Brno - Roman Smetana si odsedí zbývající dva měsíce vězení za pomalování volebních billboardů v Olomouci. Nejvyšší soud v Brně ve čtvrtek zamítl stížnost exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila pro porušení zákona podanou ve Smetanův prospěch.
Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám několik desítek reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, která se jako jediná z poškozených stran u soudu domáhala náhrady škody.
Okresní soud v Olomouci Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale také odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení.
Na rozhodnutí o ministerské stížnosti čekal Smetana po přerušení trestu a propuštění z vazební věznice v Olomouci na svobodě.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu však podle mluvčího Petra Knötiga v žádném případě neznamená zásah do svobody projevu či politických názorů, ani je nijak neomezuje. "Odsouzení Romana Smetany je za majetkový trestný čin, tedy za útok proti majetku, kterým způsobil škodu výrazně přesahující hranici trestného činu," konstatoval Knotig. Škoda, kterou Smetana počmáráním billboardů způsobil, dosáhla 17 tisíc korun.
Nejvyšší soud ke kauze řidiče Smetany dodal, že každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci svých politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, případně nesmí pokračovat svou agresivitou dál, ohrožovat lidské zdraví či život. Nejvyšší soud v této souvislosti také zastává názor, že politické subjekty či veřejně činné osobnosti musejí snést vyšší dávku kritiky, než ostatní občané.
Senát Nejvyššího soudu při rozhodování o stížnosti pro porušení zákona také prostudoval současnou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva a dalších evropských soudů. Tento případ je však od svobody projevu odlišný, protože Smetana spáchal útok na majetek se škodou výrazně přesahující hranici trestného činu.
Před rozhodnutím Nejvyššího soudu se k věci vyjádřil obviněný Roman Smetana, který uvedl, že šlo o projev jeho politické vůle. Uvedl, mimo jiné, že motivací k pomalování reklam politických stran pro něj bylo prosté znechucení z dlouhodobého sledování politické scény, jednání politiků a medializovaných korupčních kauz. "S nelibostí jsem dlouhodobě vnímal i polistopadový vývoj v zemi, rozkrádání společného majetku, zotročování lidí - dnes lidských zdrojů - ve jménu trhu, konkurenceschopnosti, produktivity. Politici napříč politickým spektrem mají, dle mého mínění, na tomto stavu podíl a profitují z něj," poznamenal Smetana.
Řidič uvedl, že se nikdy necítil politickým vězněm, ani obětí justice. Podle něj to byl právě on, kdo se rozhodl jít do vězení a neakceptovat ani domácí vězení či obecně prospěšné práce, a to na protest proti zlodějům a korupčníkům, kteří mají ještě tu drzost žádat nějakou náhradu od občana u soudu. Na závěr dodal, že ve svých protestech bude dále pokračovat a sám zvolí jejich způsob.
Nejvyšší státní zastupitelství uvedlo, že rozhodování okresního soudu bylo bez závad. Nejvyšší státní zastupitelství také dodává, že Roman Smetana nepřipouští, že poškodil cizí majetek. "Z toho nelze vyloučit, že by v popředí zájmů jeho budoucího jednání nemohly být i jiné cizí věci jako např. potištěné automobily, sídla společností či politických stran, s nimiž nebudou vnitřní hodnoty obviněného v souladu," konstatovali žalobci. Proto Nejvyšší státní zastupitelství navrhlo zamítnout stížnost pro porušení zákona jako nedůvodnou.
Nejvyšší soud se závěry žalobců souhlasil a ministerskou stížnost ve prospěch Smetany zamítl. "Vzhledem k tomu, že Romanu Smetanovi byl rozhodnutím Nejvyššího soudu z 24. května přerušen výkon trestu odnětí svobody, o jeho nástupu k vykonání zbytku trestu rozhodne Okresní soud v Olomouci," konstatoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.
Související
Langerova manželka šokuje: Tykadlový řidič je nenapravitelný recidivista
"Tykadlo" Smetana si oddechl, žalobci kauzu skončili
Roman Smetana , Kauza "tykadlový" řidič Smetana
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě