Češi třídí zodpovědně odpad . Každý jich ročně vyprodukuje 320 kilogramů

Praha - V České republice se loni vyprodukovalo 3,36 milionu tun komunálního odpadu, což představuje 320 kilogramů na každého obyvatele. Ve srovnání s rokem 2010 se jedná o nárůst o jedno procento, vyplývá to ze čtvrtečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Češi navíc v rámci Evropy komunální odpad odpovědně třídí. Zhruba 13 procent odpadů domácností jde do barevných kontejnerů," uvedla expertka ČSÚ Miloslava Veselá. Konkrétně se v Česku v roce 2011 na každého obyvatele vytřídilo 15 kilogramů papíru, 11 kilogramů skla, 10 kilogramů plastů a po pěti kilogramech kovů a ostatních odděleně sbíraných složek odpadu. "Přestože třídíme relativně poctivě, je třeba poukázat na fakt, že zatímco produkce odpadů roste, statistika vytříděného materiálu od roku 2008 prakticky stagnuje," upozornila předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.Celková produkce odpadů v loňském roce dosáhla 23,6 milionu tun, do nichž spadají jak zmíněné odpady domácností, tak odpady podnikové. Proti roku 2010 se jedná o mírný pokles, vyprodukovalo se o dvě procenta odpadů méně. Podíl nebezpečných odpadů z celkového objemu představoval podle ČSÚ šest procent."Problematika odpadového hospodářství je velmi zajímavá, a to ze dvou pohledů – nejen environmentálního, ale i ekonomického. Přičemž právě ekonomické hledisko neustále nabývá na významu s vývojem technologií výroby a změnami ve struktuře spotřeby," říká Ritschelová.Produkce podnikových odpadů vykázala vloni necelých 20 milionů tun, což představuje meziroční snížení o dvě procenta. Společnosti se tím pádem podílely na celkové produkci odpadu v Česku 85 procenty, na čemž měl největší "zásluhu" obor stavebnictví (44 procent), následoval zpracovatelský průmysl s 24 procenty a třetí příčku v tomto ohledu obsadila činnost související s odpadními vodami, odpady a sanacemi.Od loňského roku ČSÚ nově sleduje také problematiku druhotných surovin. Jejich souhrnná produkce v České republice činila během sledovaného období 21,2 milionu tun, což představuje množství srovnatelné s roční produkcí veškerých odpadů. Mezi druhotné suroviny patří především vedlejší produkty (železné piliny, popílky ze spalování uhlí), přepracované odpady (plasty) a nespotřebované vstupní suroviny.Český statistický úřad zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Stanovuje rovněž metodiku statistických zjišťování a jejich zpracování.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy