S posunem technologií a množstvím informací zveřejňovaných na sociálních sítích a v internetovém prostředí je stále složitější orientovat se v tom, co je pravda, a kdy si s námi někdo hraje. Ukázal to i sobotní útok Hamásu na Izrael, kdy se krátce po něm začaly sociální sítě plnit záběry ze zcela jiných událostí, a to i několik let starých.
Ať už jde o současný konflikt v Izraeli a pásmu Gazy nebo válku Ruska proti Ukrajině, na sítích se vyskytuje řada snímků neodpovídajících realitě. Nemusí jít nutně o montáž – během jediného dne války v Izraeli se vyskytla řada videí, která byla nahrána již před několika lety. Současné realitě tedy neodpovídají.
Jedno takové video lze spatřit na záběrech níže. Ačkoliv je řadu měsíců staré a z aktuálního konfliktu vůbec nepochází, sítí X se během soboty šířilo masivně. Podobně redakce serveru EuroZprávy.cz zachytila šíření spousty dalších videí, které lidé, kteří je sdíleli, vykreslovali jako aktuální, ačkoliv pocházely ze zcela jiných oblastí či incidentů.
Nebezpečným fenoménem dnešní doby jsou ale deep fake videa nebo účelově sestříhaná videa. Už se vyskytlo několik případů, kdy pachatel dokázal sestříhat video natolik věrně, že vložil osobě do úst věty, které vůbec nevyřkla. Častou obětí těchto sestříhaných fake videí je prezident Petr Pavel.
Co je ale daleko nebezpečnější a hůře rozeznatelné jsou deep fake videa – pokud jde o práci profesionála. Čeho si máme jako diváci všímat popisuje například server Washington Post. Mnohdy se stává, že u zveřejněného videa chybí kontext. „Podívejte se, zda video zveřejňuje více ověřených zpravodajských serverů. Popis toho, co se na obrazovce odehrává, porovnejte se spolehlivými zdroji,“ píše WP.
I profesionální autoři takovýchto videí dělají chyby. Vhodné je si všímat na těchto videích detailů. Lze sledovat osoby či dopravní prostředky v okolí nebo případně hodiny, pokud jsou na záběrech přítomné. „Hledejte nápadné znaky, jako je rozmazání v popředí nebo pozadí, pixelizace, změny barev nebo pomalejší či rychlejší pohyby, které neodpovídají běžnému lidskému chování,“ pokračuje americký server.
Vhodné je poslouchat i zvuk. „Poslouchejte upravený zvuk, včetně přerušované řeči, deformovaného nebo modulovaného zvuku a řeči, která zní pomaleji nebo rychleji.“
Na problematiku upozornila například britská stanice BBC. Vědci z Univerzity ve Washingtonu vytvořili deep fake video bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. K vytvoření takového videa bylo potřeba čtrnáct hodin záběru, na nichž se Obama vyskytuje.
Podobnou techniku, ačkoliv ne s tak dobrým výsledkem, využili i Rusové. Zveřejnili video ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na uměle upraveném snímku vyzývá ukrajinské vojáky ke složení zbraní. Tento deep fake je ale oproti tomu od amerických vědců velice jednoduše odhalitelný, Zelenského hlava nesedí k tělu a jeho hlas zní rovněž jinak.
Související
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
Austrálie chystá přelomový zákon. Části obyvatel zakáže sociální sítě
sociální sítě , Boj proti dezinformacím a fake news , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 1 hodinou
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 2 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
včera
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
včera
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
včera
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
včera
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
včera
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
včera
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
včera
Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát
včera
Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?
včera
Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy
Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.
Zdroj: Libor Novák