Praha - V syrské občanské válce bojuje především na straně rebelů mnoho zahraničních bojovníků. Teď se objevila výzva i pro muslimy žijící v Česku, aby se stali džihádisty.
Občanská válka v Sýrii je jedním z nejkrvavějších konfliktů posledních let. Ani jedna ze stran zatím nemá jasnou převahu a konflikt se tak mlže táhnout ještě řadu let. Zatímco vláda získává bojovníky od Íránu a Libanonu, rebelové jsou podporováni například diasporami muslimů z Evropy.
V Česku se teď také objevila výzva k připojení k boji proti Asadově vládě. "Až budete dnes jíst svůj iftár (přerušení půstu) a budete-li mít plný stůl jídla, vzpomeňte si a pomodlete se za naše bratry a sestry v Sýrii. A kdo může, ať nezůstane u modlitby a ať přispěje darem na humanitární pomoc (Člověk v tísni; české mešity apod.). A kdo může, ať se přímo do takové pomoci zapojí v ČR nebo zahraničí. A kdo může a vydá se přímo do Sýrie pomáhat v boji, to je nejsilnější skutek," stojí na sociální síti v příspěvku z 15.7.
Autorem příspěvku je skupina "Cesta k víře pro Česko." Serveru EuroZprávy.cz se podařilo zjistit, že se pravděpodobně jedná o stránku navazující na skupinu Sharia 4 Czech. Ta byla kvůli svému kontroverznímu názvu českou veřejností kritizována.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 41 minutami
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
před 1 hodinou
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
před 3 hodinami
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
před 4 hodinami
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
před 5 hodinami
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 7 hodinami
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 8 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 9 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 10 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 11 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 13 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
Plán na odklonění námořní dopravy do alternativního koridoru u ománského pobřeží, který měl plavidla ochránit před hrozbou min v Hormuzském průlivu, se ocitl pod drobnohledem po dvou nedávných útocích na lodě. Přestože se Írán a Omán dohodly, že zahájí rozhovory o správě této strategické úžiny, tyto incidenty jasně ukazují, jak složité je udržet bezpečnou plavbu v klíčové vodní cestě. Průliv tak nadále zůstává v čele geopolitického střetu mezi Teheránem a Washingtonem.
Zdroj: Libor Novák