Stát musí vyplatit Syndikátu novinářů 292 milionů korun, potvrdil soud

Praha - Ministerstvo financí má vyplatit Syndikátu novinářů ČR (SN) 292 milionů korun jako náhradu za nové sídlo, které nakonec nepostavilo. Loňský verdikt obvodního soudu dnes potvrdil Městský soud v Praze. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Soud určil, že stát musí peníze vyplatit do 30 dnů od nabytí právní moci verdiktu. Ministerstvo dnes sdělilo, že o dalším postupu rozhodne po obdržení písemného vyhotovení rozsudku.

Podle předsedy syndikátu Adama Černého se částka skládá ze 191 milionů korun jako náhrady škody a zbytek tvoří úroky. Právní zástupkyně ministerstva financí se k rozhodnutí odmítla vyjádřit.Jak novinářské sdružení s penězi naloží, není podle Černého zatím zřejmé. Rozhodne o tom prý valná hromada, která má zhruba padesát členů a koná se letos v červnu. Černý předpokládá, že se využijí hlavně úroky, nikoliv jistina. Způsobů využití se podle něj nabízí celá řada, například by to mohla být podpora různých projektů. Peníze půjdou ve prospěch novinářů, řekl ČTK Černý.Začátek sporu spadá do roku 1967. Tehdejší Svaz československých novinářů převedl na stát dvě budovy u Václavského náměstí. Později tam vyrostla novostavba Federálního shromáždění. Stát se na oplátku v hospodářské smlouvě zavázal, že novinářské organizaci postaví nové sídlo v proluce u Jiráskova mostu. Novináři mezitím získali k bezplatnému užívání dva domy v Pařížské ulici.Nové sídlo se ale nikdy stavět nezačalo. V proluce původně přislíbené novinářské organizaci po letech vyrostl Tančící dům architektů Franka Gehryho a Vlada Miluniče.Ještě dříve stát s novináři jednal například o parcele v Nekázance nebo budově nad stanicí metra Můstek. Po roce 1989 se syndikát neúspěšně pokusil získat do svého vlastnictví alespoň jeden z domů v Pařížské, protože druhý mezitím dostal zpět restituent. Stát budovu převedl na památkáře, potom ji prodal.Žalobu na stát podal syndikát v roce 2005. Soud ji ale zamítl jako předčasnou. O sedm let později, po zásahu Nejvyššího soudu, justice pravomocně uznala nárok profesního sdružení jako důvodný. Nyní soud řešil konkrétní výši odškodného, které má syndikát dostat. Původní nárok se pohyboval kolem 302 milionů korun za nesplnění hospodářské smlouvy."V září 2013 Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl tak že, Syndikátu novinářů přiznal částku zhruba 191 milionů korun spolu s úrokem z prodlení a v rozsahu částky zhruba 110 milionů korun žalobu zamítl. Dnes Městský soud v Praze rozsudek soudu prvého stupně potvrdil," upozornilo MF.SN má podle Černého zhruba 2400 členů. V posledních letech prý zaznamenává "mírný pokles". Ročně prý hospodaří se zhruba milionovým rozpočtem, který tvoří členské příspěvky a výnos z majetku.

Související

Jiří Pospíšil, předseda TOP 09

Svoboda tisku dostává v Česku na frak? Pospíšil ukázal prstem na Zemana

Praha - Opoziční strany souhlasí se zprávou organizace Reportéři bez hranic (RSF), podle které se v Česku zhoršila svoboda tisku. Kritizují zejména to, že část médií prostřednictvím svěřenských fondů vlastní premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Piráti také varují před útoky politiků na veřejnoprávní média. SPD naopak tradiční média kritizuje, podle ní pošlapávají svobodu slova. Babiš se zatím ke zprávě RSF nevyjádřil.

Více souvisejících

Syndikát novinářů Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy