Na zahájení festivalu nového cirkusu si lidé vyzkoušeli provazochodectví

REPORTÁŽ - Festival nového cirkusu i divadla Letní Letná se otevřel 14. srpna a potrvá do září. Šestnáctý ročník festivalu odstartoval přechodem provazochodkyně přes Vltavu ve výšce 35 metrů. V zahajovací den si návštěvníci mohli samostatně vyzkoušet chození po laně s tyčí a také uvidět představení dvou novocirkusových performerů i fire show.

Přes celou Vltavu je natažen černý provaz. Spojuje Letenské sady s jeřábem na protějším břehu a dnes po něm bez jakéhokoliv jištění projde provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová. Živě hrají elektrická kytara a saxofon. Přechod totiž bude doprovázet hudba a hudebníci dělají poslední přípravy před událostí. Část Letné zaplavily cirkusové pruhované žluto-červené stany a vozy s pouličním jídlem. Lidí stále přibývá. Mnozí jedí pod velkým autentickým stanem, někteří už hledají místa s lepším výhledem na Vltavu. Do performance provazochodkyně, který zahájí festival nového cirkusu a divadla Letní Letná, zbývá zhruba hodina.

Podle ředitele festivalu Jiřího Turka Letní Letná vznikla v roce 2004 náhodou. Tehdy Turek pořádal v Kolíně menší festival a chtěl tam pozvat francouzskou Compagnie Cahin-Caha s vystoupením Grimm. "Na jedno představení do Kolína bych je nedostal, a proto jsem si řekl, že nejdřív musím předvést jejich vystoupení v Praze a už potom si odskočit do Kolína," říká pro EuroZprávy.cz Turek. Pro to představení se podařilo najít prostor na Letné a pak se ho Turek rozhodl doplnit o pár dalších drobných akcí i vystoupení a vznikl z toho festival.

Podle Turka tím, že Letní Letnou hrdě nazvali festival, šli do rizika, protože nevěděli, jestli vůbec bude šance uspořádat druhý ročník. Publikum ale vřele přijalo představení a Letní Letná pokračovala i v dalších letech. "Ten festival si samozřejmě od začátku dal za cíl propagovat žánr nový cirkus. Znali ho v Česku jen několik odborníků a chtěli jsme ho představit veřejnosti i zasít tady semínko lásky k tomuto žánru," vysvětluje Turek cíle festivalu.

Už před zahájením festivalu začíná svůj provoz představení maestra Toniho Ronaldoniho De stilje. Děje se v malém stánku, na kterém jsou zobrazeny obličeje usmívavých klaunů. Podle uvaděče představení Herrieho Verkerka, který je oblečen do temné košile s barevnými pruhy, jde o legendární vystoupení, které vzniklo už v roce 1984. Zrovna prošel déšť a ne všichni ještě vyšli zpod stanů či stromů, a proto u Toniho doposud čeká jen několik lidí.

Lístky na balkon už jsou ale vyprodány, drží je v rukou dvě děti, které přišly na vystoupení s maminkou. Nejdřív si chci koupit lístek do první třídy, ale Verkerk mi radí zvolit něco jiného, vždyť není tak dobrá. Vybírám proto lóži a získávám pochvalu od uvaděče. Podezření vyvolává to, že všechny kategorie lístků mají stejnou cenu, ale tahle myšlenka se ztrácí, když Verkerk zve diváky do stánku a začíná vystoupení.

Zdá se, že majitelé jakéhokoliv lístku nakonec získají stejný pocit uspokojení. Profesionalismus a půvab účinkujících fascinuje. Nadchnou jejich souběžné pohyby, kvůli kterým vypadají jako jediný organismus a ohromí jejich schopnosti, které předvádí při vyplnění prvků. Představení ale má jedno tajemství, prozrazení kterého by trochu pokazilo dojem. "Děláme představení, které je jedno z nejlepších na světě. Jeho cílem je udělat lidi šťastnými. Kouzlem toho vystoupení je to, že nikdo neví, co se ve stanu děje, lidé vycházejí a smějí se, což vyvolává zvědavost u ostatních," popisuje představení Verkerk pro EuroZprávy.cz. Podle něj se už dlouho chtěli zúčastnit festivalu v Praze, protože od kamarádů o něm slyšeli jen dobré ohlasy. Několik let je na festival zval i Turek ale vyšlo to jen letos.

Na mýtině vedle stánků s jídlem je nataženo několik provazů v malé výšce. Opatrně po nim chodí lidé, které přidržují lektoři organizace pro rozvoj nového cirkusu v republice Cirqueon a vysvětlují jim jejich chyby i to, jak mají postupovat. Funambulism, neboli chození po laně s balanční tyčí, si totiž může vyzkoušet každý návštěvník festivalu. "Začali jsme s funambulismem letos, protože jsme se zapojili do mezinárodního projektu, kde se naše lektoři učí, jak učit další lidi chodit po laně. Krásně se to sešlo i se zahájením festivalu. Lidé tedy uvidí, jak Tatiana bude přecházet Vltavu a pak to chození po laně mohou vyzkoušet i sami," říká pro EuroZprávy.cz jedna z lektorek organizace Barbora Adolfová.

Při instruktáži o tom, jak správně držet tyč a chodit po provazu, se všechno zda jednoduché. Pocit se mění, když vyšplhám po schodech do výšky zhruba jednoho metru. Lano se zdá hodně úzké a myšlenka se na něho vstoupit připadá bláznivá. Začátečnici ale můžou zlehka opřít jeden z konců tyče o zem a tím si pomoct udržet rovnováhu. Pomáhá to vystát na úzké cestě, ale dělat kroky je pořad obtížné. Před každým dalším je totiž potřeba zvednout tyč, chvíli balancovat bez opory a poté opustit na zem opačný konec tyče. Úspěšně zvládám několik metrů. Kovová tyč je dlouhá a kvůli tomu i těžká. Když začíná padat do jedné ze stran, udržet ji velmi obtížné. Při pokusu chůze bez dotyků tyčí země za chvíli padám.

Podle Adolfové se na lánu člověk musí stát rovně i soustředit, a proto je to dobrá disciplína pro tělesné i duševní zdraví. "Někomu funambulism jde jednoduše a nemusí to zkoušet dlouho, chození ve větších výškách ale vyžaduje periodické tréninky," říká. Kolem je už cítit rozruch, blíží se tedy šest hodin, a tedy i vystoupení Bongongaové. Podle Adolfové to bude náročné především kvůli velké výšce 35 metrů a délce 150 metrů. "Navíc Tatiana chodí bez jištění, takže je to velká odvaha," dodává.

Kvůli stromům a keřům výhled na Vltavu je omezen několika místy, je jich ale nejvíc na schodech, které vedou na Letenské sady. Dav tam ale vzniká už před několika desítkami minut před vystoupením. Lidé spěšně pobíhají ve snaze najít místo se sebemenším výhledem na lano. Někdo vylezl na pásmo keřů a trávy, které se rozprostírá nad cestou. Zdá se to nebezpečné, vždyť se odtud dá jednoduše spadnout, přání uvidět podívanou je ale očividně nanejvýš. Policisté zavřeli úsek cesty, nad kterým je natažené lano, a stále musejí vysvětlovat dalším a dalším lidem, že na tomto úseku nemohou zůstat. Zdá se, že se potápí Titanik a všichni v panice hledají zbylé záchranné čluny.

Hraje napínavá hudba a Bongongová jede na háku jeřábu nahoru. Opouští ho a leze k tyči po lánu. Zdálky vypadá maličká a není jasné, co se děje a jestli je všechno v pořádku. Pronikavé zvuky elektrické kytary ale vnucují pocit, že se každou chvíli může stát něco hrozného. Když Bongongaová nakonec vstává s tyčí v rukou a začíná jít, stává se zřejmé, že všechno jde podle planu. Pocit napínavosti ale nemizí, vždyť to, co předvádí provazochodkyně, se zdá neskutečné. Tam, kde létají jen ptáci i drony a kam sotva dosahují střechy několikapatrových domů, chodí po lánu, které je několikrát tenčí než lidská stopa. Tyč ji zajišťuje rovnováhu ale diváky spíše děsí, vždyť se každou chvíli může naklonit příliš do boku.

Jedna žena v davu diváků zavírá obličej rukama, jiná se vzdechnutím odvádí pohled od Vltavy, protože nemůže pozorovat tuhle napínavou scénu. Většinou se lidé jen tiše dívají na provazochodkyni, která je pořád příliš daleko, aby bylo rozeznat její obličej. Někdo se ale zadívá do dalekohledu a s překvapením zjišťuje, že se Bongongaová usmívá. Nevěří se tomu, vždyť výkon provazochodkyně v tuto chvíli připadá divákům jako nejsložitější a nejnebezpečnější věc na světě. Bongongaová je pro ně kosmonautkou, která poprvé v dějinách lidstva vystupuje do otevřeného vesmíru. Vyskytují se ale i ti, kdo se baví a smějí celou dobu vystoupení.

Bongongaová se několikrát zastavuje na laně, aby předvedla různé triky. Otočí se spolu s tyčí kolem lana a na okamžik se ocitne pod ním, připevňuje tyč k provazu, aby se po něm slezla dolu, na několik vteřin ji přitom pustí a udržuje se na tyči jen pomocí nohou. Všechny její pohyby jsou ladné a půvabné. Ani se zapomíná na to, že dělá něco neuvěřitelně namáhavého, vždyť ne každá tanečnice předvede na zemi to, co předvádí v oblacích Bongongaová. Na každý element, který dělá, publikum odpovídá hlasitým potleskem. Ještě dlouho se provazochodkyni tleská i potom, když dokončí svou cestu.

"Provazochodkyně byla perfektní. Celou dobu její vystoupení jsme byly zvědavé a napjaté. Fascinovalo mě to, že když procházela po lánu v takové výšce, stíhala i zatančit," říká pro Eurozprávy.cz Martina Ševčíková, která výkon Bongongaové pozorovala spolu s kamarádkou Alžbetou Babinskou. Navštěvuje festival pravidelně už několikátým rokem, protože se podle ní pro Prahu stal tradiční věcí, která do její kulturního života patří. "Byl to dobrý výběr pro zahájení festivalu. Nejvíc jsme provazochodkyni obdivovaly za její odvahu a za to, jak je dobrá v tom, co dělá," dodává Babinská.

Ihned poté na mýtině, určené pro open air představení, začíná vystoupení dvou novocirkusových performerů. Žena v bílém oblečení a oranžové bundě se připevňuje vlasy k háku a vznáší se na něm do vzduchu, muž demonstruje stojku na jedné ruce nebo rozkládá cihly do dvou hromad, stoje na rukou. Spolu efektně tančí, demonstruje dokonale souběžné pohyby. Dělají i legrační věci, například ponořují hlavy do kyblíků s vodou, a komičnosti dodává okázale směšná hudba.

Na většinu komických momentů publikum, které obklopuje mýtinu, reaguje smíchem a potleskem. Při plnění akrobatických triků herci nepřestávají hrát svoji roli a jejich obličeje vyjadřují různé emoce, i když tato herecká hra má v sobě něco klaunského kvůli přehnanosti ukazovaných emocí. Zdá se, že se za touto kombinací akrobacie a klauniády skrývá příběh.

Podle Turka tradiční cirkus většinou představuje kombinaci různých vystoupení, které nejsou propojené mezi sebou. "Nový cirkus samozřejmě využívá všechny disciplíny tradičního jako žonglování či artistika ale představuje ze sebe divadelní představení, které má nějaký příběh, režii a dramaturgii. Hodně se inspiruje i z pouličního divadla, vždyť například Cirque du Soleil začínal jako pouliční divadlo," vysvětluje Turak. Dodává, že tradiční cirkus je většinou rodinná záležitost a celé generace cirkusáků dělají vystoupení pořád stejným stylem. V novém cirkuse se naopak mohou neomezeně požívat moderní technologie nebo například video. "Také nový cirkus pracuje se zvířaty spíš výjimečně, a to například s koňmi nebo psy," říká Turak. Dodává, že se ke zvířatům v novém cirkuse vztahuje jako k hercům a přátelům rodiny.

Antonín Hradecký, který přišel na zahájení Letní Letné, navštěvuje tento festival pravidelně. "Líbí se mi nový cirkus, protože je to zajímavá kombinace fyzických pohybů a uměleckého přístupu, není to například pouhá akrobacie jako v klasických cirkusech, ale má to umělecký přesah," vysvětluje důvody své záliby.

Tma obklopuje Letenské sady a blíží se finální vystoupení. Mnozí diváci si lehly nebo usedli na trávu a začínají se postupně ztrácet v temnu, je ale stále vidět jejich obrysy. Na improvizovaném jevišti se objevují postavy lidí. Mají kožešinové i kožené oblečení, které jen zčásti pokrývají jejich tělo. Na obličejích lidí jsou černou a bílou barvou namalované různé čáry. Mají na sobě autentické náramky i náhrdelníky a zdá se, že dlouhé vlasy mužů fixují větve stromů.

Tito lidé ponořují diváky do mystiky a světa duchů. Mávají velkými pochodněmi a když to udělají obzvlášť rázně, vzniklý mrak plamene zakryje jejich postavy a závan horkého vzduchu ohřeje i diváky a na okamžik je zachrání před chladem srpnového večera. Poté dva muži bojují o ženu ohnivými meči a planoucí čepele létají těsně vedle obličejů vojáků. Ženy ladně tancují v šatech z kovových nití, na jednotlivých částech kterých planou ohně a zdá se, že tyto hořící sféry kolem nich jsou duchové, vyvolané rituálním tancem. Najednou se na jevišti objevují lidé v kapucích s doutnajícími pochodněmi, které při pochybu uvolňují stovky jisker a proměňují prostor nad mýtinou ve vesmír, plný hvězd a galaxií. Po konci představení publikum dlouho nepřestává tleskat a herci i herečky musí se několikrát vracet, aby se uklonili a poděkovali divákům za jejich reakci.

Podle Turka se za patnáct let konání festivalu vytvořila obrovská základna lidí, kteří se novým cirkusem zabývají, vznikly takové velké skupiny jako La potyka, Losers cirque company nebo Cirqueon, který učí děti létat a jehož kursy jsou v současné době absolutně plné. "Podařilo se tedy to, co jsme od začátku dali za cíl. Samozřejmě to mohlo vzniknout i samo, ale doufám, že se Letná k tomu také přispěla a trochu jsme to tímto festivalem urychlili," říká Turek.

Související

Více souvisejících

reportáž Letní Letná

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

před 1 hodinou

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

před 1 hodinou

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

před 5 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

před 8 hodinami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 8 hodinami

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

před 11 hodinami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny

Z letních prázdnin sice neuběhly ještě ani dva týdny, ale policie již vyšetřuje další tragédii, při které přišlo o život dítě. Třináctiletý chlapec v noci na středu zemřel ve Starém Plzenci v Plzeňském kraji. Spadl ze střechy bývalé továrny na výrobu nábytku. Podle dosavadních zjištění spáchal sebevraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy