Šabata uměl výuku dějin KSČM změnit v živou politickou diskuzi, vzpomíná Uhde

Praha - Jaroslav Šabata byl bytostný politik a univerzitní učitel, který dokázal přeměnit výuku dějin komunistické strany v živou politickou diskuzi. Pro agenturu Mediafax to na adresu ve čtvrtek zesnulého Šabaty řekl jeho přítel a bývalý vládní kolega Milan Uhde.

"Jaroslav Šabata byl mým nejoblíbenějším univerzitním učitelem. Vyučoval dějiny Komunistické strany Československa a Sovětského svazu. Jakkoliv to byly předměty neoblíbené, dokázal je proměnit v živou politickou diskuzi. Byl to bytostný politik. Vždy stál na levici a já jsem s ním v mnohém nesouhlasil. Zejména kvůli jeho charakteru a lidskému přístupu se z nás stali celoživotní přátelé," zavzpomínal Uhde s tím, že ač oba vyznávali opačný politický směr, vždy se respektovali a nikdy se kvůli tomu nenapadali. "To je něco, co v dnešní politice zcela chybí," dodal Uhde.

Na Jaroslava Šabatu zavzpomínal i Michael Kocáb. "Je mi to velmi líto. Dobře jsem ho znal a měl jsem ho rád. Měl obrovskou schopnost vyjadřovat se takovým neokázalým intelektuálním způsobem. Cítil jsem z něj inspirativnost podobnou té Václava Havla. Když si Jaroslav vzal slovo, tak to byl vždy zážitek. Byl to velmi statečný a dobrý člověk. O jeho špatném zdravotním stavu jsem věděl. Už když jsem ho zval na poslední Amálii, tak na tom nebyl dobře," řekl Kocáb.

Za velkou ztrátu označil Šabatovo úmrtí také předseda parlamentních Věcí veřejných Radek John. "Je velmi smutné, že ti nositelé morálky teď odcházejí v celé sérii. A že z těch významných a klíčových lidí disentu už zbývá velmi málo. Osobně bych pana Šabatu řadil po Václavu Havlovi k jedné z největších morálních autorit, takže je to nesmírná škoda," řekl Mediafaxu John.

Disident a politolog, signatář i mluvčí Charty 77 Jaroslav Šabata zemřel v Brně po těžké nemoci ve věku 84 let.

Jaroslav Šabata se narodil 2. listopadu 1927 v Dolenicích. Členem Komunistické strany Československa se stal po válce, ale jako jeden z nejaktivnějších účastníků obrodného procesu - tzv. pražského jara - se už 31. srpna 1968 postavil proti vedení strany, které se krátce před tím vrátilo ze Sovětského svazu s kapitulačním Moskevským protokolem. KSČ ho vyloučili v roce 1970 při jedné z masových čistek.

Na počátku 70. let se okolo něj zformovala skupina nazvaná Komunisté v opozici. V listopadu 1971 byl Šabata zatčen a v létě roku 1972 odsouzen na šest a půl roku. Podmínečně se na svobodu dostal v prosinci 1976.

Podepsal Chartu 77 a v letech 1978 a 1981 byl jejím mluvčím. Opětovně byl ve vězení od října 1978 do prosince 1980. V roce 1978 se stal mluvčím Charty 77.

V roce 1989 Šabata spolu s Rudolfem Battěkem inicioval vznik předního protirežimního Hnutí za občanskou svobodu.

V listopadu 1989 byl Jaroslava Šabata jednou z vůdčích osobností brněnského Občanského fóra. Stal se poslancem a v letech 1990 až 1992 byl ministrem bez portfeje ve vládě Petra Pitharta.

Když se Občanské fórum v roce 1991 rozpadlo, stal se významným členem Občanského hnutí. Po rozkladu Občanského hnutí působil v 90. letech jako publicista a analytik. V letech 1991 až1998 zastával post předsedy správní rady Nadace Bernarda Bolzana. V roce 1997 vstoupil do ČSSD.

Související

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Vlasta Chramostová si zaslouží pohřeb se státní poctou, míní Rychetský

Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová, uvedl dnes předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský ve vyjádření, které poskytl ČTK. Reagoval tak na dnešní úmrtí divadelní a filmové herečky a rovněž signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové.

Více souvisejících

Milan Uhde

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 53 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy