovšem neplatí u státního zastupitelství. Pokud je nějaká kauza zpolitizována, děje se to podle jeho slov právě tam.

Státní zastupitelství je podle zákona součástí moci výkonné, uvedl v pořadu Sváček, proto není možná jeho nezávislost. „Nezávislost státního zastupitelství je teoretický nonsense. Ale fandím nejvyššímu státnímu zastupiteli Pavlu Zemanovi, že se snaží omezit vliv politiků.“Politický tlak na soudy podle Sváčka neexistuje, protože by se jednalo o trestní čin. A to by si nedovolil žádný soudce. Přesto justice potřebuje očišťovací proces. Politika od soudnictví musí být oddělena.

Tzv. prezidentův kůňOpozice tvrdí, že soudce Sváček je pouze koněm prezidenta. Václav Klaus nominoval Sváčka na post ústavního soudce. Senát ale jeho jmenování nevyhověl. Spekuluje se o tom, že se prezident pokusí nominovat Sváčka i podruhé.Sám soudce tvrdí, že o ničem takovém neví. S prezidentem měl mluvit naposledy na přelomu listopadu a prosince minulého roku a dlouze by přemýšlel, zdali by jeho nabídku vůbec přijal. Za nepřijetím nevidí ani svůj přátelský vztah s podnikatelem Tomášem Hrdličkou, ani své tehdejší členství v KSČM. Od roku 2003 Sváček působil jako poradce prezidenta Klause. Ve funkci byl rok a půl. Podle jeho slov prezidentovi radil především ohledně milostí. Ke sporné milosti, udělené Anně Benešové, řekl: „Milost vyplývá ze zákona. Je to historický artefakt. Na místě prezidenta bych proto milosti neodůvodňoval. Nikdy se to nedělalo a akorát by to vedlo ke spekulacím.“ Přestože je neúspěšným kandidátem na ústavního soudce, princip jmenování ústavních soudců by neměnil. Podle jeho slov je efektivnější, pokud se na jmenování podílejí dvě instituce – prezidentská nominace a následné schválení senátem.

„Bagatelní věci je nutné od soudu odklonil“Na dnešní schůzce s ministrem Pospíšilem soudce Sváček jednal o možnosti tzv. odklonění věcí od soudů, jako je například jízda na černo. Důvodem má být přetíženost soudců, kteří se podle Šváčka na polovinu své pracovní doby stávají jen úředníky místo toho, aby se věnovali jim hodné práci.Ve světě podle soudce platí teze, že se má učinit vše nezbytné, aby se daná věc nedostala k soudům. Samo soudnictví je podle něj drahou záležitostí, ovšem v České republice se postupuje přesně naopak. Proto se soudy ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti pokusí najít způsob, jak legislativně zakotvit tzv. odklonění od soudů.Přestože se záležitosti nemají dostat k soudům a tím jim ulehčit, stále zůstane soudní přezkoumání. „Jde jen o to, aby soudce nebyl z poloviny jen úředníkem, ale mohl se zabývat i dalšími kauzami.“ Ke slovům opozice, že v současnosti probíhá boj o justici a že je zde patrná snaha o oslabení ministra Pospíšila, se vyjadřovat nechtěl. Uvedl ovšem, že pro soudnictví není dobré, pokud se střídají ministři, proto by měl ministr Pospíšil zůstat co nejdéle.

Související

Vrchní soud v Praze

Novým předsedou Vrchního soudu v Praze je Luboš Dörfl, jmenoval ho Zeman

Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedu ústeckého krajského soudu Luboše Dörfla do čela Vrchního soudu v Praze. Dörfl funkci převezme 2. ledna a nahradí Jaroslava Bureše, kterému končí sedmileté funkční období. Dörfl zvítězil ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti, do nějž se přihlásili dva zájemci. Druhým uchazečem byl místopředseda pražského vrchního soudu Jan Sváček.

Více souvisejících

Jan Sváček Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy