Klaus nepřijel. Před 70 lety nacisté vyvraždili Lidice, "jen" na pár let

Praha - Pietního aktu k 70. výročí zničení středočeské vesnice Lidice se v neděli zúčastnila většina ústavních činitelů. Společnou modlitbu za 340 lidických občanů, kteří se stali oběťmi nacistického vraždění, vedl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Do Lidic přijel i premiér Petr Nečas (ODS), který stejně jako ostatní položil k pomníku obětem věnec. V projevu řekl, že události v Lidicích světu otevřeli oči nad německým zvěrstvem dávno předtím, než objevil pravdu o hrůzách koncentračních táborů. "Pod dojmem lidické tragédie uznaly vlády Anglie a Francie Mnichovskou dohodu za neplatnou," dodal Nečas.  Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) poděkovala německému prezidentovi Joachimu Gauckovi za dopis, ve kterém se za lidické události omluvil. "Je to podání ruky. Vzkaz, který je v dnešním znejistělém světě velmi potřebný," uvedla Němcová. Připomněla také selhání intelektuálních elit předválečného Německa, které se k nacistům většinově přidali a usnadnili argumentaci nacistů k vyvražďování jiných ras a národů. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) přečetla projev předsedy horní komory parlamentu Milana Štěcha (ČSSD). "Vyvraždění Lidic způsobilo obrovskou vlnu solidarity po celém světě. Řada měst se na jejich počest přejmenovala, aby se nacistům nepovedlo to, co chtěli, tedy vymazat jméno Lidic ze světa," řekla. Následně přednesl krátkou modlitbu pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ten také připomněl roli lidického faráře Josefa Štemberka, který lidické muže připravoval na smrt. Ten podle některých zdrojů dostal v Lidicích nabídku milosti, kterou odmítl s tím, že chce sdílet osud ostatních.

Následující řečník předseda ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu dokonce kardinála Duku vyzval k tomu, aby zahájil kroky k farářově blahořečení. Prezident Václav Klaus se piety nezúčastnil, jelikož ve stejném čase jako jeden z hlavních řečníků přednášel v Kalifornii na konferenci Světovláda vs. Národní suverenita: Zažívá Západ další velkou ideologickou válku? Akci pořádá organizace American Freedom Alliance. Prezident se podle slov svého mluvčího Radima Ochvata letos zúčastní akce v Ležákách a také se zúčastní pietního aktu u Národního památníku hrdinů heydrichiády. Poklonit se památce obětí nacistického teroru a věnec přijeli i mnozí velvyslanci působící v Praze, společně s nimi se v sychravém počasí pietního aktu zúčastnily další stovky lidí včetně přeživších žen a dětí z Lidic i Ležáků. K lidickým událostem se vyjádřil i prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck. Jeho dopis předal německý velvyslanec v Česku Detlef Lingemann v pátek českému prezidentovi Václavu Klausovi. Gauck v něm uvedl, že za Lidice cítí stud a německé řádění označil za teroristický čin. "Myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Německo je si vědomo své historické odpovědnosti. Proto musí být nejvyšším přikázáním veškerého politického jednání zabránit opakování války a teroru," napsal Gauck. Je si vědom toho, že hrůzy druhé světové války, které vyšly z Německa, zanechaly hluboké rány. "Chtěl bych ujistit Vás i český národ, že bolest nad oběťmi sdílíme a že soucítíme s přeživšími, z nichž někteří ještě jsou mezi námi," uvedl německý prezident.

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Navečer dne 9. června 1942 byly Lidice obklíčené jednotkami SS a německé policie a nikdo nesměl obec opustit. Starosta musel vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů.

Ráno 10. června se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy a za úsvitu autobusy převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia. Lidičtí muži byli posléze po skupinách vyváděni a stříleni. Celkem jich bylo povražděno 173. Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny. Německé řádění se ale nakonec nevyhnulo ani lidickým ženám a dětem. Většina jich později zemřela v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Související

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

Více souvisejících

lidice - vyvraždění Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy