Šabata uměl výuku dějin KSČM změnit v živou politickou diskuzi, vzpomíná Uhde

Praha - Jaroslav Šabata byl bytostný politik a univerzitní učitel, který dokázal přeměnit výuku dějin komunistické strany v živou politickou diskuzi. Pro agenturu Mediafax to na adresu ve čtvrtek zesnulého Šabaty řekl jeho přítel a bývalý vládní kolega Milan Uhde.

"Jaroslav Šabata byl mým nejoblíbenějším univerzitním učitelem. Vyučoval dějiny Komunistické strany Československa a Sovětského svazu. Jakkoliv to byly předměty neoblíbené, dokázal je proměnit v živou politickou diskuzi. Byl to bytostný politik. Vždy stál na levici a já jsem s ním v mnohém nesouhlasil. Zejména kvůli jeho charakteru a lidskému přístupu se z nás stali celoživotní přátelé," zavzpomínal Uhde s tím, že ač oba vyznávali opačný politický směr, vždy se respektovali a nikdy se kvůli tomu nenapadali. "To je něco, co v dnešní politice zcela chybí," dodal Uhde.

Na Jaroslava Šabatu zavzpomínal i Michael Kocáb. "Je mi to velmi líto. Dobře jsem ho znal a měl jsem ho rád. Měl obrovskou schopnost vyjadřovat se takovým neokázalým intelektuálním způsobem. Cítil jsem z něj inspirativnost podobnou té Václava Havla. Když si Jaroslav vzal slovo, tak to byl vždy zážitek. Byl to velmi statečný a dobrý člověk. O jeho špatném zdravotním stavu jsem věděl. Už když jsem ho zval na poslední Amálii, tak na tom nebyl dobře," řekl Kocáb.

Za velkou ztrátu označil Šabatovo úmrtí také předseda parlamentních Věcí veřejných Radek John. "Je velmi smutné, že ti nositelé morálky teď odcházejí v celé sérii. A že z těch významných a klíčových lidí disentu už zbývá velmi málo. Osobně bych pana Šabatu řadil po Václavu Havlovi k jedné z největších morálních autorit, takže je to nesmírná škoda," řekl Mediafaxu John.

Disident a politolog, signatář i mluvčí Charty 77 Jaroslav Šabata zemřel v Brně po těžké nemoci ve věku 84 let.

Jaroslav Šabata se narodil 2. listopadu 1927 v Dolenicích. Členem Komunistické strany Československa se stal po válce, ale jako jeden z nejaktivnějších účastníků obrodného procesu - tzv. pražského jara - se už 31. srpna 1968 postavil proti vedení strany, které se krátce před tím vrátilo ze Sovětského svazu s kapitulačním Moskevským protokolem. KSČ ho vyloučili v roce 1970 při jedné z masových čistek.

Na počátku 70. let se okolo něj zformovala skupina nazvaná Komunisté v opozici. V listopadu 1971 byl Šabata zatčen a v létě roku 1972 odsouzen na šest a půl roku. Podmínečně se na svobodu dostal v prosinci 1976.

Podepsal Chartu 77 a v letech 1978 a 1981 byl jejím mluvčím. Opětovně byl ve vězení od října 1978 do prosince 1980. V roce 1978 se stal mluvčím Charty 77.

V roce 1989 Šabata spolu s Rudolfem Battěkem inicioval vznik předního protirežimního Hnutí za občanskou svobodu.

V listopadu 1989 byl Jaroslava Šabata jednou z vůdčích osobností brněnského Občanského fóra. Stal se poslancem a v letech 1990 až 1992 byl ministrem bez portfeje ve vládě Petra Pitharta.

Když se Občanské fórum v roce 1991 rozpadlo, stal se významným členem Občanského hnutí. Po rozkladu Občanského hnutí působil v 90. letech jako publicista a analytik. V letech 1991 až1998 zastával post předsedy správní rady Nadace Bernarda Bolzana. V roce 1997 vstoupil do ČSSD.

Související

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Vlasta Chramostová si zaslouží pohřeb se státní poctou, míní Rychetský

Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová, uvedl dnes předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský ve vyjádření, které poskytl ČTK. Reagoval tak na dnešní úmrtí divadelní a filmové herečky a rovněž signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové.

Více souvisejících

Milan Uhde

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy