Klaus nepřijel. Před 70 lety nacisté vyvraždili Lidice, "jen" na pár let

Praha - Pietního aktu k 70. výročí zničení středočeské vesnice Lidice se v neděli zúčastnila většina ústavních činitelů. Společnou modlitbu za 340 lidických občanů, kteří se stali oběťmi nacistického vraždění, vedl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Do Lidic přijel i premiér Petr Nečas (ODS), který stejně jako ostatní položil k pomníku obětem věnec. V projevu řekl, že události v Lidicích světu otevřeli oči nad německým zvěrstvem dávno předtím, než objevil pravdu o hrůzách koncentračních táborů. "Pod dojmem lidické tragédie uznaly vlády Anglie a Francie Mnichovskou dohodu za neplatnou," dodal Nečas.  Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) poděkovala německému prezidentovi Joachimu Gauckovi za dopis, ve kterém se za lidické události omluvil. "Je to podání ruky. Vzkaz, který je v dnešním znejistělém světě velmi potřebný," uvedla Němcová. Připomněla také selhání intelektuálních elit předválečného Německa, které se k nacistům většinově přidali a usnadnili argumentaci nacistů k vyvražďování jiných ras a národů. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) přečetla projev předsedy horní komory parlamentu Milana Štěcha (ČSSD). "Vyvraždění Lidic způsobilo obrovskou vlnu solidarity po celém světě. Řada měst se na jejich počest přejmenovala, aby se nacistům nepovedlo to, co chtěli, tedy vymazat jméno Lidic ze světa," řekla. Následně přednesl krátkou modlitbu pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ten také připomněl roli lidického faráře Josefa Štemberka, který lidické muže připravoval na smrt. Ten podle některých zdrojů dostal v Lidicích nabídku milosti, kterou odmítl s tím, že chce sdílet osud ostatních.

Následující řečník předseda ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu dokonce kardinála Duku vyzval k tomu, aby zahájil kroky k farářově blahořečení. Prezident Václav Klaus se piety nezúčastnil, jelikož ve stejném čase jako jeden z hlavních řečníků přednášel v Kalifornii na konferenci Světovláda vs. Národní suverenita: Zažívá Západ další velkou ideologickou válku? Akci pořádá organizace American Freedom Alliance. Prezident se podle slov svého mluvčího Radima Ochvata letos zúčastní akce v Ležákách a také se zúčastní pietního aktu u Národního památníku hrdinů heydrichiády. Poklonit se památce obětí nacistického teroru a věnec přijeli i mnozí velvyslanci působící v Praze, společně s nimi se v sychravém počasí pietního aktu zúčastnily další stovky lidí včetně přeživších žen a dětí z Lidic i Ležáků. K lidickým událostem se vyjádřil i prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck. Jeho dopis předal německý velvyslanec v Česku Detlef Lingemann v pátek českému prezidentovi Václavu Klausovi. Gauck v něm uvedl, že za Lidice cítí stud a německé řádění označil za teroristický čin. "Myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Německo je si vědomo své historické odpovědnosti. Proto musí být nejvyšším přikázáním veškerého politického jednání zabránit opakování války a teroru," napsal Gauck. Je si vědom toho, že hrůzy druhé světové války, které vyšly z Německa, zanechaly hluboké rány. "Chtěl bych ujistit Vás i český národ, že bolest nad oběťmi sdílíme a že soucítíme s přeživšími, z nichž někteří ještě jsou mezi námi," uvedl německý prezident.

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Navečer dne 9. června 1942 byly Lidice obklíčené jednotkami SS a německé policie a nikdo nesměl obec opustit. Starosta musel vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů.

Ráno 10. června se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy a za úsvitu autobusy převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia. Lidičtí muži byli posléze po skupinách vyváděni a stříleni. Celkem jich bylo povražděno 173. Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny. Německé řádění se ale nakonec nevyhnulo ani lidickým ženám a dětem. Většina jich později zemřela v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Související

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

Více souvisejících

lidice - vyvraždění Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy