Soud uložil Pitrovi pět let za daňové úniky, jeho parťáka Provoda zachránila amnestie

Praha - Pražský městský soud dnes nepravomocně uznal podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda vinnými z daňových úniků z roku 1994. Pitrovi uložil souhrnný trest pět let vězení, Provod je vzhledem k novoroční amnestii prezidenta beztrestný. Podle obžaloby dvojice připravila stát o 23,4 milionu korun. Ani jeden z obžalovaných k soudu nepřišel. Po svých právnících vzkázali, že k případu už nemají co dodat, a proto již nechtějí znovu vypovídat.

Soud poslal Pitra do věznice s dozorem a zakázal mu také na pět let činnost ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. Kromě společných dvou skutků s Provodem u něj konstatoval i další pokus o krácení daně, kterým údajně mohl v případě dokonání činu způsobit státu škodu 6,9 milionu korun.Obžaloba tvrdí, že se Pitr a Provod dopustili zvlášť závažného zločinu zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. "Bylo prokázáno nade vší pochybnost, že skutky se staly a že mají zákonné znaky trestného činu," uvedl dnes předseda senátu Tomáš Durdík, který přesně před rokem vynesl ve stejné kauze zprošťující verdikt. Zatímco tehdy dospěl k závěru, že dvojice podnikatelů daňové úniky "pouze" připravovala, což podle nového zákoníku není trestné, tentokrát se poté, co původní rozsudek zrušil odvolací soud, přiklonil k názoru, že činy byly dokonané.Advokáty obou podnikatelů dnešní verdikt zaskočil. "Rozsudek je poněkud málo srozumitelný," řekl novinářům Pitrův právník Jan Křivánek a uvedl, že si nejprve bude muset prostudovat písemné odůvodnění rozhodnutí. "Zůstane v České republice, kam by jezdil," odpověděl na otázku, zda Pitr opět nevycestuje do zahraničí.Kontroverzní podnikatel Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl do zahraničí, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil dva roky ve vazbě. Soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu a stanovily mu tříletou zkušební dobu. Tříletý trest však dnes soud zrušil a podnikateli uložil souhrnný pětiletý. Právník Křivánek nedokázal odhadnout, zda a na jak dlouho by v případě právní moci nového rozsudku musel Pitr do vězení.

Kauza Setuza

Ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) posvětil prodej společnosti Setuza firmě Český olej ovládané Pitrem. Schválil opci na prodej státního podílu akcií firmy Setuza společnosti Český olej, která ovládla Setuzu poté, co na něj Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) musel převést 38 % akcií firmy za 100 milionů korun. Následně bylo podáno trestní oznámení proti managementu PGRLF, který měl majetek Setuzy obhospodařovat, a na policii se obrátil i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Trestní oznámení bylo založeno na tom, že šlo o cenu pro stát nevýhodnou.

5 let vězení za daňové podvody

V červnu 2006 byl odsouzen na pět let odnětí svobody za rozsáhlé daňové podvody z roku 1994. Vrchní soud v Praze mu zmírnil o tři a půl roku původní trest Městského soudu v Praze, který ho za daňové úniky ve výši 51 milionů korun odsoudil na 8,5 roku vězení. Ve stejném procesu byli odsouzeni i Pitrovi spolupracovníci Miroslav Provod, Jiří Syrovátko, Milan Jungr a Vratislav Romanovský.

6 let vězení za obchod s akciemi firem Setuza a Milo Surovárny

Městský soud v Praze jej odsoudil na 6 let odnětí svobody za obchody s akciemi Setuza a Milo Surovárny z roku 2000. Podle soudu Pitr s pomoci kompliců vyvedli akcie firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Pitrův advokát Daniel Tetzeli se proti rozsudku odvolal.

Útěk a dopadení

Když měl Pitr v červnu 2007 nastoupit do pankrácké věznice svůj pětiletý trest, utekl do zahraničí. Dopaden byl dne 26. července 2010 ve Švýcarsku,kde byl následně vyšetřován pro podezření z korupce v kauze „Mostecká Uhelná" a umístěn do vazby. Dne 4. dubna 2012 byl převezen zpět do Česka do vazební věznice v Brně.

Nové procesy

Ještě před návratem žádal Pitr o obnovu procesu v případě daňových deliktů, městský a později vrchní soud mu vyhověl. Na nový proces v případě akcií Setuzy a Milo Surováren má (jakožto odsouzený jako uprchlý) po návratu do vlasti právo ze zákona.

V novém procesu v případu akcií Setuzy a Milo Surováren byl 4. června 2012 odsouzen na tři roky nepodmíněně. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupce se proti němu na místě odvolal.

Podmínečně propuštěn

V listopadu 2012 byl Pitr předčasně podmínečně propuštěn za dobré chování.

Související

Tomáš Pitr

Odvoz nafty z Německa bude pokračovat, jednání se zúčastnil Pitr

Praha - Odvoz zbytku české nafty ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu bude pokračovat. Na dalším postupu se Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dohodla s majitelem skladu, firmou Krailling Oils Development (KOD). Za KOD se kromě jednatelů několika jednání zúčastnil na základě plné moci podnikatel Tomáš Pitr.
Policie ČR, ilustrační fotografie

Záhada rozluštěna? Policie prý ví, kdo zabil "kmotra" Mrázka

Praha - Policie už pravděpodobně ví, kdo před deseti lety nechal zavraždit mafiánského bosse Františka Mrázka. Deník Právo napsal, že kriminalisté začali v tichosti znovu vyšetřovat dosud nevyřešené vraždy lidí z jeho okolí. Podle informací televize Nova se to ale týká i vraždy samotného Mrázka.

Více souvisejících

Tomáš Pitr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy