Souhrnná zpráva o závislostech v České republice 2022 přináší komplexní přehled o situaci v oblasti užívání návykových látek i dalších forem závislostního chování. Navazuje na podrobné zprávy o tabáku, alkoholu, psychoaktivních lécích, nelegálních drogách, hazardním hraní a digitálních závislostech zveřejněné v letech 2021–2022 a doplňuje je o nové informace. Byla zpracována podruhé. Vyplývá to z tiskové zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.
Souhrnná zpráva o závislostech v České republice 2022 upozorňuje, že počet dospělých osob ohrožených problematickým pitím alkoholu či nadužíváním psychoaktivních léků je i nadále vysoký. Ohrožena je až třetina dospělých. Síť adiktologických služeb je poddimenzovaná, nedokáže poptávku po péči uspokojit. U mládeže se situace zlepšuje, užívání návykových látek klesá.
Zpráva potvrzuje pozitivní trendy z předchozích let a upozorňuje na další pokles výskytu užívání návykových látek u mládeže. Tento trend souvisí se změnou životního stylu dospívajících, s dostupností digitálních technologií a vlivem sociálních sítí. Na klesající míru kouření cigaret u mládeže má vliv dostupnost alternativních tabákových a nikotinových výrobků, které jsou ze zdravotního hlediska méně rizikové. V dospělé populaci obliba těchto výrobků také roste – elektronické cigarety užívá přibližně 5–7 % a zahřívané tabákové výrobky 3–7 % dospělých; jsou užívány i při odvykání kouření cigaret. Nicméně počty kuřáků klasických cigaret se zatím nemění.
„V politice v oblasti závislostí prosazujeme přístup harm reduction, tedy přístup založený na minimalizaci škod v důsledku rizikového chování. U tabáku je však tento přístup uplatňován nedostatečně. Musíme začít více zvýhodňovat alternativy běžných cigaret, a to i úpravou zdanění produktů podle míry jejich rizikovosti," vysvětluje národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil.
Míra konzumace alkoholu v české populaci je dlouhodobě vysoká. Spotřeba alkoholu dlouhodobě odpovídá 10 l čistého alkoholu na osobu, což ČR řadí na přední místa v konzumaci alkoholu v Evropě. V řadě evropských zemí (např. Estonsku, Řecku a Litvě) v posledních letech míra konzumace alkoholu mezi dospělými klesá, v ČR se však situace nemění. Rizikově alkohol konzumuje 17-19 % dospělých, tj. víc než 1,5 milionu osob. Léčbu v souvislosti s konzumací alkoholu ročně vyhledá přibližně 30 tis. osob. Kapacita služeb je nedostatečná; rozpad sítě tzv. AT ordinací, ke kterému došlo v 90. letech, se předchozím vládám doposud nepodařilo adekvátně vyřešit.
„Dlouhodobě nás trápí rozpad sítě prevence a pomoci pro lidi v riziku závislosti na alkoholu," zdůrazňuje Jindřich Vobořil a dodává: „Větší podpora prevence a včasného záchytu osob v riziku by pomohla snížit jak zdravotní dopady na jednotlivce, tak dopady sociální, jako např. domácí násilí pod vlivem alkoholu. Z dlouhodobého hlediska by se snížily společenské náklady spojené s pitím alkoholu a ušetřily výrazné prostředky z veřejných rozpočtů."
Psychoaktivní léky nadužívá nebo zneužívá odhadem 13-15 % dospělé populace, což odpovídá až 1,3 milionu osob. Sedativa a hypnotika užívá problémově odhadem 1,1 milionu osob a opioidní analgetika 550 tisíc osob.
„Psychoaktivní léky jsou jedinou oblastí, kde sledujeme vyšší míru užívání i nadužívání u žen a ve starších věkových skupinách populace," uvádí vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.
Nejčastěji užitou nelegální drogou mezi dospívajícími i mezi dospělými v ČR i nadále jsou konopné látky, zkušenosti s ostatními drogami jsou mnohem méně časté. V posledním roce užilo konopí 6-10 % dospělých. Míra užívání konopí v české populaci i mezi mladými dospělými je dlouhodobě stabilní. V posledních letech rostou zkušenosti s CBD konopnými produkty, tj. produkty s převažujícím obsahem nepsychoaktivního kanabidiolu. Mezi dospívajícími míra užívání konopných látek dlouhodobě klesá a současně dochází k nárůstu průměrného věku při první zkušenosti s nimi (nyní 14,5 roku).
„Přístup státu k regulaci látek by měl zohledňovat jejich závislostní potenciál a škodlivost. Konopí patří mezi produkty s nižšími zdravotními riziky, a je tedy načase nastavit regulaci jiným způsobem. Také s ohledem na množství lidí, které konopí užívají, mimo jiné také za účelem samoléčby. Vytvoření návrhu regulovaného trhu s konopím je jednou z priorit vládou schváleného Akčního plánu politiky v oblasti závislostí na následující tři roky," upozorňuje národní koordinátor Vobořil.
Počet lidí užívajících nelegální drogy rizikově se mírně zvýšil, v ČR je odhadem 45 tis. lidí užívajících rizikově pervitin nebo opioidy. Z nich 41 tisíc užívá drogy injekčně, což s sebou nese řadu rizik spojených s možným přenosem infekčních onemocnění a riziko předávkování. Výskyt závažných dopadů užívání nelegálních drog je v ČR i nadále na nižší úrovni, než je evropský průměr. V poslední době v ČR roste dostupnost a obliba i jiných návykových látek, jako např. kratomu nebo HHC.
„V kontaktu s adiktologickými službami je více než 70 % osob užívajících drogy rizikově. Klientela programů pro uživatele drog stárne a vyvstává tak potřeba přizpůsobit nabídku služeb a zajistit vhodnou péči o ně - to není možné ani v rámci klasických azylových domů, ani v běžných domovech pro seniory. Dlouhodobým problémem a výzvou do budoucna je také nedostupnost péče pro osoby se závislostním chováním a další psychiatrickou diagnózou." říká Pavla Chomynová.
V dospělé populaci téměř 200 tisíc osob vykazuje známky problémového hraní hazardních her a odhadem 450 tisíc dospělých je v riziku rozvoje problémů v souvislosti s nadužíváním digitálních technologií. Pozitivní je, že roste počet programů pracujících s klienty v riziku digitálních závislostí i počet osob v péči těchto služeb. Dostupnost hazardních her je v ČR dlouhodobě velmi vysoká; sice klesá dostupnost automatů a živých her v kasinech a hernách, avšak rapidně roste počet webových stránek, kde lze hrát hazardní hry online a do online prostředí se přesunula také většina kurzového sázení. Podíl online hazardního hraní na „hazardním" trhu už v r. 2021 přesáhl 50 %. Objem peněz prohraných v hazardních hrách vzrostl oproti předchozímu roku o 20 % a dosáhl téměř 40 miliard Kč.
Na základě monitoringu současné situace a trendů, a s ohledem na mezinárodní doporučení, strategie a v zahraničí osvědčenou praxi Souhrnná zpráva o závislostech v ČR 2022 formuluje kroky k efektivní realizaci politiky v oblasti závislostí, a to v následujících oblastech: (1) monitoring situace, (2) nastavení politiky a koordinace, (3) opatření v oblasti regulace, (4) doporučení pro síť adiktologických služeb, (5) zvyšování povědomí a zdravotní gramotnosti. Zavádění vědecky ověřených přístupů a dobré praxe ze zahraničí by mohlo přispět ke snížení rizik souvisejících s užíváním návykových látek a hazardním hraním, resp. závislostním chováním v ČR.
Související
České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?
Alkohol ročně zabíjí miliony lidí. WHO zveřejnila znepokojivou statistiku
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó: Vstup Ukrajiny do NATO rozpoutá třetí světovou, shoduje se většina států
včera
Okamžitě se evakuujte, vyzval Biden Floridu. Řítí se na ni nejsilnější hurikán za sto let
včera
Zelenskyj Bidenovi svůj vítězný plán nepředstaví. Americký prezident do Evropy nepřiletí
včera
Norsko vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň teroristického ohrožení. Ozbrojí všechny policisty
včera
Pražská policie dopadla celosvětově hledaného Čecha. Šel po něm Europol i FBI
včera
Ukrajina dostane příští rok francouzské stíhačky Mirage
včera
Hizballáh je bez vůdce. Izraelská armáda prý zabila i Nasralláhova nástupce
včera
Po Vuhledaru padl i Toreck. Ruské síly dosáhly dalšího klíčového frontového města
včera
Respirační choroby jsou v Česku na vzestupu. Přibývá lidí s covidem i chřipkou
včera
Proč nebráníte svou zemi? Kritika libanonské armády sílí, ta toho moc nezmůže
včera
Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení pomocí umělých neuronových sítí
včera
Írán "doporučil" Izraeli, aby se vyhnul odvetě. Hrozí silnějšími útoky
včera
Českem se šíří katarální horečka ovcí. Počet ohnisek se téměř zdvojnásobil
včera
Počasí dnes: Meteorologové varují poprvé od povodní. V Česku bude větrno
včera
Izraelská armáda rozšířila operace v Libanonu. V zemi nasadila tisíce vojáků
včera
Vláda je opět kompletní. Pavel jmenoval dva nové ministry
včera
Osamělý vyvrhel si musel gratulace vynutit. Putin oslavu narozenin nařídil
včera
Na Ukrajině zřejmě bojují a umírají i severokorejští vojáci
včera
Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby
včera
Komunitní energetika. Posune ji nový ministr Vlček zase o kus dál?
Lukáš Vlček, nový ministr průmyslu a obchodu, se dostává ke klíčovým úkolům, jako je dokončení novely energetického zákona a implementace evropské legislativy pro komunitní energetiku. Unie komunitní energetiky vyzdvihuje jeho odborné zkušenosti a zaměřuje se na ochranu spotřebitelů a ekonomickou udržitelnost společenství v rámci tzv. lex OZE III. To naznačuje, že vládní kroky mohou mít významný dopad na rozvoj energetické spolupráce a ochranu uživatelů.
Zdroj: Martin Hájek