Zázračné zbohatnutí Měkoty? Stopy vedou k vládě Miloše Zemana!

Praha - Jak přišel Miloš Měkota k pohádkovému bohatství? Podle švýcarských vyšetřovatelů zbohatl na privatizaci severočeských dolů. Tu schválila v roce 1998 vláda Miloše Zemana.

Měkotu a dalších šest lidí obžalovala v kauze Mostecké uhelné (MUS) švýcarská prokuratura předloni v říjnu. Česká republika, které měla podle švýcarské strany vzniknout mnohamiliardová škoda, ale zaváhala a k trestnímu řízení se tak nebude moci připojit.

Švýcaři případ ovládnutí uhelné společnosti firmou Appian Group vyšetřují od roku 2005. Generální prokuratura za šest let nashromáždila dostatek důkazů, aby obvinila vedení energetické společnosti z toho, že v řadě zemí včetně Švýcarska vytvořilo "důmyslnou strukturu s cílem přisvojit si firemní majetek".

Neutratili ani cent

Podle švýcarské prokuratury tak obvinění mohli převzít společnost, "aniž by utratili jediný cent". Významnou část údajně zpronevěřeného jmění převedli do Švýcarska, aby ho tam legalizovali.

V souvislosti s těmito aktivitami mělo být už loni v říjnu identifikováno již zhruba 100 bankovních účtů, na kterých švýcarské úřady zmrazily zhruba 600 milionů franků (12,2 miliardy korun).

Psali jsme: Zemřel miliardář Luboš Měkota, bývalý majitel TV Metropol a Pětka

Stíháni jsou Antonín Koláček, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký, Marek Čmejla a Petr Kraus a Belgičan Jacques de Groote. Všichni Češi měli stát za americkou investiční skupinou Appian Group, Belgičan byl jejím šéfem, zároveň je i bývalým manažerem Mezinárodního měnového fondu.

Vše začalo za Zemanovy vlády

Samotnou privatizaci MUS podle médií provázely obří úplatky, které měly mířit k osobám napojeným na vládu sociální demokracie. Právě kabinet Miloše Zemana (ČSSD) o privatizaci v roce 1998 rozhodl.

Kvůli průtahům, které vyšetřuje i policie, ale český stát zareagoval pozdě a na konci loňského roku švýcarské úřady odmítly připojení Česka k trestnímu řízení, kde mohlo u platnit svůj nárok na peníze vyvedené z MUS a získat je zpět. Proti tomuto rozhodnutí se Česko odvolalo, i toto odvolání ale švýcarský soud zamítnul.

I tak byly před časem Měkotovi obstaveny některé účty. Doplatily na to například televizní stanice Metropol a Pětka, které patřily do Měkotovy impéria. Pětka vydržela vysílat jen několik měsíců. Pak ale postupně kvůli nedostatku peněz nebo odpojení od elektrického proudu vysílání ukončila.

Související

MUS

Credit Suisse prohrála soud o peníze z privatizace MUS

Praha - Městský soud v Praze neuznal nárok švýcarské banky Credit Suisse na 300 milionů korun, které poskytla na pražský bytový projekt Rezidence Kavčí hory. Podle rozsudku z 2. února byla zřejmým cílem transakce legalizace výnosů, které miliardář Luboš Měkota nabyl z majetkové trestné činnosti.
Luboš Měkota zemřel v březnu 2013

Dědička uspěla: Část majetku zabaveného v kauze MUS byla vrácena

Praha - Policie vrátila část majetku obstaveného v kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Malou část zablokovaného majetku miliardáře Luboše Měkoty dostala zpět jeho sestra, která je jeho jedinou dědičkou. Měkota zemřel loni v březnu a policie musela prokazovat, že obstavené obchodní podíly, finance a nemovitosti pocházejí přímo z trestné činnosti. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD).

Více souvisejících

Luboš Měkota kauza mus Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy