Brno - Roman Smetana si odsedí zbývající dva měsíce vězení za pomalování volebních billboardů v Olomouci. Nejvyšší soud v Brně ve čtvrtek zamítl stížnost exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila pro porušení zákona podanou ve Smetanův prospěch.
Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám několik desítek reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, která se jako jediná z poškozených stran u soudu domáhala náhrady škody.
Okresní soud v Olomouci Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale také odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení.
Na rozhodnutí o ministerské stížnosti čekal Smetana po přerušení trestu a propuštění z vazební věznice v Olomouci na svobodě.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu však podle mluvčího Petra Knötiga v žádném případě neznamená zásah do svobody projevu či politických názorů, ani je nijak neomezuje. "Odsouzení Romana Smetany je za majetkový trestný čin, tedy za útok proti majetku, kterým způsobil škodu výrazně přesahující hranici trestného činu," konstatoval Knotig. Škoda, kterou Smetana počmáráním billboardů způsobil, dosáhla 17 tisíc korun.
Nejvyšší soud ke kauze řidiče Smetany dodal, že každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci svých politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, případně nesmí pokračovat svou agresivitou dál, ohrožovat lidské zdraví či život. Nejvyšší soud v této souvislosti také zastává názor, že politické subjekty či veřejně činné osobnosti musejí snést vyšší dávku kritiky, než ostatní občané.
Senát Nejvyššího soudu při rozhodování o stížnosti pro porušení zákona také prostudoval současnou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva a dalších evropských soudů. Tento případ je však od svobody projevu odlišný, protože Smetana spáchal útok na majetek se škodou výrazně přesahující hranici trestného činu.
Před rozhodnutím Nejvyššího soudu se k věci vyjádřil obviněný Roman Smetana, který uvedl, že šlo o projev jeho politické vůle. Uvedl, mimo jiné, že motivací k pomalování reklam politických stran pro něj bylo prosté znechucení z dlouhodobého sledování politické scény, jednání politiků a medializovaných korupčních kauz. "S nelibostí jsem dlouhodobě vnímal i polistopadový vývoj v zemi, rozkrádání společného majetku, zotročování lidí - dnes lidských zdrojů - ve jménu trhu, konkurenceschopnosti, produktivity. Politici napříč politickým spektrem mají, dle mého mínění, na tomto stavu podíl a profitují z něj," poznamenal Smetana.
Řidič uvedl, že se nikdy necítil politickým vězněm, ani obětí justice. Podle něj to byl právě on, kdo se rozhodl jít do vězení a neakceptovat ani domácí vězení či obecně prospěšné práce, a to na protest proti zlodějům a korupčníkům, kteří mají ještě tu drzost žádat nějakou náhradu od občana u soudu. Na závěr dodal, že ve svých protestech bude dále pokračovat a sám zvolí jejich způsob.
Nejvyšší státní zastupitelství uvedlo, že rozhodování okresního soudu bylo bez závad. Nejvyšší státní zastupitelství také dodává, že Roman Smetana nepřipouští, že poškodil cizí majetek. "Z toho nelze vyloučit, že by v popředí zájmů jeho budoucího jednání nemohly být i jiné cizí věci jako např. potištěné automobily, sídla společností či politických stran, s nimiž nebudou vnitřní hodnoty obviněného v souladu," konstatovali žalobci. Proto Nejvyšší státní zastupitelství navrhlo zamítnout stížnost pro porušení zákona jako nedůvodnou.
Nejvyšší soud se závěry žalobců souhlasil a ministerskou stížnost ve prospěch Smetany zamítl. "Vzhledem k tomu, že Romanu Smetanovi byl rozhodnutím Nejvyššího soudu z 24. května přerušen výkon trestu odnětí svobody, o jeho nástupu k vykonání zbytku trestu rozhodne Okresní soud v Olomouci," konstatoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Langerova manželka šokuje: Tykadlový řidič je nenapravitelný recidivista
"Tykadlo" Smetana si oddechl, žalobci kauzu skončili
Roman Smetana , Kauza "tykadlový" řidič Smetana
Aktuálně se děje
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
včera
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
včera
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
včera
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
včera
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
včera
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
včera
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
včera
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
včera
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
23. prosince 2024 21:33
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
23. prosince 2024 21:15
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
23. prosince 2024 19:54
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
23. prosince 2024 18:20
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
23. prosince 2024 17:15
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.
Zdroj: Libor Novák