První kraj v republice má své vlastní platidlo

Liberec - Liberecký kraj se jako první z českých krajů může pyšnit vlastním platidlem, slavnostní ražba Krajánka se konala ve středu v jablonecké mincovně. Mediafax o tom informovala mluvčí kraje Květa Šírová.

Krajský dukát v hodnotě 40 Kč bude především sběratelským kouskem, poslouží také k propagaci Liberecka a až do konce roku 2013 se s ním bude moci platit třeba na hradech a zámcích za vybrané služby.Autorem vítězného návrhu s vyobrazením Trosek a Bezdězu je Asamat Baltaev, student Vyšší odborné školy mincovní a medailérské tvorby v Jablonci nad Nisou.„Byl jsem příjemně překvapen, když mě mincovna oslovila. Vytvoření mince jsem bral jako prověření mých schopností, jako výzvu,“ uvedl Asamat Baltaev, autor vítězného návrhu, a doplnil: „Na medailích je nejdůležitější kompozice, jakmile není zajímavá, nebude medaile nikdy dobrá. A právě tvorba kompozice mě nejvíce baví.“Krajánky si lidé budou moci poprvé zakoupit na výstavě Křehká krása, vybroušená chuť, která se koná od 24. do 26. srpna v jabloneckém Eurocentru a na 10. Krajských dožínkových slavnostech, které se letos konají v Bílém Kostele nad Nisou. Celkem jich do oběhu půjde 20 000 kusů a k dostání budou na větších infocentrech v Libereckém kraji, ale také na jarmarcích, výstavách, veletrzích či různých akcích cestovního ruchu. Kompletní seznam míst, kde lze minci získat naleznete na www.liberecky-kraj.cz„Tato forma propagace kraje mi je velmi sympatická. Mince jsou díky skvělému návrhu Asamata Baltaeva opravdu vydařené. Bude to moc hezký suvenýr a určitě spoustu lidí naláká k návštěvě nejen vyobrazených hradů - Trosek a Bezdězu,“ pochválila práci vítězného studenta náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerová, která s krajským dukátem počítá i do marketingové kampaně 2013 s tématem francouzské šlechty v Libereckém kraji.„Obě stavby se mi moc líbí. Mám rád historii, a když si představíte, že něco takového lidé stavěli, aby se ubránili před nepřítelem, je to fantastické. V dnešní době to prostě není. V mé zemi byly všechny hrady a zámky zničeny, je skvělé, že lidé, kteří navštíví Česko, mají možnost tyto stavby vidět,“ vyzdvihl výjimečnost a turistickou atraktivitu naší země Baltaev, který pochází z Čuvašské, resp. Suvarské republiky, která je součástí Ruské federace.

Související

Liberec

Policie zasahovala v budově radnice v Liberci

Policie v úterý zasahovala na radnici v Liberci. Konkrétně se jednalo o kriminalisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jejichž zásah potvrdil i primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Důvod policejní razie nesdělil. Na magistrátu přesto fungovala všechna pracoviště. 

Více souvisejících

Liberec mince

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy