Kmotry jste si zvolili sami, vzázal Čechům Mitrofanov

Praha - Protesty Holešovské výzvy i politická (ne)kultura. To byla dnešní témata pořadu Hyde park na České televizi. Hostem byl komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov. Řeč přišla též na opoziční ČSSD.

Hned v úvodu si Mitrofanov rýpl do snahy Holešovské výzvy. Ti se distancují od politiků a říkají o sobě, že politici nejsou. Avšak podle Mitrofanova svoláváním demonstrací a aktivní účastí na boji proti vládě do politiky vstupují. Navíc ač se celý pořad nesl v protivládním duchu, Mitrofanov kritizoval krátkozrakost momentálně mediálně nejznámějšího oponenta vlády Slávka Popelky. „Pan Popelka to dál promyšlené nemá,“ řekl komentátor Práva a dodal, že bez promyšleného postupu co bude potom, je jejich snaha zbytečná. Nepředstavuje rozhodně nebezpečí pro demokracii, jak si myslí ministr Kalousek, ani přínos. „Popelka na sebe vzal víc, než unese,“ myslí si dnešní host. Neobvyklou velikost protestů způsobila především aktivita lidí na sociálních sítích.Politiky si Češi zvolili samiPři nadávání na politiky by si lidé měli uvědomit, že je sami zvolili. Vláda si tak může myslet a myslí si to, že je legitimní a její kroky jsou v souladu s požadavky lidu. U současných protestů tak Mitrofanov nevidí jako pravděpodobné, že by způsobily pád vlády. To by se musely stát opravdu masivními. Lidé by museli chtít stávkovat. Zatím se k tomu nemají a ani odbory s tím nic nezmůžou. Doufá jen, že „Nečase a jeho stranu stihne spravedlivý trest ve volbách.“. Členové vlády a prezident se momentálně chovají jako na jiné planetě. Tedy alespoň podle hosta Hyde parku. Než přijdou volby, musí občané tlačit na své poslance a senátory a chodit se svými názory za nimi. Podle Mitrofanova Čechům chybí pořádný tmel. Jinde to je například náboženství nebo národní hrdost. V České republice se za tmel může považovat pouze touha po jistotě. Tu však dnešní vláda lidem nedává. Navíc se nechová ani zodpovědně. Například u ministra Dobeše, který by ve vládě již dávno neměl být. Mitrofanov ho označil za chráněnce všemocného Klause. Sám Klaus prý momentálně dělá vše proto, aby ho lidé nenáviděli. I tak mu zůstává mnoho věrných.  Snaha měnit současný systém je ale špatná. Systém sice má chyby, ale ty tvoří lidi, ne systém. Jediný způsob, jak se těchto lidí zbavit je nevolit je. Vládu současné protesty neohrozí i z důvodu, že se zatím více nespojily různé skupiny obyvatel. Například se do protestů nepřidalo studentské hnutí. Za to si však mohou i sami protestující. Mnoho z nich na studenty nadávaly, že jsou pravičáci a odmítli podpořit studentské protesty proti školské reformě. Studenti tak momentálně necítí potřebu pomoci v současných protestech.Pokud by moci chopila ČSSD a setavila vládu, „Skandinávie z toho tady nebude,“ myslí si dnešní host. Avšak bude muset splnit své základní sliby, takže se opět přiblížíme sociálnímu státu. Sám Mitrofanov kladně hodnotil obstrukce ČSSD vůči koalici. Je to jediný způsob, jak opozice mohla proti vládě bojovat. V případě vítězství ČSSD ve volbách je velmi pravděpodobná menšinová vláda s podporou komunistů. Vyloučit se ale nedá ani koalice s komunisty.

Související

Více souvisejících

Alexandr Mitrofanov hydepark

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 47 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy