Chránil Mrázka a Pitra, teď bodyguard promluvil. Co prozradil?

Praha - Pavel Šrytr je bývalý profesionální voják, který se po odchodu z armády dostal k práci bodyguarda. Chránil muže, jenž je označován za jednoho z nejvlivnějších lidí českého podsvětí. Strážil život Františku Mrázkovi. Po jeho zavraždění pracoval u další kontroverzní osobnosti. Tomáše Pitra. Server EuroZprávy.cz se s Pavlem Šrytrem spojil a požádal ho o jeho pohled na tyto muže. A budete se divit, co nám o nich řekl.

"Nic jiného jsem neuměl, tak jsem dal té práci zavděk," řekl serveru EuroZprávy.cz Šrytr o tom, jak se k práci ochranky dostal. Začínal u podnikatele Antonína Běly. Ten byl o pár let později zavražděn. "U pana Běly jsem hlídal. Tam jsem se seznámil s panem Mrázkem," pokračuje. Po celou dobu rozhovoru odmítá, že by se podílel na nějaké kriminální činnosti. Prý pouze hlídal život svých zaměstnavatelů a jejich rodin. "Každý, kdo mě zná, ví, že mám určité principy, přes které nejsem ochotný jít," dodává.

Na otázku, zda se opravdu nepodílel na nějaké nelegální činnosti, odpověděl velmi rozhořčeně: "Za nelegální by mělo být označeno i to, že tady člověk slouží tomuhle režimu tím, že tady žije a platí daně."

Když přišla řeč přímo na Františka Mrázka, poskytl Šrytr úplně nový pohled. "Z Mrázka udělali démonického mafiána, udělali z něho nejtěžšího gaunera. Přitom já toho Frantu poznal velice zblízka a můžu říct jednu věc. Těm, kteří ho dneska kritizují a mluví o něm jako o kmotru podsvětí, přeji, aby měli alespoň pětinu sociálního smýšlení, jako měl on," řekl. Přiznává ale, že Mrázek měl kontakty na všemožných místech a informace na mnoho podle Šrytra špinavců.

"Já jsem se nikdy nesetkal s tím, že by se Franta projevil jako násilník nebo člověk pohybující se mimo rámec zákonů. Byl to vysoce inteligentní chlap," dodal a přidal historku. Skupina chudých lidí z Českého brodu zazvonila u Mrázka doma a ten jim otevřel a dal jim buď peníze nebo alespoň jídlo. "Nebyl to člověk, který by se schovával, nebyl arogantní," říká Šrytr.

I ohledně Tomáše Pitra Šrytr odmítá, že by šlo o gaunera. "Konkrétně Pitr, ten má takový sociální smýšlení, že jsem to u takhle bohatého člověka nikdy neviděl," poznamenal. I o něm poskytl konkrétní příběh. Muž, který dělal pro Pitra, čelil snaze o vystěhování a soudy mu odmítly pomoct. Pitr mu nezávazně poskytl peníze na nájem.

Skoro by se tak chtělo přirovnat Pitra i Mrázka k Robinu Hoodovi. Jenže tak se to podle jejich bývalého bodyguarda nedá říct. Takový příběh totiž podle něj patří jen do mýtů. "Byli to lidi, kterým nebyl ani ten nejchudší lhostejný a nebyl pro ně onucí. Vždycky to byl pro ně člověk, a když ten člověk za nimi přišel, oni se s ním bavili a snažili se mu pomoct," zakončil Šrytr s tím, že obyčejný člověk jim byl milejší, než hromada boháčů.

Pavel Šrytr se snažil dostat do sněmovny za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Sám je členem této strany a považuje ji za partaj v sociální oblasti blízkou komunistům. A to nepovažuje za chybu. Sám o sobě říká, že má silné sociální cítění.

Související

soudy

Vražda bosse podsvětí Běly patrně potrestána nebude, důkazy do sebe nezapadají

Praha - Žalobkyně Danuše Krejčová dnes v kauze vraždy bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Muži během procesu tvrdili, že zájem na vraždě mohli mít příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro něj pracovala.
František Mrázek byl český kontroverzní podnikatel. Z řadového veksláka se stal jednou z vedoucích figur českého podsvětí.

Soud rozplétá vraždu bosse Běly: Stál za zločinem kmotr Mrázek? Obžalovaní promluvili

Praha - Pavel Šrytr a Ján Kaco obžalovaní z vraždy jednoho z šéfů podsvětí Antonína Běly vinu odmítají. Oba tvrdí, že v době vraždy byli na Slovensku. Podle nich na vraždě mohli mít zájem příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro Bělu pracovala. Muži to dnes uvedli před Krajským soudem v Praze, který se kauzou začal zabývat. Bělu v roce 1996 zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Obžalovaným hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Hlavní líčení v příštích dnech bude pokračovat výslechy svědků.

Více souvisejících

František Mrázek (zavražděný podnikatel) Tomáš Pitr Pavel Šrytr (bodyguard)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy