Do brněnské zoo dorazila samička pandy červené

K Mezinárodnímu dni pand červených dostala brněnská zoo dlouho očekávaný dárek. Samce pandy červené Huana doplnila šestiletá Oshin, která přijela z Polska. Na samičku jsme čekali od dubna 2018, kdy na agresivní formu rakoviny uhynula oblíbená Pandora.

Mezinárodní den pand červených se bude celkově konat podesáté, v Zoo Brno si ho v sobotu 21. září připomeneme potřetí. Pro zájemce připravíme pět stanovišť, kde se dozví zajímavosti ze života pand a získají informace o možnosti jejich ochrany ve volné přírodě. Hlavní součástí programu bude oslava příchodu nové obyvatelky Mniší hory. Komentované krmení uskuteční v 11 hodin přímo u expozice pand.

Oshin se narodila 21. června 2013 v Belgii, odkud se posléze přesunula do zoo v Lodži. Transport na jih Moravy proběhl na začátku září naprosto bez problémů. Oshin pak měla den odpočinkua následovalo seznámení s Huanem.

Při prvním setkání se oba chovali ostražitě. Zatímco Oshin prozkoumávala expozici, Huan se jí vyhýbal. Zpočátku se k sobě ani nepřibližovali, jen se na sebe z dálky koukali. Postupně se osmělovali a po několika klidných dnech byli oba hodně aktivní. V současné době je to jako houpačce. Někdy spí naproti sobě, jindy každý na druhé straně výběhu. Nicméně oba jsou i nadále opatrní. Předpokládáme, že jejich sbližování bude ještě pár měsíců trvat.

I přes své pojmenování má panda červená s pandou velkou (Ailuropoda melanoleuca) jen málo společného. Panda velká je totiž příbuzná medvědů, zatímco panda červená tvoří samostatnou čeleď malé pandy (Ailuridae).

Panda červená (Ailurus fulgens) dosahuje délky 50-60 cm, ocas je přibližně stejně dlouhý jako tělo. Dosahuje hmotnosti 3 až 6 kg.

Má dlouhou hustou srst, která je zabarvená od rudé, rudohnědé až do kaštanové barvy. Osrstěné má dokonce i spodní strany tlapek, což ji poskytuje ochranu proti chladu, spodní strana chodidel skrývá také pachové žlázy.

Prsty má poměrně krátké, opatřené polozatažitelnými drápy. U pand červených se stejně jakou pand velkých vyvinul tzv. „šestý prst“, který je tvořen výrůstkem zápěstní kosti. Tento prst umožňuje lepší uchycení pandy na stromě nebo větvi, stejně jako lepší uchopení bambusových výhonků, při jejich konzumaci.

Obývá horské lesy Himalájí. Najdeme ji v Nepálu, Indii, Myanmaru, Bhútánu a Číně, vystupuje až do nadmořské výšky 4800 metrů.

Související

Žirafy, ilustrační fotografie

Zoo Brno přišla o svou nejstarší žirafu

Zoo Brno přišla o nejstarší žirafu. Jednadvacetiletou Janette museli utratit poté, co začala mít zdravotní problémy. Zoologická zahrada o tom informovala na sociální síti. 
Brněnská zoo zahrada má v plánu zmodernizovat současný vstup

Zoo Brno se dočká nového vstupu. Přibydou parkovací místa i zázemí pro návštěvníky

Brněnská zoologická zahrada má v plánu modernizovat současný vstup. Ten nevyhovuje zejména kvůli nedostatku parkovacích míst i prostoru pro pěší. Vedení ZOO už více než 20 let usiluje o výstavbu nového vchodu v brněnských Kníničkách, proces je ale komplikovaný, proto se rozhodlo alespoň pro úpravu toho stávajícího. Rekonstrukce by měla být hotová do dvou let.

Více souvisejících

ZOO Brno Panda

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy