Brno - Roman Smetana si odsedí zbývající dva měsíce vězení za pomalování volebních billboardů v Olomouci. Nejvyšší soud v Brně ve čtvrtek zamítl stížnost exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila pro porušení zákona podanou ve Smetanův prospěch.
Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám několik desítek reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, která se jako jediná z poškozených stran u soudu domáhala náhrady škody.
Okresní soud v Olomouci Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale také odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení.
Na rozhodnutí o ministerské stížnosti čekal Smetana po přerušení trestu a propuštění z vazební věznice v Olomouci na svobodě.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu však podle mluvčího Petra Knötiga v žádném případě neznamená zásah do svobody projevu či politických názorů, ani je nijak neomezuje. "Odsouzení Romana Smetany je za majetkový trestný čin, tedy za útok proti majetku, kterým způsobil škodu výrazně přesahující hranici trestného činu," konstatoval Knotig. Škoda, kterou Smetana počmáráním billboardů způsobil, dosáhla 17 tisíc korun.
Nejvyšší soud ke kauze řidiče Smetany dodal, že každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci svých politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, případně nesmí pokračovat svou agresivitou dál, ohrožovat lidské zdraví či život. Nejvyšší soud v této souvislosti také zastává názor, že politické subjekty či veřejně činné osobnosti musejí snést vyšší dávku kritiky, než ostatní občané.
Senát Nejvyššího soudu při rozhodování o stížnosti pro porušení zákona také prostudoval současnou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva a dalších evropských soudů. Tento případ je však od svobody projevu odlišný, protože Smetana spáchal útok na majetek se škodou výrazně přesahující hranici trestného činu.
Před rozhodnutím Nejvyššího soudu se k věci vyjádřil obviněný Roman Smetana, který uvedl, že šlo o projev jeho politické vůle. Uvedl, mimo jiné, že motivací k pomalování reklam politických stran pro něj bylo prosté znechucení z dlouhodobého sledování politické scény, jednání politiků a medializovaných korupčních kauz. "S nelibostí jsem dlouhodobě vnímal i polistopadový vývoj v zemi, rozkrádání společného majetku, zotročování lidí - dnes lidských zdrojů - ve jménu trhu, konkurenceschopnosti, produktivity. Politici napříč politickým spektrem mají, dle mého mínění, na tomto stavu podíl a profitují z něj," poznamenal Smetana.
Řidič uvedl, že se nikdy necítil politickým vězněm, ani obětí justice. Podle něj to byl právě on, kdo se rozhodl jít do vězení a neakceptovat ani domácí vězení či obecně prospěšné práce, a to na protest proti zlodějům a korupčníkům, kteří mají ještě tu drzost žádat nějakou náhradu od občana u soudu. Na závěr dodal, že ve svých protestech bude dále pokračovat a sám zvolí jejich způsob.
Nejvyšší státní zastupitelství uvedlo, že rozhodování okresního soudu bylo bez závad. Nejvyšší státní zastupitelství také dodává, že Roman Smetana nepřipouští, že poškodil cizí majetek. "Z toho nelze vyloučit, že by v popředí zájmů jeho budoucího jednání nemohly být i jiné cizí věci jako např. potištěné automobily, sídla společností či politických stran, s nimiž nebudou vnitřní hodnoty obviněného v souladu," konstatovali žalobci. Proto Nejvyšší státní zastupitelství navrhlo zamítnout stížnost pro porušení zákona jako nedůvodnou.
Nejvyšší soud se závěry žalobců souhlasil a ministerskou stížnost ve prospěch Smetany zamítl. "Vzhledem k tomu, že Romanu Smetanovi byl rozhodnutím Nejvyššího soudu z 24. května přerušen výkon trestu odnětí svobody, o jeho nástupu k vykonání zbytku trestu rozhodne Okresní soud v Olomouci," konstatoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.
Související
Langerova manželka šokuje: Tykadlový řidič je nenapravitelný recidivista
"Tykadlo" Smetana si oddechl, žalobci kauzu skončili
Roman Smetana , Kauza "tykadlový" řidič Smetana
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák