Při muzejní noci je v Brně zájem o krajský úřad i zahradu vily Tugendhat

Kolem 200 lidí přišlo za první dvě hodiny na Krajský úřad Jihomoravského kraje, který má dnes otevřeno pro veřejnost v rámci takzvané muzejní noci. ČTK to řekla Markéta Chumchalová z tiskového oddělení kraje. Zájem byl i o zahradu vily Tugendhat, kde už před otevřením čekal hlouček zájemců. Hned na úvod zahradou prošlo zhruba 100 lidí. Většina zapojených institucí měla otevřeno od 18:00 do půlnoci.

Do zahrady vily Tugendhat přišli Češi i cizinci. Návštěvníci využili procházek parkem, posezení u stolů, ale také pohledu přes sklo do interiérů vily Tugendhat. Zahradu měla přístupnou i vedlejší vila Löw-Beer.

Na prohlídku krajského úřadu si lidé dělali rezervaci. "Za první dvě hodiny k nám zamířilo zhruba 200 lidí. Lákadlem je střecha, kde máme včelí úly. Prohlídku doprovází výklad krajského včelaře," uvedla Chumchalová. Podle ní si zájemci kromě zákoutí úřadu mohou prohlédnout i výstavu dekorativně vyřezávaného ovoce a zeleniny nebo olejomaleb Antonína Vojtka.

Návštěvníci chodili i do Moravské galerie, řekla ČTK za galerii Daniela Křižanová. "Návštěvnost je dobrá. Máme doprovodný program, jako například projekce s hudebním doprovodem nebo divadlo pro děti Liška Bystrouška. I jiné instituce jsou spokojené. Je vidět, že lidé po roce a půl, co bylo vše kvůli koronaviru zavřené, zase nabíhají na kulturní život," uvedla Křižanová.

Muzejní noc se v Brně koná po loňské pauze způsobené koronavirovou pandemií. Noc se většinou koná v květnu, což ale letos pandemické podmínky nedovolily. Většina provozovatelů se tak dohodla na srpnovém termínu. Kromě krajského úřadu nebo zahrady vily Tugendhat otevřela i Moravské galerie, Dům umění města Brna, Česká národní banka, Knihovna Jiřího Mahena nebo Zetor Gallery.

Naopak chybí někteří tradiční účastníci, konkrétně Technické muzeum Brno a Moravské zemské muzeum, jimž letní termín z různých důvodů nevyhovoval. Do muzejní noci se nezapojil ani hrad Špilberk. V 16:00 totiž byl uzavřen kvůli přípravě večerního ohňostroje festivalu Ignis Brunensis, odpalovaného právě ze Špilberka.

Související

Ilustrační foto

Pražská muzejní noc láká tisíce lidí, před budovami se tvoří fronty

Pražská muzejní noc i díky hezkému počasí přilákala velké množství lidí. Před některými objekty se stály i fronty. U Národního muzea, které bylo do akce zapojeno kvůli rekonstrukci po osmi letech, se lidé začali scházet už více než hodinu před otevřením. Přes 70 objektů se otevřelo v 19:00 a přístupné budou až do nedělní 01:00. Tradice muzejních nocí vznikla před 15 lety právě v Národním muzeu. Loni do otevřených muzeí, památek, galerií a dalších objektů navzdory špatnému počasí přišlo 120.000 lidí, v roce 2008 jich bylo přes 200.000.

Více souvisejících

Muzejní noc Brno Vila Tugendhat

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy